Türk Telekom 16 Mbps pakette indirme hızı düşük

BehzatTR

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, direkt konuya dalıyorum. Şimdi ben Türk Telekom kullanıcısıyım ve paketimin bana sağladığı hız 16Mbps. Bunu Speedtest ten de ölçtüm ve doğru çıktı, Resimde de gördüğünüz gibi:

Ekran görüntüsü 2021-05-19 113657.png

Bildiğim kadarıyla 16Mbps internetten benim 2MB download hızı almam gerekiyor ama aldığım hız en fazla 250KB. Upload hızım mükemmel, 2- 2,5 MB upload hızım var ama download hızım gerçekten çok düşük.

Bu da modemden aldığım SS, belki lazım olur:

Ekran görüntüsü 2021-05-19 1137122222.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İndirdiğiniz sitenin hız sınırı olabilir. Doğru indirme hızı için Steam sunucularını kullanabilirsin. Eğer Steam'de de düşük hız alırsan ISS'le görüşebilirsin.

Ben fiber 16 Mbps aldım sonra Speedtest'te hep 24 gösterdi nasıl işse sonra beni aradılar Türk Telekom'dan ve 4 TL'ye 24 Mbps yapabiliriz bende yaptım. Hep de 5 upload çıkıyor. Sana tavsiyem evde başka hat girişi varsa(gri kablonun takılı olduğu yer) onu başka bir prizin yanında varsa orada deneyip Speedtest yapman.

Hocam merhaba. 16 Mbit ortalama 1.6 MB ile indirme yapar. Hız testine sokup tam hız alıyorsan indirme yaptığın sitenin büyük olasılıkla veri akışı yavaşlatılmıştır. Mesela Turbobit bu şekilde çalışıyor. Para verirsen hızı arttırırlar. Google Drive dan bir indirme yapıp konrtol et derim. Çözülmezse tekrardan farklı yöntemler denenir ama download neyse odur genelde.

Muhtemelen yazılımsal veya sunucu sorunu. Speedtest öyle gösteriyorsa sizde veya bağlantınızda sorun yoktur. Bazı sunucular port başına indirme hızı limiti koyuyor. Steam vb. yerlerde öyle olmaz.

Bu arada hiztesti.com.tr sitesini kullanmamanızı tavsiye ederim. Yanlış gösteriyor. Gerçek değerin üstü çıkıyor hep.

Muhtemelen yazılımsal veya sunucu sorunu. Speedtest öyle gösteriyorsa sizde veya bağlantınızda sorun yoktur. Bazı sunucular port başına indirme hızı limiti koyuyor. Steam vb. yerlerde öyle olmaz.

Bu arada hiztesti.com.tr sitesini kullanmamanızı tavsiye ederim. Yanlış gösteriyor. Gerçek değerin üstü çıkıyor hep.
Ben sürekli hiztesti.com kullanıyorum hatta seneledir kullanıyorum, başka hiçbir site de kullanmıyorum hiçbir zaman yanılmadı !

Dosya Ekleri

• IMG_20210519_115207.jpg
    IMG_20210519_115207.jpg
    299,7 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG-20210517-WA0012.jpeg
    IMG-20210517-WA0012.jpeg
    141 KB · Görüntüleme: 24
Ben sürekli hiztesti.com kullanıyorum hatta seneledir kullanıyorum, başka hiçbir site de kullanmıyorum hiçbir zaman yanılmadı !
Siz öyle zannedin. Basbayağı yanlış gösteriyor. Somut örneği ilk mesajdaki ekran görüntüleri. İSS tarafından tam olarak 16 Mbps indirme ve 4 Mbps upload gönderme hız limiti koyulmuş. Modem de bunu söylüyor. Bundan bir byte bile fazlası gelmez. Ancak o test gerçek değerin fazlasını çıkarmış.

Örneğin benim ADSL internetim de 14 Mbps indirme ve 0,7 Mbps gönderme hızı veriyor. Bütün hız testi siteleri ve dahi alltyapı sorgulama imkanı veren netspeed vs. siteler de bu hızı söylüyor. Ne hikmetse bu salak site 16/1,1 Mbps değerini geçiyor. Güvenilmez sitedir. Ne derseniz deyin.

Siz öyle zannedin. Basbayağı yanlış gösteriyor. Somut örneği ilk mesajdaki ekran görüntüleri. İSS tarafından tam olarak 16 Mbps indirme ve 4 Mbps upload gönderme hız limiti koyulmuş. Modem de bunu söylüyor. Bundan bir byte bile fazlası gelmez. Ancak o test gerçek değerin fazlasını çıkarmış.

Örneğin benim ADSL internetim de 14 Mbps indirme ve 0,7 Mbps gönderme hızı veriyor. Bütün hız testi siteleri ve dahi alltyapı sorgulama imkanı veren netspeed vs. siteler de bu hızı söylüyor. Ne hikmetse bu salak site 16/1,1 Mbps değerini geçiyor. Güvenilmez sitedir. Ne derseniz deyin.
Amacım tartışmak değil hocam önce onu belirteyim. Ama bende size somut örnekle geldim. Önerdiğiniz netspeed üzerinden de test yapıp bu yazımın altında paylaşacağım. Ama ben senelerdir kullandığım halde daha verdiği değer ile indirme değerleri arasında bir şaşma görmedim. Belki sizin internetiniz 14 iken misal 17 göstermesi belki de 3 mbit lik bir kayma olduğu için ben kendime bu ufak kaymayı fark etmemiş olabilirim.

Dosya Ekleri

• IMG_20210519_122502.jpg
    IMG_20210519_122502.jpg
    188,4 KB · Görüntüleme: 26
Cevap yazan herkese teşekkür ederim. Arkadaşlar hiztesti.com.trden yaptım download 12-13 Mbps çıktı. Farklılık oluyor evet. Problemin kaynağı dediğiniz gibi Opera GX ile alakalıymış. Steam vb. yerlerden download yaptığımda 1,5 MB indirme hızı alıyorum yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

Geri
Yukarı