Turknet 68 MBps VDSL Hız Vermek İstemiyor

Telefon hizmetini uzun süredir TürkNet'ten alıyoruz, geçenlerde aradılar uygun fiyata internet de dahil bir paket teklif ettiler(hız 100MBps'ye kadar). Altyapım neyi destekliyor diye sordum, kontrol edelim dedi. 1DK sonra interneti biz vermediğimizden göremiyorum deyince ben de "Dsmartnet ile sözleşmem devam ediyor. Cayma bedeli ve altyapımı öğreneyim 2 gün sonra tekrar konuşalım" dedim ve müşteri temsilcisiyle randevulaştık.

Hem Dsmartnet'ten hem de Telekomdan altyapımı sorgulattığımda hattımın, 16Mpbs'ye kadar ADSL, 68MBps'ye kadar da VDSL desteklediğini öğrendim. TürkNet müşteri temsilcisi randevulaştığımız tarihte aradı, altyapımın 68MBps'ye kadar VDSL desteklediğini söyledim. Bakalım dedi yine 1dk sonra evet destekliyor deyip onayladı; ilk seferinde göremediği değerleri şimdi nasıl olduysa görebildi. Peki dedim alabilecek miyim bu tarifeden 68MBps hız ?Bomba cevap geldi: 16MBps'ye kadar ADSL ee dedim ADSL zaten 24 MBps'nin üzerine çıkmıyor. Nasıl 100MBps'den bahsediyorsunuz; net cevap yok.

Başka tarife var mı dedim, baktı VDSL var dedi. 100 MBps'ye kadar ama 19:00-07:00 arası hızınız 1 MBps olacak dedi. 24 ay da taahhüt var dedi. Yani 2 sene boyunca günün 12 saati(en yoğun kullandığım saatler) internet yok gibi bir şey. 1MBps nedir yahu diye tepki gösterince daha yüksek fiyata başka kampanya önerdi yine aynı hız 100GB AKN'li, tamam dedim bari bu olsun. İşlemleri yapması için tüm bilgileri verdim. gittim aynı gün VDSL modem aldım. İki gün sonra arayıp, işleminiz onaylanamadı form doldurup yollayın dediler tamam dedim yalnız bir kez daha teyit etmek adına VDSL olacak değil mi diye sorduğumda yine bomba cevap geldi: 16 MBps'ye kadar ADSL olacak. İşlemleri iptal ettirip biraz söylendim, kampanya menüsünden diğer kampanyalara bakabileceğimi söylediler.

Bugün internetten özgür iletişim kampanyasını da inceleyip telefon açtım, sordum 100MBps'ye kadar hız veriyor musunuz diye, evet dedi. Dedim VDSL benim 68MBps'ye kadar destekliyor görecek miyim bu değeri ? Bu sefer mevcut telefon hattımı iptal etmemi Telekoma başvurmamı sonra tekrar TürkNet'e bu kampanyaya başvurmamı falan söyledi. Yahu ben zaten telefon hizmetini sizden alıyorum dediğimde saçma sapan bir şeyler geveledi. Bu hat üzerinden VDSL mi almak istiyorsunuz falan dedi; yani sinirden çatlayacak duruma geldim.

İnterneti de, Dsmartnet'ten alıyorum yıllardır onlar smileADSL'yi almadan önce ben üyeydim smile'a kaç yıl oldu hatırlamıyorum bile. Hız artık yetmiyor 8MBps kullanıyorum. Onlara sordum hattımı ADSL'den VDSL'ye geçirebilir miyiz diye (farkı neyse öderiz dedik)kayıt oluşturdular. Bugün onlar da aradılar yapamıyorlarmış.

Arkadaşlar kafamı duvarlara çalasım var. Hattım 68MBps'ye kadar VDSL destekliyor adamların kapısında yatıyorum neredeyse yine bu hizmeti VDSL vermemek için çırpınıyorlar.

Yani adamlar kampanyalarına koca koca yazmışlar: yüksek hızda internet için ek fiyat çıkartan anlayışı benimsemiyoruz diye, ısrarla altyapınızın desteklediği en yüksek hızı 100 MBps'ye kadar veriyoruz diyorlar. VDSL hattı olan adama ADSL satmaya çalışıyorlar.

Bunu buraya yazdım ki tarifelerdeki rakamları görüp aldanmayın, iyice sorgulayın. 100MBps hız alıyorum zannedip 16 MBps ile internete bağlanabilirsiniz, dikkat edin.

Adil kullanım kotası ve tarife fiyatları zaten başlı başına bir haksızlık iken ısrarla daha kaliteli hizmeti sunmama çabaları insanı çileden çıkarıyor. Dürüst ve adil bir kuruma rastlamak artık zor sanırım bu ülkede...
Aynı sorunu bende superonline da yaşadım. Hat vdsl destekliyor. Adsl den vdsle kayıt bıraktığımda kayıt iptal oluyordu. Bunu 5 defa denemişimdir. Ev telefonu ile ilgili arıza olmuştum Telekom geldiğinde bana vdsl vermediler dediğimde senin portun farklı santralde dedi. O yüzden olmaz dedi. Senin sorununda büyük bir ihtimalle Telekom yüzünden. Geçmiş olsun.

Bugün tarifemin aktivasyonu tamamlandı. Tarafıma kullanıcı adı ve şifrem mesaj olarak iletildi. Bağlantı türü ADSL. Bana söyledikleri gibi yapıp, müşteri hizmetlerini arayarak VDSL olarak güncelleme talep ettim, beklemedeyim.

Son durum nedir, ? merak ettim :)

Hala beklemedeyim. Askerdeki sevgiliyi bekleyen kız misali... :)

Bugün enteresan bir gelişme oldu. 19 Nisan'da VDSL güncelleme talep etmiştim. Bugün 5 Mayıs aradan baya süre geçti tekrar aradım. Müşteri temsilcisi bulunduğum bölgede VDSL desteğinin olmadığını söyledi. Konuyu açtığımda VDSL desteğinin olduğuna dair üç farklı internet sağlayıcısından teyit aldığımdan bahsetmiştim. Telekom'u tekrar arayıp yine teyit aldım. 68Mbit'e kadar VDSL desteği var görünüyor. Bir yerde bir aksilik var ve bunda benim günahım olmadığı kesin. Karşıyaka'nın göbeğinde oturuyorum ve altyapı ile cebelleşir durumdayım.

Bütçeniz varsa en iyi firma Superonline.
Süperonline'ın müşteri hizmetleri berbat, ayrıca şuan Türk Telekom kullanıyorum gayet memnunum Counter Strike:Global Offensive'de 40-50 hatta 39 ping aldığımın kanıtı var. Ancak Süperonline kullanan arkadaşlarım 80-90 ping alıyorlar. Bunun dışında tabii durum birazda altyapı ile alakalı ancak ben Bartın'da oturuyorum, orta büyüklükte bir şehir internetin hızlı olmasına ihtiyaç duyan çok büyük bir kesim yok. Bu yüzden altyapısının çok yüksek olmasına da gerek yok, onlar daha büyük şehirde otururken 80 ping almaları iyi değil.

Bu da bugün TurkNet'in kendi sitesinden yapılmış altyapı sorgulaması. VDSL desteğinin olduğu görülüyor. Şurada dursun.
tnetsorgu2.jpg

Bugün bağlantım VDSL olarak güncellendi ve sorun çözülmüş oldu. Turknet çalışanlarına ilgileri için tekrar teşekkür ederim. Süreç biraz uzun ve sancılı geçti ama sonunda muradımıza erdik. Umarım bu süreçlerden geçecek diğer arkadaşlar için de buralarda bir yerlerde ufak bir ışık bırakmışızdır.

Hat değerleri ve hız testi
sptst.jpg

htdgr.jpg

Oluyor işte. İsterseniz elimize birer sopa alıp adamları dövelim. :)
Adamlara teşekkür etmişsiniz. Neden? Zaten yapmaları gereken birşeyi sizi uğraştırarak yaptıkları için mi?
Aslında haklısınız ama tamamen firmanın suçu değil sonuçta müşteri hizmetlerinde çalışanlarda insan bazen dalgın ya da sinirli olabiliyorlar ve müşteriye bunu yansıtıyorlar, zaten pek fazla kalamıyorlar orada :ROFL:.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı