Türk pasaportuna sahip kişi Amerika'ya giderken vize problemi yaşar mı?

AhmetH.

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
(Lenovo ideapad 310-15IKB) DDR4 2133 MHz CL15 4+4 GB RAM, Samsung 870 EVO 500 GB SSD, Intel Core i5-7200U @ 2.50 GHz, Nvidia GeForce 920 MX 2 GB GPU
Geçenlerde bir video görmüştüm, Amerika'nın ve Meksika'nın şu an türklerin vizelerini kabul etmediğini, Türklerin Amerika'da yüksek oranda ırkçılığa maruz kaldığını, Türklerin işe alınmadığını söylüyordu. Bu doğru mu? Ayrıca bugün Bulgaristan ve Türkiye Cumhuriyeti pasaportu olan bir arkadaşımla konuşurken aklımıza takıldı; Eğer Amerika, Türkiye cumhuriyeti pasaportuna sahip kişileri kabul etmiyorsa, Bulgaristan ve Türkiye cumhuriyeti pasaportu olan arkadaşım vizeye başvurursa Amerika'ya gidebilir mi? Ayrıca sanırım Bulgaristan pasaportu ile Amerika'ya vizesiz bir şekilde 90 gün boyunca ziyaret amacıyla gidilebiliyor ancak biz oturma izni gibi şeylerde durumlar nasıl olur onu merak ediyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türk vatandaşlarının ABD'de yüksek bir oranda ırkçılığa maruz kaldıkları iddiası kesinlikle doğru değil. New Jersey'de yaşayan aile dostlarımız var ve bugüne kadar hiç ama hiç böyle bir şeyden bahsetmediler. Daha önce hiç ABD'ye gitmedim ama haberlerden, kişilerin deneyimlerinden, VLOG'lardan vs. benim de takip ettiğim kadarıyla böyle bir şey yok.

Türk vatandaşlarının vize sorunu yaşadıkları maalesef doğru. Meksika ve ABD pek çok vize başvurusunu reddetmeye başladı. Vize alıp dönmeyenler, iltica başvurusunda bulunanlar, Meksika-ABD sınırında kaçak geçiş yapanlar nedeniyle sıkıntı var. Aslında sıkıntı çok uzun zamandır var ama 2023 yılında sayıların iyice artmış olması, Türkiye'de ekonominin iyice kötüleşmeye başlaması ve AKP'nin seçimleri yine kazanmış olması gitmek isteyenlerin sayını arttırdı. Bu nedenle çoğu kişi reddediliyor.

ABD'nin Bulgaristan pasaportu sahipleri hakkında izlediği politika hakkında pek bir bilgim yok ama Türkiye pasaportundan daha iyi olduğu ve vize alımının daha kolay olacağını düşünüyorum. Detaylı bilgi için ABD büyükelçiliği ya da ABD başkonsolosluğu ile iletişime geçebilir. Elbette Bulgaristan'daki, Türkiye'deki değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı