TT'de DNS özgürlüğü var mı?

Daha fazla  
Merhaba, uzun süredir Türk Telekom FTTH olarak kullanmaktayım. TurkNet'ten geçtiğim için TurkNet'te kullandığım DNS özgürlüğünü şu anki, Türk Telekom sağlayıcımda kullanamamaktayım. İki yıllık taahhüt yaptığımdan dolayı tekrar başka sağlayıcıya geçemiyorum. Wikipedia'da böyle bir başlık gördüm: DNS korsanlığı - Vikipedi
Şu anki bulunduğum durumla ilgili yapabileceğim bir şey yok mu? Modem olarak kendi ASUS modemimi takmama rağmen DNS değiştirememekteyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sansür Telekom ve Sansüronli... pardon Türk Telekom ve Superonline gibi sağlayıcılar bu konuda çok katılar. Çoğu VPN hizmetini dahi engelliyorlar. Aynı şekilde mobil şebekelerde de sansürü katı şekilde uyguluyorlar.

Katılıyorum ama bir çözüm aramaktayım. Birçok formu aradım ancak sansürden çokça bahsedilse de, çözüm olarak bir şeyler yazılmamış. ISS bazlı olduğu için pek sanmıyorum ama herhangi bir çözüme ulaşabiliyor muyuz? Bilgisi olan var mı?

Katılıyorum ama bir çözüm aramaktayım. Birçok formu aradım ancak sansürden çokça bahsedilse de, çözüm olarak bir şeyler yazılmamış. ISS bazlı olduğu için pek sanmıyorum ama herhangi bir çözüme ulaşabiliyor muyuz? Bilgisi olan var mı?
Maalesef çözümü yok. Ama DNS zehirlemelerini aşmak için kullanılan şöyle bir yöntem var. Açık kaynak kodlu ve oldukça etkili.

Merhaba, uzun süredir Türk Telekom FTTH olarak kullanmaktayım. TurkNet'ten geçtiğim için TurkNet'te kullandığım DNS özgürlüğünü şu anki, Türk Telekom sağlayıcımda kullanamamaktayım. İki yıllık taahhüt yaptığımdan dolayı tekrar başka sağlayıcıya geçemiyorum. Wikipedia'da böyle bir başlık gördüm: DNS korsanlığı - Vikipedi
Şu anki bulunduğum durumla ilgili yapabileceğim bir şey yok mu? Modem olarak kendi ASUS modemimi takmama rağmen DNS değiştirememekteyim.
Ben Türkiye'deki evimde de Türk Telekom FTTH GPON altyapı kullanıyorum. Onda istediğim DNS'i yazdığımda Asus Router'ımın içine çalışıyordu. VPN veya DNS'lerde sorun yaşamıyordum. Ben de CGNAT yoktu ondan dolayı olabilir. Asus routerınızda ki Wan ip ile Speedtest.net üzerindeki IP'niz aynı mı ona bakar mısınız? CGNAT varsa bence o yüzden yazdığınız DNS çalışmıyor olabilir. Bir de Asus routerınızın firmware'i güncel değilse onu da güncelleyip denemenizi öneririm.

Ben Türkiye'deki evimde de Türk Telekom FTTH GPON altyapı kullanıyorum. Onda istediğim DNS'i yazdığımda ASUS router'ımın içine çalışıyordu. VPN veya DNS'lerde sorun yaşamıyordum. Ben de CGNAT yoktu ondan dolayı olabilir. ASUS routerınızda ki WAN IP ile Speedtest.net üzerindeki IP'niz aynı mı ona bakar mısınız? CGNAT varsa bence o yüzden yazdığınız DNS çalışmıyor olabilir. Bir de ASUS routerınızın Firmware'i güncel değilse onu da güncelleyip denemenizi öneririm.

Firmware güncel. AC55u kullanmaktayım. Modem üzerindeki IP ile site üzerinden baktığım IP bir çıkmamakta. Yapabiliyorsanız bunu detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz?

Firmware güncel. AC55u kullanmaktayım. Modem üzerindeki IP ile site üzerinden baktığım IP bir çıkmamakta. Yapabiliyorsanız bunu detaylı bir şekilde anlatabilir misiniz?
Aynı IP çıkmıyorsa o zaman sizde CGNAT bulunuyor o yüzden de VPN ve DNS tam olarak çalışmıyor. Tek nedeni bu. Benim Türk Telekom hattımda router üzerindeki router üzerindeki WAN IP ile speedtest.net'deki IP aynı. O yüzden ben de çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı