Ticarete nereden başlanır?

Arkadaşlar siz ne anlatıyorsunuz hiç anlamadım bu kafayla girişimde bulunmak mümkün değil. Al sat şeklinde Türkiye'de büyük sermayeler olmadan ilerlemek çok çok zor. 100bin sermaye ile küçük girişimlerde bulunup çok hızlı ilerlenebilir üretim pazarlama ve satışı kendiniz yapmanız lazım bir sorun veya eksik bir şey bulup oraya yönelmelisiniz örneğin piyasada çok pahalı olan tekel markalar veya günün trend normları mutlaka buralarda bir eksik oluyor, çok örneği var mesela e ticaret sitesine girip laptop standı yazın en çok satan ürünü araştırın bu kişi istediği standı bulamayınca kendine üretiyor sonra benim gibi insanlara neden satmıyorum diyerek ticarete giriyor veya göçmen rus bir hanımefendi doğal malzemeden oyun çadırı yapıp satıyor bir arkadaşda çok pahalı olan çatal bıçak setini membran ürettirip uygun fiyata satıyor.

Bugünün ekonomi politikası Çin modeli diye oluşturulmuş bir şey şuan ortam ucuz üretip çok satmaya uygun ithalat konusunda zaten bir ton yaptırım var gümrük vergisini geçtiniz o malı gümrükten sokabilmek için 6 tane evrak almanız gerekiyor uygunluk belgelerinden tutun depo kargo operasyonlarına kadar bir ton maddi yükü var bunları hallettikten sonra iade garanti problemleri çıkıyor yetkili bu çapta bi ithalatda mecburen ithalatçı garantisi vermek zorundasınız birde onunla uğraşacaksınız yani bu iş için en az 5 çalışana ihtiyacınız var.

Örneğin tekstil firmalarında 1 2 metresi hatalı olan kumaşlar yarı fiyatına satılıyor nike kumaşından tutun polonun lacoste kumaşına kadar bir sürü kumaş var bunlar değerlendirilebilir kilosu 90 ila 200TL arasında ve bunları satamıyorlarda daha ucuzada bulabilirsiniz.

Başka bir örnek yeni çıkan küçük lazer makineler var kesimden çizime kadar çok kullanım alanı var hatta polyester bazlı kumaş alıp bu makineyle tshirt bile kesebilirsiniz özel üretim giyim ürünleri yapabilirsiniz bir kilo kumaştan 5 tane tshirt çıkıyor böyle bi makine ile 6 da çıkar 150tl ye satsanız 900tl yapar kumaşı çıkarınca yüzde 20 si kar desek ki çok daha fazlası kar kalacaktır 160tl kar etmiş olursunuz 6 tshirtten.

Üretimden satışa gitmezseniz başarı ihtimali şu ekonomik politikaların ikliminde çok düşük.

Yeni konular

Geri
Yukarı