TPM 2.0 olmasına rağmen Windows 11 desteklenmiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Olabilir benim de işlemcim 6.nesil ve TPM açık ona rağmen uygun değil diyor.

6. ve 7. nesil maalesef desteklemiyor diye biliyorum. TPM açık olmasından ziyade TPM sürümü önemli sanıyorum. TPM 2.0 olması gerekiyor, bunun için satılan modüller var, işinizi çözer mi bilmiyorum orasını siz araştırın. Gerekli donanım özelliklerine sahip bir sistemde BIOS UEFI modunda ve TPM 2 secure boot özelliği açık olduğunda altta görülebildiği gibi kuruluma hazır diyor.

w11ready.png

Konu hakkında genel bir bilgilendirme yaptım hocam. Anakartınızda TPM ayarı açık mı? Secure Boot seçeneği açık mı?

Üstat açtığımı düşünüyorum ama ne eksik bulamıyorum. En iyisi bekleyelim sanırım bu işlerin bir açığı çıkar kurarız bizde. TPM açtım hatta 2.0 seçtim otomatikden de çıkardım ama hala açılmadı gibi ayrıca securty Boot açamıyorum resimdeki hatayı veriyor. Bendeki sorun UEFI mi kurmadım acama Windows'u. Eufı seçince restart yapınca Windows açılmıyor süreklü BIOS ekranı açılıyor.

Dosya Ekleri

• 1624841212442.png
    1624841212442.png
    53,4 KB · Görüntüleme: 244
6. ve 7. nesil maalesef desteklemiyor diye biliyorum. TPM açık olmasından ziyade TPM sürümü önemli sanıyorum. TPM 2.0 olması gerekiyor, bunun için satılan modüller var, işinizi çözer mi bilmiyorum orasını siz araştırın. Gerekli donanım özelliklerine sahip bir sistemde BIOS UEFI modunda ve TPM 2 Secure Boot özelliği açık olduğunda altta görülebildiği gibi kuruluma hazır diyor.

Eki Görüntüle 1086327

TPM 2.0 zaten BIOS'tan da secura Boot ile TPM açık işlemciden hata veriyor.

Üstat açtığımı düşünüyorum ama ne eksik bulamıyorum. En iyisi bekleyelim sanırım bu işlerin bir açığı çıkar kurarız bizde. TPM açtım hatta 2.0 seçtim otomatikden de çıkardım ama hala açılmadı gibi ayrıca securty Boot açamıyorum resimdeki hatayı veriyor. Bendeki sorun UEFI mi kurmadım acama Windows'u. Eufı seçince restart yapınca Windows açılmıyor süreklü BIOS ekranı açılıyor.
Verdiği hatalar
-> MBR kurulmuş Windows 10 =>
- UEFI / GPT yapısında kurulum medyası hazırlamanız
- BIOS'u UEFI moda almanız
- Tekrar format atmanız gerekiyor. Bunu yaparken harddiskteki tüm partittionları silerek temiz kurulum yapmanız gerekiyor. (Windowsun kurulu olduğu diskte C sürücüsü D sürücüsü gibi birden fazla sürücü varsa hepsini silip sürücüleri tekrar baştan oluşturmanız gerekiyor.)
-> Anakartınızda fTPM ayarı kapalı. Açmanız gerekiyor.
-> Anakartınızda Secure Boot ayarı kapalı. Açmanız gerekiyor.

Son düzenleme:
Üstad karışıkmı olduğu bilmiyorum resimler ama öncelikle UEFI ayarlayamıyorum CSM gibi bir şey var. Oradan UEFI seçersem PC kaydedip çıktığımda tekrar BIOS'a atıyor beni. Yani Windows açılmıyor. Onu UEFI yaparsam Secure Boot seçeneği de açılıyor. Hadi onu da yapmak istediğimde aşağıdaki hata mesajı geliyor. Ama TPM bakarsan resimlerden ayarladım ve hatta otomatikden çıkarıp 2.0 seçtim ama bir programla baktığımda hala TPM kapalı diyor. Aşamadım bu durumu. Daraltıyor şu PC süreçlerinin alengirliği beni vallahi :(

20210628_040517.jpg

20210628_040510.jpg

20210628_040502.jpg

20210628_040354.jpg

20210628_040333.jpg

20210628_040326.jpg

20210628_040300.jpg

Verdiği hatalar
- UEFI / GPT yapısında kurulum medyası hazırlamanız
- BIOS'u UEFI moda almanız
- Tekrar format atmanız gerekiyor. Bunu yaparken harddiskteki tüm partittionları silerek temiz kurulum yapmanız gerekiyor. (Windows'un kurulu olduğu diskte C sürücüsü D sürücüsü gibi birden fazla sürücü varsa hepsini silip sürücüleri tekrar baştan oluşturmanız gerekiyor.)
-> Anakartınızda fTPM ayarı kapalı. Açmanız gerekiyor.
-> Anakartınızda Secure Boot ayarı kapalı. Açmanız gerekiyor.

Üstat format atacağım ama soyle durum var bende M.2 SSD var Samsung EVO bölünmüş degil ama bölünmüş diskler var PC de ben ilk kurulumdq direk ona kurmuştum ama GPT kurulmuş merhaba degil bunu nasıl sağlarım? Sonucda o diski silip yine ona kuracağım. Zaten oyle yapmıştım nasip GPT oldu bilmiyorum
Verdiği hatalar.
- UEFI / GPT yapısında kurulum medyası hazırlamanız.
- BIOS'u UEFI moda almanız.
- Tekrar format atmanız gerekiyor. Bunu yaparken harddiskteki tüm partittionları silerek temiz kurulum yapmanız gerekiyor. (Windows'un kurulu olduğu diskte C sürücüsü D sürücüsü gibi birden fazla sürücü varsa hepsini silip sürücüleri tekrar baştan oluşturmanız gerekiyor.)
-> anakartınızda fTPM ayarı kapalı. Açmanız gerekiyor.
-> anakartınızda Secure Boot ayarı kapalı. Açmanız gerekiyor.

Üstat bastım dediğin gibi diski gpt^ye çevirip UEFI modda format. BIOS vs otomatik UEFI'ye geçti zaten. Kurulumda secure modda kapalı oluyor. Ama benim anakartta fTPM de değil. PTT durması gerekiyor. Orada sürekli hata alıyordum. TPM kapalı diye. Herkes fTPM deyince PTT denemiyordum. Az önce ayarı enable yapıp diğerini PTT bırakınca oldu. Artık tüm ayarlar. Tamam. Verdiğin bilgiler için teşekkürler. Şu anda başka tuhaf durumla uğraşıyor. PCdeki Xbox uygulamasından oyun indirdiğimde işlmeci %100 çalışıyor. İndirmeyi durduruyorum normale dönüyor. Tekrar indirme açtığımda tekrar %100. oyunlar uzun sürede iniyor işlemcinin %100 çalışması sıkıntı onu çözmeye çalışıyorum. Yazdım microsoftada bakalım.

1626180873244.png

1626180882612.png

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı