Ubuntu boot edilmiyor

Eren T.

Hectopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Merhaba. Bugün dualboot Ubuntu 23.04/Windows 10 kurdum. Fakat bilgisayarımı reboot ettiğimde, GRUB önyükleyici gelmedi ve direkt Ubuntu boot edildi. Hatta edilemedi bile. Boot ekranı geldi sonra açılacakken _ ekranında kaldı. Ubuntu sildiğim için fotoğraf bırakamayacağım ama bir kopyasını çizdim:

siyah_ekran.png

Boot menüsüne girdiğimde SSD'mi seçiyorum ve 3 seçenek çıkıyor:
Ubuntu.
Windows boot Manager.
Ubuntu.
Aynı bu şekilde. Önceden bir kurulum daha yapmıştım. Bu kurulum hata vermişti ve yeniden başlattığımda GRUB önyükleyici açılmıştı ve Ubuntu boot edebilmiştim. Ama tam edemedim maalesef. Boot etme ekranında Power tuşu ile kapattım sonra da 2. kurulumu yaptım:

1684507692775.png

Sorun nedir? Sistemim UEFI, Fast boot ve Secure Boot kapalı.

Pardon hocam yeni gördüm. Asgari kurulum bence daha iyi. Ama başlangıç seviyesi olduğunuz için normal seçmenizde fayda var. Eğer Windows'u silmek istemiyorsanız Windows boot Manager yanına kur deyin.
Hocam elle bölümlendirsem olur mu? 30GB alan oluşturmuştum çünkü.

Düzenleme: Elle bölümlendirip Windows'u silmeyeceğim.

Hocam elle bölümlendirsem olur mu? 30GB alan oluşturmuştum çünkü.

Hocam onu nasıl yaparsınız bilmiyorum. Kendim hiç elle bölümlendirme ile kurulum yapmadım. Rehber videolara bakabilirsiniz isterseniz. Tavsiyem GNOME disk aracını açıp o kısmı silip Windows kısmına geri eklemeniz. Süreç biraz uzun sürebilir ama haberiniz olsun. Ya da Windows dönüp disk yönetiminden ayarlama da yapabilirsiniz.

Hocam onu nasıl yaparsınız bilmiyorum. Kendim hiç elle bölümlendirme ile kurulum yapmadım. Rehber videolara bakabilirsiniz isterseniz. Tavsiyem GNOME disk aracını açıp o kısmı silip Windows kısmına geri eklemeniz. Süreç biraz uzun sürebilir ama haberiniz olsun. Ya da Windows dönüp disk yönetiminden ayarlama da yapabilirsiniz.

Hocam hem elle bölümlendirdim olmadı. Windows tarafına geçip sildim bölümü yanına kurdum yine olmadı hatta Windows silindi. Asgari kurulum yaptım yine olmadı. Tikleri kaldırdım yine olmadı. USB'den yazıyorum şu an.

@Rona

Son düzenleme:
Hocam hem elle bölümlendirdim olmadı. Windows tarafına geçip sildim bölümü yanına kurdum yine olmadı hatta Windows silindi. Asgari kurulum yaptım yine olmadı. Tikleri kaldırdım yine olmadı. USB'den yazıyorum şu an.

@Rona
Hocam ben de çok sorun yaşadım ama bu kadar üst üste yaşamadım. Bence Ubuntu beni kullanma diye tatlı dille uyarıyor sizi. Kurulum esnasında bir hata alıyor musunuz peki?

Geri
Yukarı