Turbo Boost kullanımı nasıl olmalıdır?

hasan5153

Centipat
i5 11400 işlemci RTX3060 laptopumu Turbo Boost açıkken kullandığım zaman CPU ve GPU kullanımı aşırı yüksek değerlere ulaşıyor. CPU sıcaklığı 92 dereceyi görüyor. GPU da 85leri görüyor. Turbo Boost kapattığım zaman değerler 60 65 derece arasına düşüyor. Oyuna girdiğim zaman FPS olarak hiçbir fark da göremedim. Turbo Boost'un kullanım amacı nedir tam olarak? Neden işlemci ve kartı performans olarak fark yaratmamasına rağmen en son seviyeye kadar zorlayalım?

Turbo Boost geçici olarak veya sisteminizin soğutması yetiyorsa çıktığı yere kadar frekansı artıran sistemdir. Baz frekansın üstüne çıkarak performansı artırır. Oyunlarda ekran kartı önemli olduğu için performans farkını çok hissedemezsiniz ancak CPU ile işlem yaparken performans farkı çok fazla olacaktır. Beam.NG gibi fizik motoruna abanan oyunlarda çok fazla avantaj elde edersiniz.

Turbo Boost geçici olarak veya sisteminizin soğutması yetiyorsa çıktığı yere kadar frekansı artıran sistemdir. Baz frekansın üstüne çıkarak performansı artırır. Oyunlarda ekran kartı önemli olduğu için performans farkını çok hissedemezsiniz ancak CPU ile işlem yaparken performans farkı çok fazla olacaktır. Beam. Ng gibi fizik motoruna abanan oyunlarda çok fazla avantaj elde edersiniz.

Anladım sanırım işlemci gücü gerektiren durumlarda daha faydalı bir uygulama. CPU ve GPU'yu gereksiz zorlamaya değmez sanırım. Çünkü hem fanlar sürekli çalışıyor hem de gereksiz yere çok ısınıyor PC. Devre dışında CPU 2.7 GHz de çalışıyor Turbo modda ise 4 GHz üstüne çıkıyor. 4 GHz üstünde işlemci performansı isteyen program var mı ya da oyun? Bana biraz fazla geldi 4GHz.

Anladım sanırım işlemci gücü gerektiren durumlarda daha faydalı bir uygulama. CPU ve GPU'yu gereksiz zorlamaya değmez sanırım. Çünkü hem fanlar sürekli çalışıyor hem de gereksiz yere çok ısınıyor PC. Devre dışında CPU 2.7 GHz de çalışıyor Turbo modda ise 4 GHz üstüne çıkıyor. 4 GHz üstünde işlemci performansı isteyen program var mı ya da oyun? Bana biraz fazla geldi 4GHz.
Sabit frekansa zorlamak oyundaki dropları en aza indirir. %1 ve %0.01% FPS değerleri daha iyi olur. 4 GHz gerçekten çoğu oyun için gereksizdir. İhtiyacı olan oyunlar Teardown ve Beam.NG gibi fiziğe abanan oyunlar. İhtiyacınız oldukça kullanırsınız.

Sabit frekansa zorlamak oyundaki dropları en aza indirir. %1 ve %0.01% FPS değerleri daha iyi olur. 4 GHz gerçekten çoğu oyun için gereksizdir. İhtiyacı olan oyunlar Teardown ve Beam.NG gibi fiziğe abanan oyunlar. İhtiyacınız oldukça kullanırsınız.
Bu frekans gereksinimi oyunlarda ne kadar gerekeceğini nasıl anlayabiliriz? Yani cyberpunk 2077 için yeterli olan frekans miktarı şu nasıl diyoruz?

Hocam bir şey sordum neden güldünüz ?

Son düzenleme:
Bu frekans gereksinimi oyunlarda ne kadar gerekeceğini nasıl anlayabiliriz? Yani cyberpunk 2077 için yeterli olan frekans miktarı şu nasıl diyoruz?
Bildiğim kadarıyla oyunlarda bu değerler net değil. Yaptığın ayarlara göre değişir. Çünkü oyun oynarken yük esas olarak ekran kartındadır(gpu). Gpu yetersiz kaldığında Cpu(işlemci)' ya yük biner o zaman frekans çalışma aralığı önemi artar. Ghz ne kadar yüksek olursa yapabileceği işlem o kadar fazla olur. Ama bu değerler senin oyunu hangi ayarlarda hangi ekran kartı ile oynadığına göre değişecektir. Atıyorum senin ekran kartın yetersiz kaldığı bir oyun var bu oyunu cpu ya yük bindirerek çalıştırabilirsin o zaman cpu frekansları önemli oluyor. Ekran kartı ve işlemcinin sınırlarını zorluyor. Ben bu şekilde anladım arkadaşın yorumlarından. Oyunlarda dengeli bir cpu gpu sistemin varsa ghz aralığı çok önemli değil anladığım kadarıyla. Çünkü asıl yük her zaman ekran kartında. Sen bu yükü ekran kartı yetersiz kaldığında cpu ile paylaştırabiliyorsun sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı