Toshiba P50-B-117 Laptop Aşırı Isınma Sorunu

cavoribase

Hectopat
Arkadaşlar ismini yazdığım laptopu kullanıyorum,laptop aşırı derecede ısınıyor. Sağ taraftaki fanlar bildiğiniz ateş üflüyor dışarıya. LOL oynarken örneğin 250 FPS ile oyuna başlıyorum, 15 dakika sonra 50-60 arasına düşüyor. Bunu önlemek için her şeyi yaptım tozları temizledim, fanı temizledim, termal macunu yeniledim ama başta bu kadar olmasa da her zaman bu aşırı ısınma sorunu vardı laptopun. Bunun için bu uyguladığım yöntemler harici bir tavsiyeniz var mı? Laptopun alt kapağını açsam bir nebze düzelir mi ya da ne yapmalıyım?
Laptopun özellikleri:
  • 4th generation Intel® Core™ i7-4710HQ processor with Intel® Turbo Boost Technology 2.0
  • 39.6cm (15.6”) , Toshiba TruBrite® Full HD TFT High Brightness IPS display with LED backlighting, 16 : 9 aspect ratio
  • Sabit disk 1TB HDD + 8GB SSD Solid State Hybrid Drive
  • Smart silver brushed aluminium finish, black keyboard
  • 16,384 (8,192 + 8,192) MB, DDR3L RAM (1,600 MHz)
  • AMD Radeon™ R9 M265X Enthusiast Graphics with AMD Enduro™ Technology

FPS limitini sabitleyin. Zaten LOL oynuyorsunuz. V-Sync ayarını açın.
FPS limiti sabit olmadığında işlemci ve ekran kartına fazladan yük bineceğinden her türlü ısınacaktır.
Ayriyeten hava akımını geliştirmek için Dizüstü bilgisayarın ayaklarına eşit oranda madde koyun.

Toshiba'nın bazı modellerinde kronik ısınma sorunu var sanırsam. Bende C660 vardı, ablamda ise L755. Benimkisinde içini açıp iki toz temizleyip geri takınca buz gibi olurdu içi. Ablamınkine yapmadığım şeyler kalmadı hâlâ aynı.

Isınan işlemci ise Intel XTU ile undervoltingi dene. Nasıl yapacağını araştırırsın.Ya da biraz underclock et, gelişmiş güç ayarlarında max cpu çalışma yüzdesini %70-80'e çekip dene.

Sadece LOL oynamıyorum bu ayar onlarda sorun yaratır mı? Sonuçta bu ayarı yaparsam CPU daha çok zorlanır ve ısınmaz mı?

Sadece LOL oynamıyorum bu ayar onlarda sorun yaratır mı? Sonuçta bu ayarı yaparsam CPU daha çok zorlanır ve ısınmaz mı?
Yaratmaz diye düşünüyorum. Sonuçta yük binince işlemcinin %100ünü kullanmak yerine maksimum %70ini kullanacağını düşünürsen işlemci biraz daha rahat edecektir. Şöyle ki ben günde 10 saat çalışabiliyorum ama çok yoruluyorum. 7 saatlik bir işe girersem daha az yorulurum 10 saatliğe göre. (düz mantık)

FPS'yi 60'a sabitle. Fazlası gereksiz zaten. LOL'deyken vsync açmana gerek yok. FPS'yi 60'a sabitlemen yeterli. Eğer görüntüde yırtılma meydana gelirse başlat-->ayarlar-->oyun girip oyun çubuğunu kapalı yapıp hemen altındaki 2 kutucuğun da işaretini kaldır. Ayrıca Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri girip dengeliyi seç. Daha sonra plan ayarlarını değiştira tıkla. Gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıkla. İşlemci güç yönetimi kısmından en düşük işlemci durumunu pilde ve prizdeyken %5; en yüksek işlemci durumunu ise pilde ve prizdeyken %90 olarak ayarla. Böylece cihazın oyunlardayken yaklaşık 15 derece daha serin çalışacak.

FPS'yi 60'a sabitle. Fazlası gereksiz zaten. LOL'deyken vsync açmana gerek yok. FPS'yi 60'a sabitlemen yeterli. Eğer görüntüde yırtılma meydana gelirse başlat-->ayarlar-->oyun girip oyun çubuğunu kapalı yapıp hemen altındaki 2 kutucuğun da işaretini kaldır. Ayrıca Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri girip dengeliyi seç. Daha sonra plan ayarlarını değiştira tıkla. Gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıkla. İşlemci güç yönetimi kısmından en düşük işlemci durumunu pilde ve prizdeyken %5; en yüksek işlemci durumunu ise pilde ve prizdeyken %90 olarak ayarla. Böylece cihazın oyunlardayken yaklaşık 15 derece daha serin çalışacak.
Yalnız şöyle bir tecrübemi paylaşayım. Bir gün okula bilgisayarı götürmüştüm oyun oynamak için. Pili de iyi gitsin diye pil tasarrufu moduna almıştım. Oyunun performansında bir azalma olmadı ama yarım saat sonra tak diye kapandı bilgisayar. Elimi altına koydum, cayır cayır yanıyormuş. Şimdi bu yazdığınızı görünce şeyedeyim dedim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı