Türk Sinemasının Başarılı Ama Geri Planda Kalmış Filmi

Ersin Doğan

Hectopat
Daha fazla  
Kalandar Soğuğu filmi yapımı 5 yıl sürmüş, 4 mevsimde ve her türlü hava koşulunda, çetin zorlu doğa şartlarında çekilmiş mükemmel ötesi bir film. Ama gelin görün ki reklam ve tanıtım eksikliğinden çokça geri planda kalmış. Bu da reklamın ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Ancak şu da var. Bir insan ne kadar sinemayla ilgili ise o kadar çok çıkan filmleri takip ediyor. Sinemaya gitmeyen birisi bile Recep İvedik gibi (bence) sinemanın yüz karası bir filmi sırf etraftan duyduğu ve reklamlarda gördüğü için merak edip izliyor. Bu da o filmin tanıtım ile eş değer başarısını getiriyor. Eskiden sokak sinemalarında gidenlere elde hangi film varsa o izletiliyordu. Şimdi seçenekler çoğaldı ama seçilen filmler genelde iyi olduğu için değil, adı sıkça duyulduğu için izleniyor.

Türk sinemasında ne denli iyi yönetmen var dersek parmak ile gösterilecek kadar az cevabını veririz. İyi yönetmeni pek fazla takan olduğunu düşünmüyorum. Sinemaya gittiğiniz filmde ilk önce neye bakarsınız sorusunun cevabı genelde konusu ve ya oyuncusu oluyor. Yönetmen bir tık ve ya birkaç tık geride kalıyor. Şu var ki Kalandar Soğuğu oyuncuların yanında yönetmeninin de çok önemli olduğu bir film.

Eğer hakikaten Türkiye'de adam gibi film yapan yok mu kardeşim? Sorusunun cevabını hala bulamadıysanız Kalandar Soğuğu bu sorunuzun en net ve en olumlu cevabı. Youtube üzerinden fragmanını izlerseniz bir nebze aklınızda bir fikir oluşacaktır. Çokça sayıda ödül almış ve gelecek sene Oscar'da yabancı sinema bölümünde aday olacağı açıklanan bu filmi sakın ama sakın kaçırmayın. Çok şey kaybedersiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Yorum ve görüşlerinizi belirtin. Beraber tartışalım bu konuyu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…