Rehber Ubuntu açılış sesi ekleme

Merhaba, bu yazımda Ubuntu 20.04 sistemime başlangıç sesi ekleyeceğim.

Bunu yaparken bir YouTube videosundan yararlandım, onu da buraya ekliyorum.

Başlamadan önce açıkça söyleyeyim ki Ubuntu kullanırken sürekli çökme, donma sorunlarıyla karşılaşıyorum, yeni bir şeyler denediğim zaman sürekli hata alıyorum. Ondan dolayı herhangi bir hata ile karşılaşmamak için videodaki gibi yapmaya çalıştım. Neden dosya adı 2004 diye sormayın o yüzden :) Bir dahaki kurulumumda kendi isimleri ile yapmaya çalışacağım.

Öncelikle MPV adlı bir medya oynatıcısına ihtiyacımız var. Kurmak için kodu terminale yapıştıralım.
Bash:
sudo apt install mpv
Kurulumda "Y/n" şeklinde soru gelirse "y" seçimini yaparsınız, hatırlatmış olayım.

Archive.org'dan eklemek istediğim sesi indiriyorum, indirme dizinini Desktop seçtim, siz kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.
1610096060741.png
Resme tıklayarak sesin olduğu sayfaya gidebilirsiniz.

Sonra /home/Music dizinine gidelim ve bir klasör oluşturalım. İsmini Startup Sound veriyorum.
İndirdiğimiz ses dosyasını buraya kopyalayalım.
Dediğim gibi, herhangi bir hata almamak için ses dosyasını Startup Sound 2004.ogg şeklinde adlandırıyorum.

Şimdi ise sırada SH dosyası oluşturmak var. Uygulama tepsisini açalım ve arama bölümüne Text Editor yazıp metin editörümüzü açalım.
Bu kodu editöre yapıştıralım.
Kod:
#!/bin/bash
cd /home/$USER/Music/Startup\ Sound
mpv Startup\ Sound\ 2004.ogg
exit
Sonra kaydedelim, kaydederken türü "All text files" değil, "All files" şeklinde seçelim.
all files.png

Dosya adını ise uzantı da dahil olmak üzere home dizinimize startup.sh şeklinde kaydedelim.

Şimdi ise program olarak çalışabilmesini sağlamamız gerekiyor.
Bunun için de sağ tık-> properties seçelim.
properties.png

Permissions sekmesinde "Allow executing as program" yani "Program olarak çalıştırmaya izin ver" anlamındaki seçeneği işaretleyelim.
1610094903753.png

Bir defa çalıştıralım, bunun için bu kodu terminale yapıştırın.
Bash:
./startup.sh
Ses geliyorsa herhangi bir hata yok demektir.

Tekrar uygulama tepsimize geri dönelim, "Startup Applications" şeklinde arama yapalım ve başlangıç uygulamalarını açalım.
İlk açtığımızda bu şekilde görünecektir:
1610094312184.png

Şimdi "Add" seçiyoruz ve yeni bir başlangıç eylemi ekliyoruz. Ayarlamalarını da resimdeki gibi yapabilirsiniz.
1610094534558.png

Add butonuna tıklıyoruz ve bittikten sonra bu şekilde görünüyor.

1610094268454.png

Close seçerek pencereyi kapatabiliriz.
Bu kadar:)

Şimdi ise çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Sormak istediğiniz bir şey varsa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışayım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller.

Dosya Ekleri

• 1610094758941.png
    1610094758941.png
    14,8 KB · Görüntüleme: 25

Geri
Yukarı