TYT matematik çözemiyorum

Bizim dershanede hocalara bir şey çözdürtmek için etüt almak lazım internet sitesinden, ve her hafta be zaman etütler açılsa bütün matematik hocalarının etüt saatleri doluyor. Ben de alamadığım için çözdürtemiyorum.

Genel olarak Geometri ve tablolu uzun sorular.
Geometriye artık bakmıyorum 1-2 denemedir, zaten çözemem düşüncesiyle.
Tablolu soruları okuyunca hiç bir şey anlamıyorum, ne istiyor falan diye; anlasam bile nasıl bir işlem yapmam lazım aklıma gelmiyor.
Başka konu veya tür var mı?
Aslında profesyonel dershane hocalarına danışsan çok daha iyi bilgi alırsın.
Geometride soru çözerken kolaydan zora gidebilirsin. Biraz güven kazanmak gerekir.
Tablolu veya uzun sorularda dikkatini topluyor olman lazım genelde soru uzun olunca yıldırıyor; yani bunda da güven kazanmak gerek bu tarz sorular çözerek. Bunlar soru bankalarında fazla olmayabilir; geçmiş yılların-son 5yıl- sorularını çözebilirsin. + kaliteli sınava yakın denemeler almanı tavsiye ederim. Sınava 15-20 gün kala da tüm 5 yılı tekrar komple çözersen iyi olur.

Başka konu veya tür var mı?
Aslında profesyonel dershane hocalarına danışsan çok daha iyi bilgi alırsın.
Geometride soru çözerken kolaydan zora gidebilirsin. Biraz güven kazanmak gerekir.
Tablolu veya uzun sorularda dikkatini topluyor olman lazım genelde soru uzun olunca yıldırıyor; yani bunda da güven kazanmak gerek bu tarz sorular çözerek. Bunlar soru bankalarında fazla olmayabilir; geçmiş yılların-son 5yıl- sorularını çözebilirsin. + kaliteli sınava yakın denemeler almanı tavsiye ederim. Sınava 15-20 gün kala da tüm 5 yılı tekrar komple çözersen iyi olur.
Dünkü denemeye baktım; yaş sorusu, ağırlık sorusu, üstlü sayı sorusu, sayfa bulma sorusu, küme sorusu ve şu adını bile bilmediğim "p v r" gibi şeylerin olduğu soru.
Küme ve son "p v r" şeysini daha anlatmadılar, normal lisede de görmedik.

Peki düzgün deneme nereden bulacağım? Bizim her hafta olduklarımızdan bir şey çıkmadı şu zamana kadar.

Dünkü denemeye baktım; yaş sorusu, ağırlık sorusu, üstlü sayı sorusu, sayfa bulma sorusu, küme sorusu ve şu adını bile bilmediğim "p v r" gibi şeylerin olduğu soru.
Küme ve son "p v r" şeysini daha anlatmadılar, normal lisede de görmedik.

Peki düzgün deneme nereden bulacağım? Bizim her hafta olduklarımızdan bir şey çıkmadı şu zamana kadar.
Üstlü sayılar çok zor sorulmadıkça yapılabilir. Ayrıca kuralları fazla değil az bir emekle konuyu öğrenebilirsin, konu çalıştıktan sonra soru çözersen daha iyi anlarsın.
Kümelere biraz hakim olman lazım, iyi kavramak lazım, youtube'da spesifik olarak izleyip öğrenebilirsin 30-40dk'da diye tahmin ediyorum. Soru çözümlerini de izle ardından mesela önce videoyu durdur kendin yapmaya çalış yapamazsan çözümü izlersin.
Yaş soruları yine fazla zorlamaz. Soruda anlatılanı matematiksel olarak ifadeye dökmen lazım, zihnen yapmak için ordinaryüs gibi olmak lazım.

p v r önermeler oluyor sanırım. Bunlar da çok zor değil ama hafızaya atman lazım. Yani ilk seferde aklında kalmaz kurallar. Tekrar etmen lazım arada
Ben zamanında hepsini kitaptan çalışmıştım ama şimdi videolar çok yaygın 1-2 dershane hocasına sorarsın iyi bir yol gösterir yani izlemek daha iyi ve hızlı olabilir.
En iyisi 1. dershane hocasına danışman lazım sana hedefine göre yol çizecek 2. plan yapman lazım. Mesela 3 ay varsa dersleri bölersin 100gün/8ders. Kalan 20 gün de deneme ve kısa tekrar yapabilirsin.

İyi deneme için internetten güncel tavsiye bakabilirsin veya dershaneye gidiyorsan hocalardan tavsiye istersin veya gitmiyorsan iyi bir dershanenin kapısını çalıp hocalardan 15dk mentörlük rica edebilirsin orda hepsini sorarsın.

Geri
Yukarı