Çözüldü Ubuntu 144 FPS akıcı değil

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

El Quvava

Hectopat
Yer
Ankara
Selam hocalarım, iş gereği Windows yerine Ubuntu kullanıyorum. Ara sıra bir CS:GO giriyordum çok akıcı oluyordu Windows'da ama Ubuntu'da böyle olmuyor. FPS sabit 144 ama hiç akıcı değil. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Çözüm
Ekran kartı sürücülerini güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Edit: Biraz araştırdım, sürücüleri sanırım indirdikten sonra kurulum yapmak için şu komutları kullanabiliyorsunuz:

1- sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa -y
2- sudo apt update && sudo apt install nvidia-driver-510 -y
Windows'da Sistem>Monitör>Gelişmiş Görüntü Ayarları şeklinde bir bölüm vardı, oradan ekranın yenileme hızının kaç Hz olacağına karar veriyordun.

Belki Ubuntu ayarlarında da ekran maksimum Hz değeriyle ilgili bir ayar vardır. Oyun değil ama işletim sistemi ekranın maksimum yenileme hızını yani başka bir deyişle gözünle görebileceğin maksimum FPS değerini kısıtlamış olabilir.

Ubuntu'dan çok anlamam ama ayarları bir kurcalayabilirsin :)

Windows'da Sistem>Monitör>Gelişmiş Görüntü Ayarları şeklinde bir bölüm vardı, oradan ekranın yenileme hızının kaç Hz olacağına karar veriyordun.

Belki Ubuntu ayarlarında da ekran maksimum Hz değeriyle ilgili bir ayar vardır. Oyun değil ama işletim sistemi ekranın maksimum yenileme hızını yani başka bir deyişle gözünle görebileceğin maksimum FPS değerini kısıtlamış olabilir.

Ubuntu'dan çok anlamam ama ayarları bir kurcalayabilirsin :)
Evet hocam yaptım 144 HZ e çektim.

Edit: Biraz araştırdım, sürücüleri sanırım indirdikten sonra kurulum yapmak için şu komutları kullanabiliyorsunuz:

Son düzenleme:
Çözüm

Deneyeceğim.

Hocam yaptım birazcık düzeldi gibi teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam bu arada V-Sync'i kapayıp FPS limitini unlimited yapınca süper oldu.

Demek o yüzdenmiş. Zaten CS gibi rekabetçi oyunlarda V-Sync'i hep kapatırım ben. Benim monitörde bazen inanılmaz input lag'ı oluyor. Ben mouse'u sağa çekiyorum, karakter bir yarım saniye kadar bekliyor :D

Geri
Yukarı