TYT matematik yapamıyorum

Ön yargını kırmadığın sürece anlayamazsın. Benim matematiğim de Türkçem de çok iyi, 30 net üstü yapıyordum ama ikisinin birleşimi olan fiziğe ön yargılı olduğumdan dolayı yapamıyordum ondan dolayı da hiç çalışmıyordum. Aynı şeyleri tekrar yapa yapa mantığını anladım. Üstte attığınız iki soruyu eşitsizlik gören ortaokullu çocuk bile yapar. Düşünürseniz yapması azıcık bile zor değil. Doğru çalışmıyorsunuz tek sebebi bu. Çalışıp da anlaşılmayacak bir şey yok, ekstra kafa kullanacağın bir soru da değil yeni nesil sorular gibi.

Mesela şu soruyu düşünelim: Pozitiflik ve negatiflik sorusu demek ki sayılarla ilgili. Sayılar nelerdir ? Tam sayı, doğal sayı, rasyonel sayı, irrasyonel sayı, gerçel sayılar. Şimdi sayıları deneyerek a>2.a olduğu duruma bakalım. Doğal sayı olsaydı 1,2,3 gibi herhangi birini koyduğumuzda 2.a>a olur: 2.3>3 o yüzden doğal sayı olamaz. Tam sayıları düşünelim -1,-2,-3 bu durum sağlıyor çünkü koyduğumuzda istenilen durumu veriyor: -3>2.-3. Rasyonel sayı düşünelim 1/2,1/3 bu durum sağlamıyor: 2.1/2>1/2 Ekstra olarak irrasyonel sayılara bakmaya gerek yok çünkü küsüratlı pozitif sayı gibi düşünebilirsin. Sorunun bizden istediği negatif sayıymış. Anlatmada iyi değilim bakış açısı gör diye yazdım.

Son düzenleme:
Geometriye yönelmen güzel olur belli kuralları olan konulardan. Sana bi 3-4 soru kazandırır beleşten diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı