Transistör Nasıl ve Ne Amaçla Kullanılır?

karamananadolu

Hectopat
Daha fazla  
Elektronik öğrenmeye yeni başladım ve anladığım kadarıyla transistör çok önemli bir devre elemanı. O kadar araştırma ve biraz da denemelerle bir şeyler yaptım ama hala anlamış değilim. Bana transistörlerin nasıl ve ne amaçla kullanıldığını anlatıp transistörle yapabileceğim birkaç devre şeması paylaşırsanız çok sevinirim.

transistörler basitçe anahtarlama devreleridir. aslında elektronikte en karmaşık ve çeşidi bol (görevine göre) devre elemanıdır. arama motorlarından faydalanarak birçok bilgiye ulaşman mümkün, fakat benim tavsiyem önce diğer devre elemanlarını araştırıp öğrenmen (direnç,diyot,kapasitör vs.) transistörler kullanılan devre nin amacına göre farklılık gösterirler. takıldığın yerler olursa bana yazabilirsin.

Açıklamanız için çok teşekkür ederim. Diğer elemanlarla bayağı uğraştım, şimdi transistörle bir şey yapmak istiyorum. Acaba doğru anlamış mıyım? Collectorden emittere fazla dirençten dolayı akım geçemiyor ve biz de akımın geçebilmesi için base bacağına küçük bir akım uyguluyoruz. Anahtarlama dediğiniz bu mu? Bir de teorik olarak tamam da ben base bacağına akımı nasıl vereceğim başka bir pilin artı kutbunu bağlarsam eksi kutbunu nereye bağlayacağım lütfen yardım edin.

Bugün neredeyse transistör olmayan bir devre, eletronik cihaz, bilgisayar donanımı yok. Çok geniş bir kullanım alanı var. Ama yeni geçen biri olarak transistörü anahtarlama elemanı olarak kullanarak led yakma gibi basit devreler yapabilirsin. Zaten anahtarlama olayını anlamışsın. Aşağıdaki devre şemasına göz atarak devreyi Isis üzerinden simüle edebilirsin. @Silinen üye
image006.png

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı