Çözüldü Ubuntu 20.04.1 LTS Çözünürlük Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Merhabalar. Kısa bir süre önce Elementary OS'den Ubuntu'ya geçtim ancak çözünürlük hatası karşıma çıktı. Monitörümün desteklediği maksimum çözünürlük 1440x900 ancak ben şuan 1024x768 çözünürlüğünde kullanıyorum. Büyük ihtimalle ekran kartı driverlerından dolayı ancak Elementary OS kurulurken otomatik olarak driverlar kurulmuştu ve böyle bir sorun yaşamamıştım. Terminal komutlarını fazla anlamadığım için xrandr'dan mod eklemek dışında bir şey yapmadım ki o modu da çalıştıramıyorum zaten. Bana bu sorunu nasıl çözebileceğime dair yardımcı olursanız sevinirim.

Çözüm
ekran.sh dosyasının içinde geçen 1024x768 yerine 1440x900 yapın.
Aynı dizinde boşluğa sağ tıklayın uçbirimi açın ve alttaki komut ile ekran.sh dosyasına çalışma izni verin.
Kod:
chmod a+rwx ekran.sh

Bu iki işlemi yaptıysanız ekran.sh dosyasına çift tıklayın, ekran bir anlık kararır ve çözünürlük 1440x900 olur.

Bu işlemle ekran çözünürlüğü 1440x900 olduysa, başlangıçta çalışması için size verdiğim bağlantıdan autostart dizinine kısayol oluşturun.
Terminale xrandr -s 1440x900 yazıp deneyin.
Olmadı.

AMDGPU sürücüsüne geçmeyi deneyebilirsin. Umarım kartını destekliyordur.
Onu nasıl yapacağımı bilmiyorum bir tane site buldum readthedocs.io uzantılı ama orada link vs. yoktu.

Kararlı sayılmayacak bir ppa deposundan güncelleme yapmışsınız. Eğer sorun kurulum sonrasında oluştuysa sebebi budur. Bu aygıt için, ElemantaryOS ve Ubuntu çekirdekle gelen aynı radeon sürücüsünü kullanır. Bu aygıt için EOS'un herhangi bir ek sürücü yükleme kabiliyeti yok. Masaüstü ortamları genellikle Xorg tarafından algılanan ve listelenen çözünürlükleri gösterir, bunun haricinde ek çözünürlük için masaüstü ortamlarının doğal bir yeteneği olacağını sanmıyorum.

Bağlantıda anlatıldığı biçimde elle çözünürlük kipi ekleyebilirsiniz.

Amdgpu sürücüsü GCN 1.0 ve sonraki serilerde kullanılabiliyor, sanırım Cedar daha eski bir seriye sahip.
Şuan ekran kartımın driverı güncel olmadığı için maksimum 1024*768 çözünürlüğü var yani elle eklesem de bir şey değişmiyor hata veriyor.

Çıktılar -> VGA-0 -> Çözünürlük kısmında 1440x900 yok. 1024x768 ve ondan daha düşükleri var.
Arandr için buraya bakın.
Arandr her sistemde olması gereken basit ve kolay kullanımlı bir yazılım. Hem ekran giriş soketlerini algılıyor hem istenen çözünürlükte script dosyası oluşturuyor. Oluşturulan dosyanın başlangıçta çalışması için yukarıda yaptığım anlatım işinize yarayacaktır.

Arandr için buraya bakın.
Arandr her sistemde olması gereken basit ve kolay kullanımlı bir yazılım. Hem ekran giriş soketlerini algılıyor hem istenen çözünürlükte script dosyası oluşturuyor. Oluşturulan dosyanın başlangıçta çalışması için yukarıda yaptığım anlatım işinize yarayacaktır.
Hocam orda ekranınızın desteklemediği çözünürlükleri yazmamanız gerekiyor yazmışsınız. Windowsta destekliyor ama Linux'ta desteklemiyor ne yapmam gerekiyor? Yani Windows'ta 1440*900 çözünürlükteyim ancak Linux'ta maksimum 1024*768 çözünürlüğü var. xrandr -q yazınca da 1024*768'den üstü yok.

Hocam orda ekranınızın desteklemediği çözünürlükleri yazmamanız gerekiyor yazmışsınız.

Orada işletim sistemlerinin desteklemediği denmemiş, monitorünüzün desteklemediği denmiş.
Yani sizin monitor 1440x900 ise hangi işletim sistemi olursa olsun bahsi geçen script ile 1440x900 kullanabilirsiniz.

Örneğin monitor girişiniz HDMI1 ise bahsi geçen script alttaki gibi olmalı.
#!/bin/sh xrandr --output HDMI1 --mode 1440x900_60.00 --pos 0x0 --rotate normal --output VIRTUAL1 --off --output DP1 --off --output VGA1 --off

VGA1 ise alttaki gibi olmalı.
#!/bin/sh xrandr --output HDMI1 --off --output VIRTUAL1 --off --output DP1 --off --output VGA1 --mode 1440x900_60.00 --pos 1512x0 --rotate normal

Arandr nasıl kullanılır, başlıklı yaptığım anlatımı iyi uygularsanız sorununuz büyük ihtimalle çözülür.

Son düzenleme:
Bash:
croxy@croxy:~$ chmod a+rwx
chmod: ``a+rwx''den sonra eksik işlenen
Try 'chmod --help' for more information.

Bu hatayı almaktayım. Onun dışında şöyle bir hata daha alıyorum:

Bash:
croxy@croxy:~$ $HOME/.screenlayout/ekran.sh
xrandr: cannot find mode 1440x900
xrandr yazınca çıkan bütün çözünürlükler şunlar:
Bash:
croxy@croxy:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1024 x 768, maximum 8192 x 8192
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 connected primary 1024x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm
   1024x768      60.00*
   800x600       60.32    56.25 
   848x480       60.00 
   640x480       59.94

Aynı dizinde boşluğa sağ tıklayın uçbirimi açın ve alttaki komut ile ekran.sh dosyasına çalışma izni verin.
Kod:
chmod a+rwx ekran.sh

Bu iki işlemi yaptıysanız ekran.sh dosyasına çift tıklayın, ekran bir anlık kararır ve çözünürlük 1440x900 olur.

Bu işlemle ekran çözünürlüğü 1440x900 olduysa, başlangıçta çalışması için size verdiğim bağlantıdan autostart dizinine kısayol oluşturun.

Çözüm
Kod:
chmod a+rwx ekran.sh

Oldu teşekkür ederim ancak bunu her seferinde tekrarlamam mı gerekicek yoksa tek seferlik mi?

Oldu teşekkür ederim ancak bunu her seferinde tekrarlamam mı gerekicek yoksa tek seferlik mi?

Anlatımımda var ama yine de buradan anlatayım.
-Dosya yöneticisini açın, ctrl+h tuşlarıyla gizlileri görünür yapın.
-ekran.sh dosyasını .config dizinin içine atın.
-Alttaki komutu uçbirime girin.
Kod:
mkdir ~/.config/autostart
-Ardından alttaki komutu uçbirime girin ve bilgisayarı yeniden başlattığınızda otomatik çalışır.
Kod:
echo '[Desktop Entry]
Type=Application
Name=ekran
Icon=computer
TryExec=ekran.sh
Exec=sh -c "~/.config/ekran.sh"
StartupNotify=false
NoDisplay=true
Terminal=false' | tee ~/.config/autostart/ekran.desktop

Anlatımımda var ama yine de buradan anlatayım.
-Dosya yöneticisini açın, CTRL+h tuşlarıyla gizlileri görünür yapın.
-Ekran. Sh dosyasını .Config dizinin içine atın.
-Alttaki komutu uçbirime girin.
Kod:
mkdir ~/.config/autostart
-Ardından alttaki komutu uçbirime girin ve bilgisayarı yeniden başlattığınızda otomatik çalışır.
Kod:
echo '[Desktop Entry]
Type=Application
Name=ekran
Icon=computer
TryExec=ekran.sh
Exec=sh -c "~/.config/ekran.sh"
StartupNotify=false
NoDisplay=true
Terminal=false' | tee ~/.config/autostart/ekran.desktop

Bende de aynı sorun var. Ama sizin dediğiniz "ekran. Sh" dosyası bilgisayarda yok. Ekran derken temsili olarak mı söylediniz (ekranmodeli. Sh gibi) yoksa böyle bir dosya gerçekten var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı