Twitch yayını için vergi ödenmesi gerekiyor mu?

Kimse yayıncılığa kolay dememiş zaten yorumlarda da ana başlıkta da, veya kimse 20-30 abonem var da dememiş :D Sadece vergi olayını merak etmiş arkadaş :)
Sorunun cevabına gelecek olursak, Twitch kendi ülkesine ait vergileri düştükten sonra yayıncılara kalan parayı aktarıyor. Fakat buradan gelir elde eden yayıncı bu geliri beyan etmiyor ve vergi ödemiyor.

Şu olay YouTube'da yok ya ona yanıyorum. 🤦‍♂️
Var, YouTube sana yollamadan kesiyormu bilmiyorum ama kesmiyorsa gelir olarak bildirmen gerekiyor, bunu yaptığın takdirde gelir vergisi çıkıyor. Aksi durumda senin başın yanar. Gelirin nerden geldiği önemli değil vergi ödemen gerekiyor. Vergi ile ilgi kanunlarımızda bir boşluk yok. Uygulamada nasıl bilmiyorum.

Kimse yayıncılığa kolay dememiş zaten yorumlarda da ana başlıkta da, veya kimse 20-30 abonem var da dememiş :D Sadece vergi olayını merak etmiş arkadaş :)
Sakin ol şampiyon :) Baştan ne olduğunu söylüyoruz ki, neyin ne olduğu bilinsin. Yayın için para kazanma amacıyla okulunu bırakmaya çalışan bile oldu bu forumda. Vergi olayını da anlattık zaten.

Para kazanabilmen için önce affiliate açman gerek. Onu açman için belli yayın koşullarını yerine getirmen lazım. Örnek olarak 50 takipçiye ulaş, ortalama 5 kişi izlesin, 7 gün boyunca yayın aç gibi.

Şartları yerine getirdikten sonra abone başına 5 dolar gibi bir rakam alıyorsun. Twitch vergisidir, bilmem nesidir derken 3 dolarına el koyuyor. Yani sen 2 dolar kazanmış oluyorsun. 100 dolara ulaştığın zaman Twitch ödeme yapıyor. 100 dolar kazanmadan ödeme alamıyorsun. Mantık bu şekilde. Kısaca kazandığın paranın yarısını Twitch kesinti yapıyor. Sen ekstra bir vergi ödemiyorsun. Kazandığın paradan zaten almış oluyorlar.

Yayıncılık kolay gibi görünen fakat çok zor bir iştir. Abone kazanabilmen için izleyenleri kendine bağlaman gerekir. Çok uzun bir süreç gerektirir. Öyle ben direkt yayın açayım, oturduğum yerden para kazanayım ile olmuyor maalesef. İş olarak görmeyeceksen, zevkine açacaksan olur. Belki ilerleyen zamanda para kazanmaya başlayabilirsin.

Yine örnek olsun diye diyorum, 300 aboneden elde edeceğin gelir 4.000 TL gibi bir rakam olacak. Fakat 300 kişi neden sana abone olmak için aylık 40 TL versin? Bunları iyi düşün :)

Ben bu işe para için girmiyorum zaten. Ve zor bir iş olduğunu biliyorum. Amacım insanlar gezerken beni izlesin az da olsa eğlensin.

Ben bu işe para için girmiyorum zaten. Ve zor bir iş olduğunu biliyorum. Amacım insanlar gezerken beni izlesin az da olsa eğlensin.
O zaman iyi eğlenceler diyelim. Vergi durumlarını kafana takmana gerek yok. Dediğim gibi para kazanmaya başlarsan, kazandığının üzerinden kesilir. Sadece affiliate olduğun zaman bir sözleşme yapman gerekecek. Adres, banka hesabı türü bilgiler için. İnternet üzerinden nasıl yapıldığı gösteriliyor 👍

Geri
Yukarı