Turbo Boost nasıl kapatılır?

Blackbeard

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
4060 ASUS TUF laptop geldi kurulumları yaptım. Laptopu beğendim soğutması falan güzel. Ekranıda aynı şekilde gayet yeterli bir aydınlatmaya sahip ve kaliteli duruyor. Zaten 4050 ile aynı kasa ve ekrana sahip tek farkı 8 GB fazla RAM ve ekran kartı geri kalanlar aynı diyebiliyorum... Bir de laptoplarda Turbo Boost acıkken oyunlarda işlemcinin ısınması bundan dolayı Turbo Boost'u kapattım sıcaklıklar ciddi derece düştü yük altında 60-70 arası dolanıyor gayet güzel sıcaklıklar. Yapabildigim testler 3DMark ve CrystalDiskMark oldu. 3DMark test yaptığımda Turbo Boost acıktı ve Ultimate moddaydı.

@Artoria Pendragon hocam testler için yorum yapabilirseniz sevinirim.

Hocam Turbo bostu nasıl kaptıyorsun anlatabilir misin?

Yok takılma hiç görmedim gayet akıcı geldi bana

Rehber: Turbo Boost kapatma rehberi buradan bakabilirsiniz

Hocam cevabınız için teşekkürler. Dediğiniz yöntemi deneyince sıcaklıklar 60-65 derece arası dolaşmaya başladı yalnız bir şey dikkatimi çekti bu yöntemde işlemci ve ekran kartı ortalama 50W çekerken devredışına alınca 25Wlere kadar düşürüyor. Undervolt yapmak sanki daha mantıklı AMD için bunun bildiğiniz bir yöntemi var mı?

Hocam cevabınız için teşekkürler. Dediğiniz yöntemi deneyince sıcaklıklar 60-65 derece arası dolaşmaya başladı yalnız bir şey dikkatimi çekti bu yöntemde işlemci ve ekran kartı ortalama 50W çekerken devredışına alınca 25Wlere kadar düşürüyor. Undervolt yapmak sanki daha mantıklı AMD için bunun bildiğiniz bir yöntemi var mı?
RDR2 test ettim şimdi Watt olayını. Turbo boostsuz Watt kaybı olmuyor sadece CPU watt düşüyor fakat birşey farkettim GPU kullanım yüzdesi dalgalı 80-99 arası gidip geliyor. Turbo boost modunda %90-99 kadar sabit kalıyor fakat FPS kaybı yaşamıyorum. ekstra olarak napılır bilemiyorum Undervolt dediğiniz olayı tam nedir sağlıklı bir işlemmidir.

RDR2 test ettim şimdi watt olayını. Turbo boostsuz watt kaybı olmuyor sadece CPU watt düşüyor fakat bir şey fark ettim GPU kullanım yüzdesi dalgalı 80-99 arası gidip geliyor. Turbo Boost modunda %90-99 kadar sabit kalıyor fakat FPS kaybı yaşamıyorum. Ekstra olarak ne yapılır bilemiyorum undervolt dediğiniz olayı tam nedir sağlıklı bir işlem midir?

AMD'lerde olmuyormuş hocam Intel olan modeller en az performans kaybıyla en iyi sonucu almak için yapılıyor böylelikle ısınma sorunları olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı