Tulpar T7 v20.4 düşük performans veriyor

ergencokur

Hectopat
Arkadaşlar merhaba cihazım performans ve sıcaklık konusunda çok memnun etmiyor bu iki konuda değerler normal mi? Bir de sizlere danışmak istedim.

1. konu:
İlk önce Cinebench R23 de tekli ve çoklu çekirdek testleri yaptım aşağıda sonuçlara bakabilirsiniz. (not: Soğutucu ve Turbo mod ile test edildi)

test 1.png

Aşağıda ise Technopat'ta açılan bir konu, ve arkadaşın performansı tekli çekirdek'de hemen hemen aynı fakat çoklu çekirdekde çok daha iyi bir skor alıyor.

Ekran Görüntüsü (3).png

Konunun linki: İnceleme: Monster Tulpar T7 V20.3.2 ve V20.4.1 (Kıyaslama)

2. konu:

Oyun testlerinde CPU 97 hatta saniyelik olarak 100 dereceye kadar çıktığı ve tekrar düştüğü oluyor. GPU da işler daha iyi maksimum 87 dereceyi gördü şimdiye kadar. Daha iyi anlamanız için çektiğim bir testi sizlerle paylaşıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda fark ettiyseniz. FPS'yi 60 olarak sabitledim bunun sebebi daha yüksek FPS değerlerinde CPU sıcaklığı iyice sapıtıyor.

En son bir başlık olarak belirtme gereği duydum. Cihazı daha geçen hafta bakıma götürdüm ve oradaki yetkililer Intel'in CPU sıcaklığında 100 dereceye kadar desteklediğini söylediler. Fakat bana bu durum çok saçma geldi, uzun vadede bu sıcaklıklar donanımsal açıdan beni sıkıntıya sokacak gibi geliyor. Destek ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, herkese iyi günler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba cihazım performans ve sıcaklık konusunda çok memnun etmiyor bu iki konuda değerler normal mi? Bir de sizlere danışmak istedim.

1. konu:
İlk önce Cinebench R23 de tekli ve çoklu çekirdek testleri yaptım aşağıda sonuçlara bakabilirsiniz. (not: Soğutucu ve Turbo mod ile test edildi)

Eki Görüntüle 1498552

Aşağıda ise Technopat'ta açılan bir konu, ve arkadaşın performansı tekli çekirdek'de hemen hemen aynı fakat çoklu çekirdekde çok daha iyi bir skor alıyor.

Eki Görüntüle 1498561

Konunun linki: İnceleme: Monster Tulpar T7 V20.3.2 ve V20.4.1 (Kıyaslama)

2. konu:

Oyun testlerinde CPU 97 hatta saniyelik olarak 100 dereceye kadar çıktığı ve tekrar düştüğü oluyor. GPU da işler daha iyi maksimum 87 dereceyi gördü şimdiye kadar. Daha iyi anlamanız için çektiğim bir testi sizlerle paylaşıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda fark ettiyseniz. FPS'yi 60 olarak sabitledim bunun sebebi daha yüksek FPS değerlerinde CPU sıcaklığı iyice sapıtıyor.

En son bir başlık olarak belirtme gereği duydum. Cihazı daha geçen hafta bakıma götürdüm ve oradaki yetkililer Intel'in CPU sıcaklığında 100 dereceye kadar desteklediğini söylediler. Fakat bana bu durum çok saçma geldi, uzun vadede bu sıcaklıklar donanımsal açıdan beni sıkıntıya sokacak gibi geliyor. Destek ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, herkese iyi günler...

O sıcaklık destekleme durumunu bizzat gördüm, yakın bir dostumun da HP Omen cihazının sıcaklığı 100 dereceye çıkıyordu, hatta bu sıcaklık öyle bir sıcaklıktı ki, elini klavyenin üst kısımlarına götürdüğünde ciddi bir acı hissedebiliyordun, bu cihazda 3 sene oyun oynadı arkadaşım, herhangi bir kapanma sorunu falan yaşamadı, elbette iyi bir sıcaklık değil ama desteklediği doğru.

Testlere gelince, evet ortada bir problem var gibi görünüyor, güç seçeneklerini değiştirdin mi?

O sıcaklık destekleme durumunu bizzat gördüm, yakın bir dostumun da HP Omen cihazının sıcaklığı 100 dereceye çıkıyordu, hatta bu sıcaklık öyle bir sıcaklıktı ki, elini klavyenin üst kısımlarına götürdüğünde ciddi bir acı hissedebiliyordun, bu cihazda 3 sene oyun oynadı arkadaşım, herhangi bir kapanma sorunu falan yaşamadı, elbette iyi bir sıcaklık değil ama desteklediği doğru.

Testlere gelince, evet ortada bir problem var gibi görünüyor, güç seçeneklerini değiştirdin mi?
evet yüksek performansta

Cinebench skorunuz gerçekten düşük. 11800H'lı MSI rakibi 14000 puan alabiliyor. Sıcaklık kaynaklı çok ciddi throttle yiyorsunuz veya güç limiti düşük, muhtemelen sıcaklık kaynaklı. 84-87 derece ekran kartı da çok iyi sayılmaz. Maksimum sıcaklığa yakınsınız. İşlemcinin 100 dereceye kadar çıkabilmesi tam performans çalışabileceği anlamına gelmiyor, ki R23'te durumu görüyoruz. Cihaz hava alıyor mu?

Hocam merhaba üzerinden biraz geçmiş ama diğer konulara göre biraz sorun yaşadığınız belli.
Öncelikle bende yakın bir model olan v20.3.2 kullanıyorum. Birkaç öneri vereyim sıcaklık için altına bütçenize göre standlı bir soğutucu almak iyi olabilir. Standı yüksekliğinizde sıcaklıklarda düşüş olacaktır ayrıca laptopun arkasının bir duvara, cisme çok yakın olmamasına da dikkat edin çünkü fanlar çalıştığında aradaki boşluk az ise sıcaklık olarada kalıyor ekstra ısınıyor benim öyle soğutucu aldığınızda laptopun fanları biraz daha havaya doğru oluyor ve laptopun ızgaralardan daha rahat hava alıyor yani faydası oluyor. Tabanını alüminyum olursa sıcağı çok tutmaz daha iyi olur.
Ayrıca Windows güç seçeneklerinden yüksek performansa ayarlayın. Monster kontrol merkezinden de Turbo modda kullanmanızı öneririm. NVIDIA denetim masasını ayarlarını yapın. Eğer açıksa Windows'un Game Bar'ı açıksa VA kayıt alıyorsa kapatın. GeForce Exprience'nin son sürümü indirin ve oradan güncel ektan kartı sürücüsünü de indirin. En can alıcı nokta da NVIDIA Denetim Masası'ndan FPS'nizi sabitleyin. Tüm oyunlarda işe yaramasada benim için çok fayda gördü. Sanırsan ekranının 144Hz eğer öyle ise 160'a sabitleyebilirsiniz. Zaten bundan fazlası hiçbir yarari olmayacaktır tersine daha fazla FPS almak için cihazınız ısınacaktır. Son olarak Monster kontrol merkezinden gelismiş güç ayarları kısmından ekran kartı maksimum sıcaklığı 87'den birkaç derece aşağıya 85'e indirebilirsiniz. Yazdığınız değeri aşmayacaktır.(kendim gözle görülür performans kaybı yaşamadım.)İşlemci için de pl değerlerini düşünebilirsiniz ama tam olarak onun ayarını bilmiyorum işlemciniz farklı. Ama bunun yerine isterseniz @erengore hocam ile undervolt yapabilirsiniz. Kendisi az bir kayıpla iyi bir ayar yapabilir. Ayrıca sisteminize stres testleri yapmanızı öneririm.

Son düzenleme:
Bu konuda incelemeyi yazan kişi benim. Cihaz'ı Haziran ayından beridir kullanıyorum. 2 defa fan temizliği yaptım. Termal macun temizliği yapmadım. Maalesef ilk aldığım zamanki sıcaklık değerlerini koruyamıyor. 6 ayda 1 defa servise termal macun bakımı ve fan bakımı için göndermek gerek. Cihazı ilk aldığımda yaptığım testler soğutucusuz olarak düz zeminde yapmıştım. Buna rağmen işlemci en zorlu testlerde bile 88 Derece civarı çalışıyordu. Şu an Max sıcaklık yeni temizlik yapmış olmama rağmen 92 derecede ve altında soğutucu varken böyle bir sıcaklık değerine sahip. Sağlam bir soğutucu şart. 6 fanlı bir soğutucu kullanıyorum sıcaklıklar ancak stabil kalıyor. Zaten bu laptop düz zeminde kullanmaya uygun değil hava almıyor.

1666284724531.png

Bu konuda incelemeyi yazan kişi benim. Cihaz'ı Haziran ayından beridir kullanıyorum. 2 defa fan temizliği yaptım. Termal macun temizliği yapmadım. Maalesef ilk aldığım zamanki sıcaklık değerlerini koruyamıyor. 6 ayda 1 defa servise termal macun bakımı ve fan bakımı için göndermek gerek. Cihazı ilk aldığımda yaptığım testler soğutucusuz olarak düz zeminde yapmıştım. Buna rağmen işlemci en zorlu testlerde bile 88 derece civarı çalışıyordu. Şu an Max sıcaklık yeni temizlik yapmış olmama rağmen 92 derecede ve altında soğutucu varken böyle bir sıcaklık değerine sahip. Sağlam bir soğutucu şart. 6 fanlı bir soğutucu kullanıyorum sıcaklıklar ancak stabil kalıyor. Zaten bu laptop düz zeminde kullanmaya uygun değil hava almıyor.

Eki Görüntüle 1549158

Hocam 92 derece bir bakıma çok da yüksek değil bu işlemciler için sonuçta laptop kullanıyoruz ve işlemciler'in desteklediği 100 derece iken 92 de kullanmak bir zarar vermeyecektir diye düşünüyorum.
Ayrıca yaşadığınız yerin de önemi fazla, oda sıcaklığı çok etkiliyor şahsen yaşadığım il sıcak olduğundan oda da sıcak oluyor ve etkiliyor. Aynı testleri bir ofiste/klimalı ortamda yaptığınızda sıcaklık diye bir şey kalmıyor işlemci 80 dereceleri geçmiyor.

Hocam 92 derece bir bakıma çok da yüksek değil bu işlemciler için sonuçta laptop kullanıyoruz ve işlemciler'in desteklediği 100 derece iken 92 de kullanmak bir zarar vermeyecektir diye düşünüyorum.
Ayrıca yaşadığınız yerin de önemi fazla, oda sıcaklığı çok etkiliyor şahsen yaşadığım il sıcak olduğundan oda da sıcak oluyor ve etkiliyor. Aynı testleri bir ofiste/klimalı ortamda yaptığınızda sıcaklık diye bir şey kalmıyor işlemci 80 dereceleri geçmiyor.

Intel işlemcileri yüksek ısılar konusunda biraz sağlıksız yapmışlar. 90 derecenin üstüne çıktığında overheat oranıyla performans düşüklüğü oranı aynı oluyor. Bu sebeple 90 üstüne çıkartmamak için çabalıyorum. Ben bu laptopta pek oyun oynamadığım için beni pek etkilemiyor ama konu sahibi olan arkadaş için bayağı zorlu çıkartacak bir durum. 95 dereceyi gördüğünde performansın %30'unu kesiyor.

Intel işlemcileri yüksek ısılar konusunda biraz sağlıksız yapmışlar. 90 derecenin üstüne çıktığında overheat oranıyla performans düşüklüğü oranı aynı oluyor. Bu sebeple 90 üstüne çıkartmamak için çabalıyorum. Ben bu laptopta pek oyun oynamadığım için beni pek etkilemiyor ama konu sahibi olan arkadaş için bayağı zorlu çıkartacak bir durum. 95 dereceyi gördüğünde performansın %30'unu kesiyor.

Evet overheating sorunu maalesef var, dediğim gibi benim sistemim sevemediği için yapamadık ama arkadaşın sistemi uygunsa undervolt yapmak gayet mantıklı undervolt ile dediğim sıcaklıkları geçmiyor. Gerçi işlemci GHz düşürerek de sıcaklığı düşürebiliriz ama performans kaybı fazla olduğu için undervolt daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı