TP-Link Deco cihazları ile ev içi internet kurulumu nasıl yapılmalı?

PVH

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar, Superoline Fiber 500mbit internet kullanıyorum.

Modem : Huawei Wifi 6 modem.

Ek olarak 2 adet TP Link Deco P9 Mesh cihazı ve 1 adette Deco E4 Mesh cihazı var elimde.

Modem bilgisayarın yanında ve kabloyla bağlanınca 500mbit hız alıyorum. Modem'e Deco P9 mesh cihazları bağlı ve bunlardan biri hemen modemin yanında duruyor, kabloyla bağlı. Modemin ve modeme bağlı olan deconun bulunduğu odada, hatta bu cihazların dibinde kablosuz hız testi yapıyorum ve 250mbit'i geçmiyor hızım hiç bir şekilde. Bunun nedeni nedir?

---

2. sorum ise salonda da bir adet Deco P9 cihazı bulunuyor ve salonda wireless hız testi yaptığım zaman maksimum 60-70mbit hız alabiliyorum. Bu sebeple modemden salona 25 metrelik bir ethernet kablosu çektirdim. Salona bir gigabit ethernet switch mi almam daha mantıklı olur? Yoksa bir router mı?

Eklediğim resimde çizip durumu anlatmaya çalıştım, 1. çizimde ki şuanda ki hali evin, 2. çizimde yapmayı düşündüğüm sistemi belirttim.

IMG_4470.jpeg

Yardımcı olabilecek birileri yok mu?:)

Son düzenleme:
Öncelikle, kullandığınız deco sisteminin Wi-Fi 5 olduğu için hız olarak 350 ila 400 arasında bir değer sunabildiğini belirttiğiniz. Ancak, bu değerler cihaz yoğunluğu az olduğunda elde edilen sonuçlardır. Ayrıca, kullandığınız cihazların Wi-Fi ağ kartı teknolojisi sebebiyle hızda sınırlamaya maruz kalabildiğini ifade ettiniz. Eğer P9 Deco'lar hızı üzerinden aktarım yapıyorsa, iletim sırasında hızın düşmesi nedeniyle genel hızda düşüklük yaşanabilir.

Genellikle 500 Mbps ve üzeri hızlar için Wi-Fi 6 destekli deco sistemleri önerilmektedir. Ayrıca, gigabit Ethernet Switch almanıza gerek yok. Mümkün olduğunca decoları merkezi sisteme kablolu yardımıyla konumlandırırsanız bir nebze olsun hızınız daha da artacaktır.

Öncelikle, kullandığınız deco sisteminin Wi-Fi 5 olduğu için hız olarak 350 ila 400 arasında bir değer sunabildiğini belirttiğiniz. Ancak, bu değerler cihaz yoğunluğu az olduğunda elde edilen sonuçlardır. Ayrıca, kullandığınız cihazların Wi-Fi ağ kartı teknolojisi sebebiyle hızda sınırlamaya maruz kalabildiğini ifade ettiniz. Eğer P9 Deco'lar hızı üzerinden aktarım yapıyorsa, iletim sırasında hızın düşmesi nedeniyle genel hızda düşüklük yaşanabilir.

Genellikle 500 Mbps ve üzeri hızlar için Wi-Fi 6 destekli deco sistemleri önerilmektedir. Ayrıca, gigabit Ethernet Switch almanıza gerek yok. Mümkün olduğunca decoları merkezi sisteme kablolu yardımıyla konumlandırırsanız bir nebze olsun hızınız daha da artacaktır.
Hocam teşekkürler cevabınız için. Gigabit ethernet switchler 500-600₺ bandında sanırım, alırsam bu işten kurtulurmuyum, çözüm olur mu?

Hocam teşekkürler cevabınız için. Gigabit Ethernet Switch'ler 500-600₺ bandında sanırım, alırsam bu işten kurtulur muyum, çözüm olur mu?

Sadece kablolu bağlantı için iş görür sizin gördüğünüz Switch'lerde Wi-Fi fonksiyonu bulunmuyor sizin için gereksiz olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı