Turkcell Superonline Fiber 200 Mbps verilmedi

RealtimeUfuk

Kilopat
Yer
Beylikdüzü, İstanbul
Merhaba arkadaşlar.
2 yıldır oturduğum binamda Türk Telekom 100 Mbps VDSL limitsiz internetini kullanıyordum 1 hafta önce binamda Superonline fiber olduğunu öğrendim ve taahhütümün de bitmesiyle Superonline'a geçiş sağladım. Fakat sorun şu ki ben 200 Mbps'lik paket talebi yaptım ve bana maksimum 100 Mbps tanımlayabildiklerini söylediler. VDSL olsa tamam diyeceğim 100 üstü veremezsin, ama fiber olup neden 100 üstü vermiyorsun?
Bugün bağlantıya geldiler ben zannediyorum ki optik kablo çekip GPON bağlantısı yapacaklar fakat garip bir kutudan daire girişindeki (serial to Ethernet) yerden CAT6 kablo çekip modeme bağlayıp gittiler.

79121A1E-3C4A-4CF6-814F-C602BECBA590.jpeg

0E55B8CF-1B6F-4454-909E-08B445B525B1.jpeg

FA1DB468-AF76-42B5-89A8-E90B0EC24281.jpeg

0922B604-7554-4E5E-B68C-66C6A42EC245.jpeg

Bu da internet hızı;

ABC2563A-FE18-4A7E-AC73-AE870CECB53D.jpeg

Bu tarz bir fiber bağlantıyı daha önce görmemiştim buna tam olarak ne deniyor? 100 Mbps üstü hızları desteklemesi için ne yapmamız gerekli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kurulum tipi gerçekten ilginç ama bana FTTB bir kurulum gibi geldi. Serial to ethernet cihazının amacını anlamadım.

COAX değil bu Kablonet hizmeti olsa COAX anten kablosu girerdi Netmaster modeme direkt. Böyle bir hizmet de bulunuyor.

FTTH kesinlikle değil cam kablo ONT terminali bulunmuyor zaten.

Bu kurulumu en iyi anlayacağınız yöntem bina girişindeki Turkcell kabinini açıp içinin fotoğrafını atmanız.

Şöyle ki eğer içine baktığınız bu kabinde MDU ve ethernet switch aygıtlarını görüyorsanız. Nu cihazların içinde elektrik bağlantısı fişe bağlı sigorta vs varsa FTTB aktif ekipmanlar aracılığı ile hizmet alıyorsunuz demektir.

Bu switch dediğim cihazlardaki ethernet girişleri GİGABİT değil Fast.ethernet portu olduğu için alınabilecek maksimum hız 100Mbit ile sınırlandırılmıştır. Zaten kullanılan switchlerin toplam kapasitesi 2.5Gbit 1Gbit gibi bir belli hıza sahip olduğundan ve bu toplam hız dairelere dağıtıldığından zaten size teorik olarak bile bu hızları veremezler. Kaldı ki SoL FTTH altyapıdan 1000Mbit hızlara bile düşük upload verdiğinden zaten bu kadar sınırlı bir altyapıda hiç yanaşmaz (FTTB).

FTTH olsaydı altyapınız istediğiniz teorik hıza kadar verirdiler.

FTTH'da elektrik bağlantısı söz konusu değildir. Pasif fiberoptik kablo ile çekilen bu altyapı direkt dairenize cam kablo olarak gelir ONT terminaline bağlanır oradan HGW routera geçer. Elektrikler kesilse bile ONT HGW cihazlara elektrik verebilirseniz hizmet alırsınız sorunsuzca.

FTTB'de bahsettiğimiz MDU cihazı elektrikle çalıştığından sinyal dönüşümü elektrik kesildiğinde gerçekleşmez aynı xDSL altyapıda DSLAM cihazı Coaxial Docsis altyapıda RFoG gibi internetiniz kesilir MDU/FTTB'de.

Merhaba arkadaşlar.
2 yıldır oturduğum binamda Türk Telekom 100 Mbps VDSL limitsiz internetini kullanıyordum 1 hafta önce binamda Superonline fiber olduğunu öğrendim ve taahhütümün de bitmesiyle Superonline'a geçiş sağladım. Fakat sorun şu ki ben 200 Mbps'lik paket talebi yaptım ve bana maksimum 100 Mbps tanımlayabildiklerini söylediler. VDSL olsa tamam diyeceğim 100 üstü veremezsin, ama fiber olup neden 100 üstü vermiyorsun?
Bugün bağlantıya geldiler ben zannediyorum ki optik kablo çekip GPON bağlantısı yapacaklar fakat garip bir kutudan daire girişindeki (serial to Ethernet) yerden CAT6 kablo çekip modeme bağlayıp gittiler.

Eki Görüntüle 1352287

Eki Görüntüle 1352288

Eki Görüntüle 1352289

Eki Görüntüle 1352290

Bu da internet hızı;

Eki Görüntüle 1352293

Bu tarz bir fiber bağlantıyı daha önce görmemiştim buna tam olarak ne deniyor? 100 Mbps üstü hızları desteklemesi için ne yapmamız gerekli?
Sizin oturduğunuz bina, ev her ne ise artık FTTB altyapıda olabilir. Bu nedenle 100 Mbps tanımlamışlardır. Bence sizin ikamet ettiğiniz binada evde FTTH altyapı olmayabilir. Bu nedenle GPON paketleri tanımlamazlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı