Ubuntu Kernel’i kullanan Linux işletim sistemleri nelerdir?

Ubuntu Linux kernelini kullanır. Ubuntu'yu taban alıp, kullandığı kerneli aynen kendi dağıtımında kullanan başka bir dağıtım olduğunu sanmıyorum.

Ubuntu Debian'ın kullandığı Linux kernelini kullanır. Debian'da direkt Linux kerneli üstüne kurulmuştur.
Galiba yanlış olmuş, Ubuntu tabanlı dağıtım olacak yorumlara göre. Tek kubuntu ve Mint mi var?

Distrowatchtan bakabilirsiniz. Yalnız Mint ve Kubuntu değil.

Ubuntu Debian'ın kullandığı Linux kernelini kullanır. Debian'da direkt Linux kerneli üstüne kurulmuştur.
Kullanır demek daha doğru olur. Fakat Ubuntu ile beraber gelen kernelin Debian'in kullandığı kernel üzerine birtakım oynama yapılarak oluşturulmuş bir kernel olduğundan emin değilim. @gen2 muhtemelen bir bilgiye sahiptir.

Kullanır demek daha doğru olur. Fakat Ubuntu ile beraber gelen kernelin Debian'in kullandığı kernel üzerine birtakım oynama yapılarak oluşturulmuş bir kernel olduğundan emin değilim. @gen2 muhtemelen bir bilgiye sahiptir.

Ubuntu kernelde oynama yapmıyor ki. Sadece grafik arayüzü ve birtakım özellik ekliyor.

Arkadaşlar, yanlış mı anladım veya yanlış mı yazdım bilmiyorum ama sorum yukarıda.

Sorunuz sanırım "Ubuntu GNU/Linux tabanlı işletim sistemleri." olacaktı.

Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu, Xubuntu popüler olanları. @illedelinux'un Ubuntu tabanlı "illedelinux" isimli dağıtımı da güzel bir dağıtım. Henüz denemedim fakat @Dengesiz Kokarca'nın videosunda gördüğüm kadarıyla mükemmel.

Ubuntu kernelde oynama yapmıyor ki. Sadece grafik arayüzü ve birtakım özellik ekliyor.
Yapıyor. Manjaro da yapıyor örneğin. Yani her dağıtımdaki çekirdek sürümü aynı olsa bile aynı çekirdek olmayabilir. Örneğin Debian hala 4.19 çekirdeğinde ama Ubuntu 5.4 kullanıyor.

Ubuntu Debian'ın kernelini kullanmıyor, kendi patchsetini ve vanilla kernel kullanıyor.

Geri
Yukarı