TSMC 2024’e Kadar Intel ve Samsung’un Gerisinde Kalacak

TSMC açığını kapatmak için çalışır merak etmeyin adamlar lider bunu korumak istiyorlar.

Ama Kan emici Apple geldi tüm TSMC hattını emdi gitti AMD baktı Apple her yeri alıyor 2x fiyat vererek koreli Samsung kapısına ama Samsung daha adam gibi Nvidia RTX serisini zor bela yetiştiriyor AMD Samsung birazcık para verip "Al sen tesis kur bana üret" demezse Samsung 2 frima için 50% ye 50% gidicek bu durum Nvidia tarafının işine gelmez.

Bakalım bizi neler bekliyor.

TSMC açığını kapatmak için çalışır merak etmeyin adamlar lider bunu korumak istiyorlar.

Şu an bir açıktan bahsetmiyoruz. Üretim azlığı ya da üretimdeki azalma değil bu durum. Intel ve Samsung GAAFET'e yatırım yaparken, TMSC FinFET'in ekmeğini yedi. Şimdi ise Intel ve Samsung, GAAFET'in ekmeğini yerken, TMSC o açığı kapatmak zorunda kalacak.

AMD TSMC'den başka bir yere gitmez.

Şu an bir açıktan bahsetmiyoruz. Üretim azlığı ya da üretimdeki azalma değil bu durum. Intel ve Samsung GAAFET'e yatırım yaparken, TMSC FinFET'in ekmeğini yedi. Şimdi ise Intel ve Samsung, GAAFET'in ekmeğini yerken, TMSC o açığı kapatmak zorunda kalacak.

AMD TSMC'den başka bir yere gitmez.
Açık derken teknolojik olarak üretim değil! Emin olun sektör lideri bir frima liderliğinin devamlılığı için gerekli yatırımları yapar zaten 5nm ve 3nm sınırlarını zorluyorlar.

Bunları zorluyan frima kendini teknolojik olarak geri bırakacak değil gerekli yatırımları yapar.

Intele gelince onların üretim teknikleri özel çok az alana çok fazla sıkıştırmayı çok iyi beceriyorlar yapay zeka gelişmiş çekirdek mimarisi daha iyi transistör tasarımı derken bir hayli yol aldılar yakın zaman için, AMD vs Intel savaşı daha çetin bir şekilde başlayacak şu an biraz durgun gözüküyor işlemci tarafı Intel grafik kartına yatırıyor.

Bakalım bizi ne bekliyor.

TMSC'nin 5 nm ve 3 nm'sinin bir kandırmacadan ibaret olduğunu düşünüyorum. nm değerlerindeki düşüşe karşılık, vaad ettikleri transistör yoğunluğunu yakalamak şöyle dursun, gelişme kaydedemedikleri noktalar oluyor.

Tabii ki kimse, mimarinin gerçekte kaç nm olduğunu bilemez. Ancak Intel, 14 nm mimari ile 7 nm olduğu iddia edilen mimariyi yakalıyor hatta bazı noktalarda geçiyorsa, ya Intel bizi yiyor, ya da TMSC bir kandırmaca içerisinde.

TMSC'nin 5 nm ve 3 nm'sinin bir kandırmacadan ibaret olduğunu düşünüyorum. nm değerlerindeki düşüşe karşılık, vaad ettikleri transistör yoğunluğunu yakalamak şöyle dursun, gelişme kaydedemedikleri noktalar oluyor.

Tabii ki kimse, mimarinin gerçekte kaç nm olduğunu bilemez. Ancak Intel, 14 nm mimari ile 7 nm olduğu iddia edilen mimariyi yakalıyor hatta bazı noktalarda geçiyorsa, ya Intel bizi yiyor, ya da TMSC bir kandırmaca içerisinde.
Bu konu için haklısınız ama Intel çok özel üretim teknikleri kullanıyor.

Yapay zeka gibi bazı gelişmiş yönerge setleri var işlemcide.

Yönerge seti x86. Yapay zeka bazlı çekirdekler 11. Nesil ile beraber gelecek, ek bir teknoloji olacak yani. (Apple'daki nöral çekirdeklerin karşılığı.)

Üretim sürecinde Intel çok hassas davranıyor. Ki, normalde. Intel kalıplarını ya da tasarımlarını sadece kendisi için kullanıyorken, TMSC bunu onlarca firmaya uyarlamak zorunda kalıyor. Normal yani.

Geri
Yukarı