Twitch yayını için çift PC mi tek PC mi?

golazo

Hectopat
Selamlar,

Mevcut sistemim,
  • MSI B450M-A PRO Max anakart.
  • Ryzen 5 1600 soket 3.4GHz 14nm işlemci.
  • 250GB SSD (wSndows 10 buna kurulu)
  • 500GB HDD.
  • 16 GB G.Skill 3000MHz RAM.
  • RX570 Armor 4 GB 256Bit.
Bu sistemi sadece yayını vermek için kullanıp (elgato capture kart ile), Ryzen 5 5600X, 3060 Ti ekran kartlı bir sistem kurup oyunları da bu sistem üzerinden oynamayı planlıyorum.

1. Sizce, mevcut sistemimi elimden çıkarıp (hepsi Vatan garantili 4-5 aylık ürünler), yeni bir sistem kurup, tek bir sistem ve çift monitör ile yayın yapmaya mı başlamalıyım?
  2. Yoksa bahsettiğim gibi mevcut sistemi sadece yayını aktarmak amaçlı kullanıp yeni kuracağım sistemle mi oyunları oynamalıyım?
Bunların bütçeye bağlı olduğunu biliyorum ama asıl sizden almak istediğim tavsiye şu;

-"Zaten yeni yayıncı olacaksın, hiç kasma tek sistem çift monitör ilerle"
-"Yayın hayatını profesyonelce başlamak için çift sistem ilerlemen daha mantıklı olur" gibi düşüncelerinizi merak ediyorum açıkçası.

Teşekkürler.

Selamlar,

Mevcut sistemim,
  • 250GB SSD (wsndows 10 buna kurulu)
  • 500GB HDD.
Bu sistemi sadece yayını vermek için kullanıp (elgato capture kart ile), Ryzen 5 5600X, 3060 Ti ekran kartlı bir sistem kurup oyunları da bu sistem üzerinden oynamayı planlıyorum.

1. Sizce, mevcut sistemimi elimden çıkarıp (hepsi Vatan garantili 4-5 aylık ürünler), yeni bir sistem kurup, tek bir sistem ve çift monitör ile yayın yapmaya mı başlamalıyım?
  2. Yoksa bahsettiğim gibi mevcut sistemi sadece yayını aktarmak amaçlı kullanıp yeni kuracağım sistemle mi oyunları oynamalıyım?
Bunların bütçeye bağlı olduğunu biliyorum ama asıl sizden almak istediğim tavsiye şu;

-"Yayın hayatını profesyonelce başlamak için çift sistem ilerlemen daha mantıklı olur" gibi düşüncelerinizi merak ediyorum açıkçası.

Teşekkürler.

Bütçeye bağlı tabii ki. Fakat durumunuz var ise 2PC yayın her zaman daha kalitelidir. Bir Elgato alırsınız tatından yenmez.

Selamlar,

Mevcut sistemim,
  • 500GB HDD.

Teşekkürler.
Çift pc mantıklı elbette fakat ne gerek var? Mithrain mesela H1Z1 döneminde 500 izleyici civarıyla yayın yapıyordu. PUBG çıktı oyanyışıyla herkesi büyüledi ve patladı gitti. Ondan öncesinde yayınları bırakmayı bile düşünüyordu. Yani yayınlara başladığında max 100-200 kişi için yayın yapacksın ne gerek var o kadar para verip profesyonel sistem kurmaya? Ki belki bir zman sonra sıkılacaksın yayın açmayacaksın. Elinde pc kalınca ne yapacaksın?

Çift pc mantıklı elbette fakat ne gerek var? Mithrain mesela H1Z1 döneminde 500 izleyici civarıyla yayın yapıyordu. PUBG çıktı oyanyışıyla herkesi büyüledi ve patladı gitti. Ondan öncesinde yayınları bırakmayı bile düşünüyordu. Yani yayınlara başladığında max 100-200 kişi için yayın yapacksın ne gerek var o kadar para verip profesyonel sistem kurmaya?

Çok teşekkürler. Ancak şu tarz bilgilere de ihtiyacım var; tek bir sistem ile hem yayın hem oyun için r5 5600x 3060ti yeterli olur mu? "Madem tek sistem yayın yapacaksın, minimum şu donanımların olsun" gibi önerilere de açığım.

Selamlar,

Mevcut sistemim,
  • 500GB HDD.

Teşekkürler.
Yayınlara yeni başlıyacaksan çift monitör yap büyüyünce 2 pc geçersin

Çok teşekkürler. Ancak şu tarz bilgilere de ihtiyacım var; tek bir sistem ile hem yayın hem oyun için r5 5600x 3060ti yeterli olur mu? "Madem tek sistem yayın yapacaksın, minimum şu donanımların olsun" gibi önerilere de açığım.
Hocam aynı anda 3 oyun oynamayacaksanız elbetteki yeterli olur. İşlemcinizi çok çekirdekli ve iyi tutun yeter. Ben GT730 ile 720p 60fps cs:go yayını açıyordum.

Artı -1 Eksi
Hocam aynı anda 3 oyun oynamayacaksanız elbetteki yeterli olur. İşlemcinizi çok çekirdekli ve iyi tutun yeter. Ben GT730 ile 720p 60fps cs:go yayını açıyordum.

Sizin yaklaşımınız birazda başarılı olamayacağım düşüncesi ile mantıklı geliyor. Sıkılıp bırakmam ancak evet "başarısız olursam" ı da düşünmem gerekir. Teşekkür ederim.

Sizin yaklaşımınız birazda başarılı olamayacağım düşüncesi ile mantıklı geliyor. Sıkılıp bırakmam ancak evet "başarısız olursam" ı da düşünmem gerekir. Teşekkür ederim.
Hocam mevzu başarılı olma olmama değil. Kimse bir anda 1000 abone 1.000.000 takipçi ile başlamıyor yayınlara. Takipçi kasmak için düzenli yayınlar açmanız lazım ve bir yerlerde reklamını yapmanız ya da yaptırmanız daha iyi olur. Unlost mesela Half-Life dolayısıyla tanındı sonra onun sayesinde bir sürü kişi tanıdık AlpTV Shinka vs.

Geri
Yukarı