Türk Telekom'da aniden yükselen CRC hatalarına karşın hiçbir şey yapılmıyor

chaat21

Hectopat
ISS: Türk Telekom
Modem: ZTE ZXHN H168A V2.0
Kullandığım tarife: 24 Mbps VDSL

Öncelikle iyi akşamlar. 1 ay önce eve Türk Telekom 24 Mbps VDSL yalın internet bağlattım. Bağlattığım ilk günden beri aniden yüksek CRC hatası almaya başlıyorum ve internet erişimim gidiyor. İlk başlarda ilk 2.5 saat 0 CRC hatası, 2.5 saatten sonra saniyede biner biner artan CRC hatası alıyordum. Bu sırada sadece download erişimim gidiyordu, upload ve ping değerlerim normaldi. Ev müstakil ev olduğu için ankastre kutusu yok. Bağlantı eve Türk Telekom'un dağıtım panosundan geliyor ve bu bağlantı 2.5 yıl önceki aboneliğimden kalmaydı. 2.5 yıl önce Türk Telekom ekipleri bağlantıyı yaparken dağıtım panosundan çektikleri kabloya modem kutusundan çıkan yarım metrelik kabloyla ek yapmışlardı.

İlk başta bu eki kesip tekrar bağladım. Sorun devam edince eki YAK-1 konnektör kullanarak yeniledim. Sorun tekrar devam edince eki iptal edip dağıtım dolabından gelen kablonun ucuna RJ11 konnektör taktım. Sorun yine düzelmeyince internetten Reçber marka CAT7 dış ortam kablosu aldım. Kablonun bir ucuna RJ11 konnektör taktım. Dağıtım panosu Türk Telekom'un malı olduğu için ekip çağırıp kablonun diğer ucunu ücretsiz olarak dağıtım panosuna taktırdım. CAT7 kablodan sonra ping değerim 8 ms'den 2 ms'e, hat zayıflamam 13.0'dan 11.7'ye düştü, gürültü marjı değerim ise 21.2'den 27.3'e çıktı ama CRC hatası sorunum ortadan kalkmadı.

Önceki kabloyla minimum 2.5 saat, maksimum 6 saatte bağlantım kopuyordu. CAT7 kablo ile minimum 12 saat, maksimum 52 saatte bağlantım kopuyor. Bu akşam Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradım güzelce sorunumu anlattım, kablomu değiştirdiğimi söyledim ve sorunum devam ettiği için arıza kaydı açmak istediğimi söylediğimde, bağlantınızda sorun gözükmediği için arıza kaydı açamıyoruz dediler.

Bu sırada 3 milyon CRC hatası vardı ve alabildiğim download hızı 0.01 Mbps'di. Bunu söyleyince kanal değiştirme ve hat resetleme yapıp sorununuz devam ederse ararsınız dediler. Bunları daha önce de yapmıştılar ve bir işe yaramıyor. Benim sorunum neyden kaynaklanıyor olabilir? Ben bunu çözmek ya da çözdürmek için nasıl bir yol izleyebilirim? Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan bilgi ve öneriler bekliyorum.

Yeni taktırdığım kablo:

cat7-sftp-hf-23-awg-recber-507001-data-lan-kablolari-8562-57-B.jpg

DSL Değerlerim:

Ekran Alıntısı2.PNG

SpeedTest.net sonuçlarım:

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Kabloluk bir durum olsaydı sanırım tüm hat değerlerinde tutarsızlık yansırdı. Farklı bir modem denedin mi daha önce ?
Kablo değişiminden sonra bir arkadaşımdan TP-Link Archer VR600 modem alıp kendi modemimi arkadaşıma verdim. 3 gün boyunca kullandım. Arkadaşım benim modemimle bir sorun yaşamazken benim sorunum arkadaşımın modemiyle de devam etti.

Şöyle bir olasılık da olabilir. Yani bana ilginç geldi bu sorun başta bunu söyleyeyim. Ankastre kutusu dediğimiz bir işe yaramıyor tam olarak, yani demek istediğim kabloya iletken şekilde temas etmeyecek durumda su değmezse bir problem olmaz. Bunun dışında saha dolabından gelen çoklu kablo ankastreye gider, ve oradan ayrı ayrı evler için basit port yapıları üzerinden dağıtılır. Kabaca ha ankastre kutusu içinde bağlantı yapılmış, ha dışarıdan direkt kablo üzerinden, bu fark yaratmıyor. Her neyse, bir gün benimde benzer problemim olmuştu. Yalnız benim bir tık SNR değerim düşüyordu ayrıca. 1 ay boyunca abonesi olduğum internet firması ile akraba oldum, sonra fark ettim ki modeme bağlantı kurduğum RJ11 jack girişinde ki kabloda hafif bir kırılma varmış. Yeniledim ve düzelmişti. Bu ufak gözden kaçan problem yüzünden 1 ay kafayı sıyırmıştım açıkcası :p

Şöyle bir olasılık da olabilir. Yani bana ilginç geldi bu sorun başta bunu söyleyeyim. Ankastre kutusu dediğimiz bir işe yaramıyor tam olarak, yani demek istediğim kabloya iletken şekilde temas etmeyecek durumda su değmezse bir problem olmaz. Bunun dışında saha dolabından gelen çoklu kablo ankastreye gider, ve oradan ayrı ayrı evler için basit port yapıları üzerinden dağıtılır. Kabaca ha ankastre kutusu içinde bağlantı yapılmış, ha dışarıdan direkt kablo üzerinden, bu fark yaratmıyor. Her neyse, bir gün benimde benzer problemim olmuştu. Yalnız benim bir tık SNR değerim düşüyordu ayrıca. 1 ay boyunca abonesi olduğum internet firması ile akraba oldum, sonra fark ettim ki modeme bağlantı kurduğum RJ11 jack girişinde ki kabloda hafif bir kırılma varmış. Yeniledim ve düzelmişti. Bu ufak gözden kaçan problem yüzünden 1 ay kafayı sıyırmıştım açıkcası :p
Hocam kabloda herhangi bir bükülme ya da kırılma yok. Kablo için kablo kanalı da çektiğim için kablo hareket bile etmiyor. Sorun ya dağıtım panosundaki reglette ya da saha dolabından dağıtım panosuna yer altından gelen kablolarda. Kablo değişimi için gelen saha görevlileri ilgiliydi. Kabloyu değiştirdikten sonra ben söylemeden kendisi belki portta da sıkıntı olabilir diyerek saha dolabındaki portumu da değiştirdi. Müşteri hizmetleri arıza kaydı açmamakta ısrar etmese sorunun düzeleceğine inanıyorum da arıza kaydı açmıyorlar işte.

Geri
Yukarı