TYT Sosyal ve TYT Fen için nasıl çalışmalı?

ben.ati

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. TYT Sosyal ve TYT Fen için en az 20 sorudan 16-20 arası bir sonuç çıkarmam lazım. Sizce nasıl çalışmalıyım?

Şu ürünleri alsam sizce faydası olur mu?

Arkadaşlar merhaba. TYT Sosyal ve TYT fen için en az 20 sorudan 16-20 arası bir sonuç çıkarmam lazım. Sizce nasıl çalışmalıyım?

Zaten 15 soru yorum sadece 5 soru bilgi. O yüzden Full deneme çözerek ilerle zamanın az. Aynı zamanda matematiği ihmal etme. Sonra benim gibi 1 haftada aktif matematik bitirmeye çalışırsın.

Arkadaşlar merhaba. TYT Sosyal ve TYT fen için en az 20 sorudan 16-20 arası bir sonuç çıkarmam lazım. Sizce nasıl çalışmalıyım?

Sosyali (Tarih ve Coğrafya) tamamen görsel hafıza ile öğrenmen gerekiyor çünkü yorum sorusu çoğu sadece 1 2 tane ezber çıkar çıkarsa Tarih'ten yani ezber yapıp ne yapacaksın (felsefe daha çok ezber pek yorum değil). Fen ise hem görsel hem ezber.

Zaten 15 soru yorum sadece 5 soru bilgi. O yüzden Full deneme çözerek ilerle zamanın az. Aynı zamanda matematiği ihmal etme. Sonra benim gibi 1 haftada aktif matematik bitirmeye çalışırsın

Zaten 15 soru yorum sadece 5 soru bilgi. O yüzden Full deneme çözerek ilerle zamanın az. Aynı zamanda matematiği ihmal etme. Sonra benim gibi 1 haftada aktif matematik bitirmeye çalışırsın.
ikisi içinde mi deneme önerirsin

Sosyali (Tarih ve Coğrafya) tamamen görsel hafıza ile öğrenmen gerekiyor çünkü yorum sorusu çoğu sadece 1 2 tane ezber çıkar çıkarsa Tarih'ten yani ezber yapıp ne yapacaksın (felsefe daha çok ezber pek yorum değil). Fen ise hem görsel hem ezber.
peki nasıl çalışmamı önerirsin

Peki nasıl çalışmamı önerirsin.

Görsel içerikli kitap böyle bir imkanın yoksa da güzel bir atlas ile MEB'in coğrafya ve tarih kitabını okuyup anahtar kelimelerin anlamını kafana yaz. Ben EU4 bağımlısı biriyim mesela dünya'nın 200+ ülkesinin en az 70 veya 80'e kadarını söyleyebilirim büyük ihtimalle bu önemli. Dünya'daki önemli limanları okyanusları ve boğazları bil. Ondan sonra soğuk ve çöl bölgeleri iyi bil özellikle kıta kıta ezberleme iklimleri.

MEB'in Coğrafya kitabı süperdi ve gereksiz detaylıydı ama iyiydi. Tarih ise tam oku oku geç kıvamındaydı.

Yüksek ihtimalle TYT Tarih'i fulledim ben geçen sene ama TYT Sosyal diye yazdığı için göremiyorum sosyalde 20 sorudan 14 doğrum vardı. Kötü değilim yani. Felsefe'de çok zorlanıyorum sadece okurken çünkü isimlerden direkt olayı çıkarman gerekiyor.

Dostum senin hedef ne ona göre bir tavsiyede bulunalım.
ankara üni veya istanbul üni ingilizce işletme

Yüksek ihtimalle TYT Tarih'i fulledim ben geçen sene ama TYT Sosyal diye yazdığı için göremiyorum sosyalde 20 sorudan 14 doğrum vardı. Kötü değilim yani. Felsefe'de çok zorlanıyorum sadece okurken çünkü isimlerden direkt olayı çıkarman gerekiyor.
sence linkteki ürünleri alsam faydası olur mu

Ankara üniversite veya İstanbul üniversite İngilizce işletme.

Sence linkteki ürünleri alsam faydası olur mu?

Bende yayın denizi vardı ama para vererek almadım bana verdiler benim tarihi sevdiğimi bilerek yani. Baktım bol bol görsel vardı bende okumak amaçlı kabul etmiştim çoğu hikaye kitabından daha fazla sarıyor, MEB'in kaynakları asıl baba kaynaklar bence ama harita ve görsel konusunda üzebilir MEB+ Atlas kombosu garanti full yaptırır ama uzun baya uzun. Yani o tarz görsel anlatımı amaç edinmiş yayınları almak lazım yani sayısal yayınlarında başarılı iş çıkaran yayınlara pek sıcak bakmıyorum sözel kısmında 3 4 5 hariç. Kırtasiye ye giderek almayı daha çok seviyorum inceliyorum zira ÖSYM'de görsel sorabiliyor atlas veya harita üzerinden bunu dikkate alın.

Yayın Denizi set şeklinde ama bende sadece 9.sınıf vardı sanırım bide 10. sınıfı da kapsayan başka kitabı daha var gibi hatırladım pahalıya gelebilir ama içerik anlamında hoştu.

Ankara üniversite veya İstanbul üniversite İngilizce işletme.

Sence linkteki ürünleri alsam faydası olur mu?

Apotemi Tarih'i ve Bilgi Sarmal tarih kitabını ilk defa senden gördüm zaten ama şahsen bakmazdım bile sayısal kitapları çok başarılı ve zor ama Tarih'te fazla ön yargılıyım bunlara.

EDİT: TyT sosyal + TYT fenmiş sonradan fark ettim. Fen kısımları iyi olabilir ama Sosyal kısmını hiç bilmiyorum şüpheliyim.

@ben.ati senin konu değil soruda görmen lazım bu arada dediğim gibi bunları okursun ama kafanda uçar gider. Fen kısmı iyidir bence ona lafım yok. Sosyal kısım için sadece denemelerden gitsen bile bir yerden sonra kalıplara alışacağından yapabilirsin, konu kısmını bunlardan öğrenmeden gerek yok MEB'in bedava verdiği kitaplardan oku veya soruyla karışık olan kitap al sosyal için Felsefe için ise YouTube tavsiye ederim. Ben konu+ üstüne hemen soru formatını Yayın Denizi ile görmüştüm hoşuma gitmişti sorular azdı ama özdü ve öylesine okuma yapmama rağmen hoşuma gittmişti konuyu öğretecek sorular vardı içinde. Yani şunu anlatmaya çalışıyoruö full konu anlatımı yanında güzel bir soru bankası olursa uyar yani uyuşması lazım birbirine. Apotemi TYT sosyal veya Bilgi sarmal alırsın ama sorular konuyla bağdaşmazsa yine havada kalır. Hani konu hemen üstüne soru şeklinde gitmelisin kafada kalsın diye. Eğer bu attıklarını alırsan bu anlatıma uyacak soru bankası da alman gerekebilir. Sayısal kısmı böyle değil sayısal kısım da konu anlatım ile başka yayınlı soru bankaları bile uyuşur genelde özellikle de TyT kısmında.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı