Çözüldü Türk Telekom hat değerlerim nasıl?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
Screenshot_819.png

Hat değerlerim bu şekilde. Modemim Keenetic omni DSL.
Modem özelliklerinde PPPoE routing olarak maksimum 95Mbps gözüküyor.
Speedtest üzerinde de download olarak maksimum 95.8Mbps görebildim. Upload tarafında ise 7.7Mbps.

Servis sağlayıcı Türk Telekom.

Yaşadığım sorunlar:

Twitch platformunda yayın yapıyorum, modem aynı IP ile 1-2 gün çalıştıktan sonra Twitch serverlarına olan maksimum bant genişliğim 6400KBPS civarı olurken IP yeniledikten sonra sanki Twitch sunucusu Türkiye sınırları içerisindeymiş gibi 7640KBPS civarı kullanım yapabiliyorum.
İlk sorun bu, bir süre sonra yurt dışına çıkan upload hızının ciddi anlamda düşmesi.

İkincisi ise gelen upload hızının tamamını kullanamamam.
Dediğim gibi yayın yapıyorum ve tanımlanan 8.1Mbps upload hızının sadece 7.7'sini kullanabiliyorum. O da evde kullanım yapan tek cihaz bilgisayarım olunca.
Evde başka cihazlar bağlı olduğunda bile bu hız 7.5-7.6Mbps seviyelerine düşüyor.

Bana tanımlanan hızın tamamını kullanabilmek istiyorum. 7.9Mbps olsa o bile yeter. Bunu nasıl yapabilirim?
Upload tarafında SNR çok fazla. Bunu düşürerek alınan upload hızını arttırmak mümkün müdür? Veya nasıl düşürülür?

Özellikle bu upload konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
@Ulunay

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Twitch platformunda yayın yapıyorum, modem aynı IP ile 1-2 gün çalıştıktan sonra Twitch serverlarına olan maksimum bant genişliğim 6400KBPS civarı olurken IP yeniledikten sonra sanki Twitch sunucusu Türkiye sınırları içerisindeymiş gibi 7640KBPS civarı kullanım yapabiliyorum.
İlk sorun bu, bir süre sonra yurt dışına çıkan upload hızının ciddi anlamda düşmesi.
Bunun çözümü TT tarafından yapılmalı. TT kullanıp yayın yapan kişiler bu yüzden VPN tercih edebiliyor.

İkincisi ise gelen upload hızının tamamını kullanamamam.
Dediğim gibi yayın yapıyorum ve tanımlanan 8.1Mbps upload hızının sadece 7.7'sini kullanabiliyorum. O da evde kullanım yapan tek cihaz bilgisayarım olunca.
Evde başka cihazlar bağlı olduğunda bile bu hız 7.5-7.6Mbps seviyelerine düşüyor.
xDSL'de hızın tamamını kullanamazsınız 1-2 Mbps'e varan kayıplar normal sayılır.

Bana tanımlanan hızın tamamını kullanabilmek istiyorum. 7.9Mbps olsa o bile yeter. Bunu nasıl yapabilirim?
Yapamazsınız. 7.9 alabilmeniz için 9 Mbps tanımlı olmalı.

Upload tarafında SNR çok fazla. Bunu düşürerek alınan upload hızını arttırmak mümkün müdür? Veya nasıl düşürülür?
TT'de 8 Mbps üzerinde bireysel upload satışı yok. Çıkamazsınız.
TurkNet tarafında yüksek upload alabilmek için YAPA diye adlandırılan kurulumun içine dahil olmanız ve 200 metre kablo mesafeniz olması gerekli. Yoksa yüksek upload hızı alamazsınız.

VAE'de limiti TT koyduğu için alternatif firmalar bunu aşamaz.

Anladım hocam teşekkürler.

@Ulunay hocam ağa sadece ben bağlıyken speedtest yaptığımda bu sonuçları elde ettim.
Screenshot_820.png

Sizce kabul edilebilir mi?
Ayrıca 95Mbps üzeri alamamamın nedeni özelliklerde yazan PPPoE desteğinin 95Mbps olması mı?

Geri
Yukarı