Türkiye'de hosting ve domain firmalarına dikkat

eneskt

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, bu yazıda herkesin dikkat etmesi gereken bir husustan bahsedip dikkat edilmemesi durumunda doğan problemi ve bu problemi nasıl çözebileceğinizden bahsetmek istiyorum, istiyorum ki benim durumuma düşerseniz problem yaşamayın. GoDaddy, hostinger ve birçok farklı şirketin domain satın alma işlemlerinde domain her sene otomatik olarak yenilenir şekilinde ayarlanmış oluyor. Bu durumda bir hevesle başlanılan projenin devamında bırakıldığı durumlarda 1 sene sonra kartınıza senelik domain ücretinin yansıması ile sonuçlanıyor.

Olay bende de aynen bu şekilde gerçekleşti. 1 yıl önce aldığım bir domaini unuttuktan bir yıl sonra bir sabah telefonuma kartımdan 200 TL tutarunda ödeme gerçekleştiğini gördüm ve ilk başta bocaladım, çünkü halihazırda aktif 3 domainim vardı ve hiçbirinin ödemesi daha gelmemişti.

Meğer 1 sene önce alıp unuttuğum bir domainin ödemesi imiş. Firma hostinger idi hemen iletişime geçip domainin olduğu hesaba erişimimin olmadığını belirttim ve geri ödeme talep ettim. Maalesef ücreti geri tahsil etmediler çünkü domainlerde geri ödeme sağlanamıyor ve domain mecbur bir yıl daha sizde kalıyormuş ve üstüne üstlük eğer hesaba erişemez ve otomatik yenilemeyi kapatmazsanız bu olay her sene tekrar ediyormuş. Hemen bankayı arayıp kartımı iptal ettirdim ve harcama itiraz formu doldurdum.

Tam 1 hafta sonra bu gün bankadan geri dönüş sağlandı ve itirazım kabul edildi. Tarafımdan alınan 200 TL hesabıma geri aktarıldı. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus. Domain aldığınızda eğer her sene yenilenmesini istemiyorsanız otomatik ödemeyi kapatmak ve tanımlı kartınızı kaldırmak. Eğer sizde benim gibi geç kaldıysanız ve paranız uçup gittiyse yukarıda bahsettiğim, harcama itiraz formunu doldurun ve bankanız ile iletişime geçin. Sorun hallolacaktır.

Bilgi için teşekkürler. Ben de Temmuz ayında bir alan adı kaydettirmiştim ve aynı gün otomatik yenilemeyi hemen iptal ettim nolur nolmaz diye.

Yalnız bahsettiğiniz firma hostinger yabancı :) Türk firması değil. GoDaddy'de hakeza öyle.

Bu yüzden Türk firmalarına değil de Türkiye'deki firmalar olarak belirttim ama yine anlatım bozukluluğu olmaması için düzeltiyorum. Her türlü domain ve hosting firmasına dikkat edin :)

Geri
Yukarı