TurkNet Altyapının desteklediği hızı vermemesi ve hız düşüklüğü

Berhan Kanbur

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
TurkNet VDSL 35MBps kullanıyorum.
Modem olarak ise; TP-Link TD-W9977
İnternette SpeedTest.Net'in internet sitesinden veya Windows uygulamasından ölçtüğümde bazen 10, bazen 5, bazen 20 MBps görüyorum.

Fakat; Aşağıda görüldüğü gibi modem arayüzünde 2600Kbps hız alıyorum ve IDM'den bir şey indirirken de 3MB/saniyeyi görüyorum.

Sizce hız neden böyle ?

Ve modem arayüzünde görüldüğü gibi alabileceğim en yüksek hız 106MBit neden bana TurkNet paket seçiminde en fazla 35Mbit veriyor ?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    36 KB · Görüntüleme: 344
  • Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    81,5 KB · Görüntüleme: 482
Son düzenleyen: Moderatör:
Kablosuz bağlantıyı kapatıp tekrar hız testi yapar mısınız? Sadece YAPA bölgesinde iseniz 100 Mpbs veriyorlar. Onun dışında en fazla 35, isterseniz hattınız 5000000000 Mpbs olsun. Bir de TurkNet internet sayfasından destek bölümüne tıklayıp teknik bilgilere bakar mısınız?

@Hmzy 'un dediği gibi eğer bölgenizdeki altyapı YAPA değilse en fazla 35Mbps hız alabiliyorsunuz. Modemdeki değere göre size tanımlanan hız 35Mbps değil gibi gözüküyor. Hızınız 24-26Mbps arası gibi gözüküyor. Modemi kapatıp açarak değerlere yeniden bakın, aynı değerleri görürseniz destek talebi açıp durumu belirtin ve hız limitinin kaldırılmasını talep edin. Speedtest sonuçları bazen yanıltıcı olabiliyor.

Kablosuz bağlantıyı kapatıp tekrar hız testi yapar mısınız? Sadece YAPA bölgesinde iseniz 100 Mpbs veriyorlar. Onun dışında en fazla 35, isterseniz hattınız 5000000000 Mpbs olsun. Bir de TurkNet internet sayfasından destek bölümüne tıklayıp teknik bilgilere bakar mısınız?
@Hmzy 'un dediği gibi eğer bölgenizdeki altyapı YAPA değilse en fazla 35Mbps hız alabiliyorsunuz. Modemdeki değere göre size tanımlanan hız 35Mbps değil gibi gözüküyor. Hızınız 24-26Mbps arası gibi gözüküyor. Modemi kapatıp açarak değerlere yeniden bakın, aynı değerleri görürseniz destek talebi açıp durumu belirtin ve hız limitinin kaldırılmasını talep edin. Speedtest sonuçları bazen yanıltıcı olabiliyor.
Kablolu'da da aynı.
Kablolu olarak modeme erişim hızı 1GBps, Wi-Fi olarak 72MBps.
Aktif arıza kaydım çok önceden var yeni arıza kaydı oluşturamıyorum, müşteri hizmetleri de olmadığı için sıkıntılarımı bildiremiyorum bu ne saçmalık ?

Ben en iyisi 100 MBps Turk Telekom 100Gb AKK'li tarfieye geçsem iyi olacak hem fiyatı yakın hem de AKK dolsa bile yine şuan ki hızı alacağım.

Türk Telekom daha uygunsa tabi ki geçmeniz hız açısından daha iyi olacaktır.

Türknet önceden 100Mbps kadar veriyordu ama AKK kaldırdığı için YAPA hariç 35Mbps vermeye başladı. Ama hızınız 26'ya sabitlenmiş gibi. Destek talebi oluşturarak hattınızdaki sınırın kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca fiyat olarak sıkıntınız yoksa 100Mbps pakete geçebilirsiniz ama AKK ile ne kadar kadar keyifli olur bilemiyorum.

İç tesisatlık bir sorun olsa hat değerleri normal olmazdı. Türknet hız limiti koymuş. 26Mbps hız tanımlanmış. Bunun bir kısmı bakır kablo yüzünden kayboluyor. Dosya indirimi yaptığında 3 MB/s hız aldığını söylüyor buda yaklaşık 24Mbps demek.
Türknet müşteri hizmeti olarak kendini bozdu. Destek talebi açınca cevap gelmiyor, aradığında karşına insan çıkmıyor. Kendilerine ulaşabildiğim tek yer Twitter hesapları. Türk Telekom'da en azından hız limitlemesini kaldırmak için talep açtığın zaman 2 gün içinde düzeltirler veya aradığında hemen düzeltebilirler. Paket size makul geliyorsa Türk Telekom'u tercih edebilirsiniz. Türknet'e Twitter'dan da ulaşmayı deneyin.

Sonuna kadar katılıyorum eskiden Facebook'dan yazınca cevap geliyordu şimdi dediğiniz gibi Twitter'dan yazayım.

Hız limitlemesini yine altyapı Turk Telekom olduğu için Turk Telekom koyuyor. Nereden mi biliyorum çünkü ben arıza kaydı verdiğimde beni Turk Telekom arıza ekibi arıyor ve fazla hızın kopma yaşatacağını söylüyor.

100 MBps 100GB'lik pakete geçsem yine hız düştüğünde bu hızı kullanacağım için sıkıntı olmaz fakat; Telefon kullanma zorunluluğu veya Yalın ücreti yüzünden fatura epey yükseliyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı