Çözüldü Topladığım bilgisayar doğru bileşenleri içeriyor mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Arda1234

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar yaklaşık 7 ay önce bir bilgisayar topladım ve yeni yeni bazı bileşenleri ve uyumluluklarını öğreniyorum. Sizlerden ricam bilgilerini vermiş olduğum bilgisayarımı yorumlamanız. Örneğin o anakarta bu RAM olmamış çünkü.
Sistem bileşenleri;
  • i5-9600K, 4500 MHz.
  • Cooler Master 212 Evo.
  • ASUS EX-H310M-V3.
  • GTX 1660 Ti 6 GB OC.
  • Corsair Vengeance LPX 16 GB 2400MHz.
  • Adata 480GB SSD.
  • Cooler Master Elite V3 600W PSU.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Sayenizde eksik bileşenleri ekleyebilir veya mevcutları yenileyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1. Mevcut bu sistemimi daha ne kadar kullanabilirim? Sorun çıkartır mı?
9600K Hala güçlü bir işlemci. Şu anda forumda 6600K kullanıp da hız aşırtmayla gayet tatmin edici sonuçlar alan bir modumuz (@dogant ) olduğunu düşünürsek bence en azından 2-3 yıl taş gibi gider.

2. i5 9600K işlemcime hız aşırtma yapmadan kullanabileceğim uyumlu bir Anakart tavsiyesi?

Yukarıdaki anakart gayet sağlamdır. Ama ben yine de alttakini zorlamanı öneririm. Bu hız aşırtma zor bir işlem değil. Bence düşünsen iyi olur. Özellikle işlemci yetersiz gelmeye başladığında çok yardımcı olacaktır. Ve bilinçli bir hız aşırtmanın sisteme zararı yoktur. Yani benim gibi sistemi aldığın ilk günden itibaren yüksek hızlarda kullanabilirsin 🙂

3. Ramlerin değişimi için acele etmeli miyim?
Hayır.
İşlemci performansını tam olarak alırsın ama Intel'de K serisi işlemciler için Z çipset alınmalı yoksa işlemciyi K seçmenin anlamı olmuyor. Senin seçtiğin anakart dediğim gibi baya giriş seviyesi kalmış. İşlemciyi 9600 veya 9700 (K ibaresi yok dikkat et!) seçip B365 bir anakart seçebilirsin.

K ibaresi demek çarpan kilidi açık demek. Yani ileride işlemcinin frekansını rahatlıkla 5 GHz bandına hatta daha üstüne çıkarabilirsin demek. Tabi bunun için hız aşırtma destekli bir anakart alman lazım. Intel'de de Z çipsetli anakart hız aşırtma destekliyor.
Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim. Elimdeki anakartı satıp dediğiniz özelliklerde bir anakart almalıyım ve ramlerimi değiştirmeliyim.
SON SORULARIM;
2. i59600K işlemcime hız aşırtma yapmadan kullanabileceğim uyumlu bir Anakart tavsiyesi?
4. İkinci el ürünleri nereye satabilirim?

9600K Hala güçlü bir işlemci. Şu anda forumda 6600K kullanıp da hız aşırtmayla gayet tatmin edici sonuçlar alan bir modumuz (@dogant ) olduğunu düşünürsek bence en azından 2-3 yıl taş gibi gider.

2. i5 9600K işlemcime hız aşırtma yapmadan kullanabileceğim uyumlu bir Anakart tavsiyesi?

Yukarıdaki anakart gayet sağlamdır. Ama ben yine de alttakini zorlamanı öneririm. Bu hız aşırtma zor bir işlem değil. Bence düşünsen iyi olur. Özellikle işlemci yetersiz gelmeye başladığında çok yardımcı olacaktır. Ve bilinçli bir hız aşırtmanın sisteme zararı yoktur. Yani benim gibi sistemi aldığın ilk günden itibaren yüksek hızlarda kullanabilirsin 🙂

Hayır.

Çözüm
Sonuç;
Z serisi olan yani pahalı olanı seçecek olursam ilerleyen zamanlarda işlemcimin hali hazırda olan K özelliğini (aşırtma) kullanabilirim.
Anladığım kadarıyla Ekran kartımıda OC olarak kullanabilirim.
Ramler en azından gittiği yere kadar gidecek.
B serisini seçersem ve ram arttırırsam uzun süreler ellemeden (overclock yapmadan) kullanabilirim bu sistemi.

4. Sorumun cevabı yok sanırım :)

Z serisi olan yani pahalı olanı seçecek olursam ilerleyen zamanlarda işlemcimin hali hazırda olan K özelliğini (aşırtma) kullanabilirim.
Aynen öyle.
B serisini seçersem ve ram arttırırsam uzun süreler ellemeden (overclock yapmadan) kullanabilirim bu sistemi.
RAM'ler zaten halihazırda elinde varsa masraf yapmana gerek yok. Z anakartla RAM'lere de hız aşırtma yapabilirsin.
Anladığım kadarıyla Ekran kartımıda OC olarak kullanabilirim.
Ekran kartına OC olarak kullanmanın anakartla alakası yok. OC zaten overclock yani hız aşırtmanın kısaltması. Yani şu anki H anakartınla da ekran kartına OC yapabilir veya OC modunda kullanabilirsin.
4. Sorumun cevabı yok sanırım
Forumun ikinci el bölümünü, sahibinden'i ve Letgo'yu kullanabilirsin.

Herşeyimiz tamamdır. Aklıma takılan bir şey olursa yine seni rahatsız edebilirim. Gerçi nasıl PM atılıyor yada atılıyor mu bilmiyorum. Yardımın için bolca teşekkür. İyi forumlar.
Konu açıp etiketlemen yeterli dostum. Özel mesaj sadece mod beylere özel maalesef.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı