Twitch ve YouTube gibi para kazanılan yerlerde vergi mükellefi olmak

Axii

Kilopat
Makaleler
8
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Freelancer Filmmaker
Selam, şu an ekipmanları topluyorum topladıktan sonra sıfırdan Twitch ve YouTube'ye başlayacağım. Aslında YouTube'da tecrübem var fakat hiç para kazanma olayına girmemiştim. Şimdi iş olarak yapmak istiyorum düzenli video ve yayın. Twitch ve YouTube kazançlarında parayı çekmezsek eğer vergi mükellefi oluyor muyuz? Mesela ben en az 10.000₺ civarı kazandıktan sonra çekmeyi planlıyorum paramı, zaten yarısı şirket işlerine gidecek, diyelim ki o parayı 1 yılda kazandım, ve paramı çekmedim vergi mükellefi olur muyum? Ek olarak 16 yaşındayım ve şahıs şirketini abimin üzerine açmayı düşünüyorum, belirli bir pay vererek. Şirket benim adıma olmadığı zaman sıkıntı yaşar mıyım?

O duruma gelince araştırırsın bunları daha erken.
Ama kabaca söylemek gerekirse yaşın ufak olduğu için belli bir kazanca kadar vergi vermezsin. 75K olması lazım sınırın.

10 bin lirada alınacağını sanmıyorum. Çok daha yüksek rakamlardan sonra aşırı alınıyor. Daha yolun başındasın zaten. İleride ne olur ne biter kestirmek de zor. En iyisi o seviyeye gelince bir daha araştırman.

Yeni konular

Geri
Yukarı