Toshiba L650 Mavericks ve ML2 Sonrası Boot Olmama Sorunu

AyhanCNR

Hectopat
Merhaba Technopat Ekibi !
6 yıl önce aldığım iPhone 2G ile apple ios'la tanıştım, apple ürünlerine ve işletim sislemlerine hayran oldum, o zamandan beri hep bir Mac OS X kullanmak istemiştim. Elimde de toshiba L650 laptop bulunuyordu, biraz araştırdıktan sonra en güzel, sade ve anlaşılır olarak hazırladığınız mac os x kurulum rehberlerini detaylıca inceledim. 3-5 günüm gecem karışmış oldu :] Başımdan geçenleri anlatayım. Recep Baltaş'tan, Ali Güngör'den ve Burak Alkan'dan ve çözümü bilen kullanıcılardan bilgilerini paylaşmalarını istiyorum,

Bilgisayarımın belli başlı özellikleri:

• toshiba L650
  • 320 GB HDD
  • intel core i3
  • 3 GB Ram
  • ATI RADEON HD 5650 ekran kartı

İlk olarak kurulumu kolay ve son sürüm olan Mac OS X Maverick' i bu rehbere bağlı kalarak kurdum, usb olmadan boot etmek için videodaki yöntem işe yaramadığı için Burak Altan'ın buradaki yöntemini uygulayarak Clover EFI v2 ile usb'siz boot sorununu da hallettim. Usb'yi çıkarıp yeniden sistemi başlattığımda ekran / ses / wireless i MultiBeast 6.0 ile tanıtmama rağmen çalıştırmadı, sadece internete kablo yolu ile bağlanabildim.

ATI RADEON HD 5650 ye kext zaten bulamadım, bulduklarımda işe yarar denilenlerde yaramadı, aynı şekilde wireless de. Ses sürücüsüne gelecek olursak universal olanlarıda tek tek denedim, ayarlar menüsünden ses kısmına girdiğimde seslerin aktif olduğu tek version 2.1, ama buda çalışmadı.. Dolayısıyla ben PhotoShop gibi görsel olarak çalışan programlar kullanacağım için ekran kartı sorunu çok büyük bir problemdi benim için, ayrıyetten kendi sitem üzerinden online mağazacılık yaptığım için internete heran sorunsuz bağlanabilmem de şarttı, [kablo ve modem farklı odalarda olduğundan buda sorun oldu] en mantıklısı minik bir wifi alıcı olarak düşündüm..

Daha da inceleme yaptıktan sonra iAtkos ML2 kurarak sürücü sorunlarını aşabileceğimi düşündüm ve bu rehberi baz aldım. Elimde zaten Mavericks kurulu olduğu için iAtkos ML2 DMG dosyasını sanal mac kullanmadan usb'ye yazdırdım, gizli dosyalarıda boot etti klasörün içine kontrol ettim, rehberdeki adımları aynen uygularak bu videodaki 17:20 saniyesinde bende sadece 1 seçenek çıkıyor, enter yaptığımda gri ekranlı elma logolu bölüm geliyor, çark dönüyor sonra sanki ekran bozulmuş gibi dikey yatay çizgiler kararmalar oluşuyor, 1 saat beklediğimde oldu kurulumada geçmedi düzelmedide, denemelerimde -x koduyla açmaya çalıştım yine aynı şelikde çizgiler kararmalar oluştu, birtürlü çözemedim.. Bu böyle olmayacak ben Mavericks'i kurayım dedim, Mavericks'in dosyasını attım usb'ye taktım fakat bu seferde eklediğim

Z6CpV.jpg

ekranla karşılaştım.. Ne yaptıysam ne ettiysem birtürlü olmuyor, ML2, Mavericks, Windows 8 kurulum hepsini denedim fakat boot etmiyor birtürlü :[ biosu sıfırladım win8 denedim oda olmadı.. Mac için biosu ayarlayıp tekrar boot için denedim hiçbir türlü hiçbirşey yapamadım..

Bu durumu nasıl aşarım, nasıl wifi, ekran ve ses kartı çalışır vaziyette Mac OS X bir sürümü kurarım ?

Yardımlarınızı, çözüm önerilerinizi bekliyorum, çok araştırmalar yapmama rağmen toshiba L650 ye anlatımıyla kuran yok denecek kadar az, kextlerde çalışıyor olanlarda çalışmıyor..

Technopat Ekibi tek umudum siz ve yardımsever forum üyeleri :]

Umarım gece vakti bu kadar uzun yazıp başınızı ağrıtmamışımdır,

Saygılarımla, Ayhan ÇINAR..

Tek ekran kartlımı bilgisayar, birde wifi kartı nedir?
Toshiba Satellite L650 dizüstü, tek ekran kart Ati Radeon HD 5650. Wireless ise Atheros 8152.

- - - Güncellendi - - -

Windows bile kuramıyorum. Çözümü bilen şöyle yap bunu dene diyen biri yok mu ? Özellikle Recep Bey ve Burak Bey desteğinizi bekliyorum.

- - - Güncellendi - - -

Toshiba Satellite L650 dizüstü, tek ekran kart Ati Radeon HD 5650. Wireless ise Atheros 8152.

- - - Güncellendi - - -

Anlaşılan bu konuda yardımcı olacak kimse yok, laptop harddiskini çıkartıp masaüstü pcye bağlayıp diski sildim, ntfs yaptım win8 boot usb oluşturdum, başka bir flash belleğe ise iAtkos boot oluşturdum fakat pcyi açarken F12den boot menüsünden USB seçtiğim halde siyah ekranda bu hatayı alıyorum. Ne iAtkos'u ne de Win8'i görmüyor, verdiği hata " boot0af: error "

Ne yapacağım hiç bilmiyorum :(

Saygılarımla..

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar açılırken Biosa girip boot ayarların load defould yap kaydet.Tekrar aç düzeleceğini düşünüyorum. Aynı şeyi ben de yaşamıştım.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı