Ubuntu Serverda Masaüstü Ortamı Nasıl Açılır?

MRsuffix Berat

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo Gaming 3
10.Nesil Core i5 10300H
16Gb RAM
1Tb HDD
256SSD
GTX1650Ti 4Gb
Windows 11 64bit
Merhaba, ben eski bilgisayarıma Ubuntu server kurdum, sonrasında Xfce4 ve Xrdp kurdum. RDP ile bağlanıp çalışıyordum. Eski laptopun kendi monitörüne baktığım zaman komut satırı geliyor sadece. Nasıl kendi monitöründen masaüstü ortamını açarım?
Amacım o laptopun ekranını ana PC'nin 2. monitörü olarak kullanacağım, arkada Discord botlarımı vb. çalıştıracağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslinda sistem kaynaklarini ve stabilitesini Desktop environment kurarak bosa harcayip server mantigina ters bir is yapmis oluyorsun.

Bunun yerine az kaynak tuketen desktop linux kurup yine server olarak kullanabilirsin, bence daha stabil ve rahat olur. Server kurup DE kastirmaktansa desktop kurup ssh - ufw vs gitmek sana daha uygun.

Aslinda sistem kaynaklarini ve stabilitesini Desktop environment kurarak bosa harcayip server mantigina ters bir is yapmis oluyorsun.

Bunun yerine az kaynak tuketen desktop linux kurup yine server olarak kullanabilirsin, bence daha stabil ve rahat olur. Server kurup DE kastirmaktansa desktop kurup ssh - ufw vs gitmek sana daha uygun.
Hocam, birden aklıma geldi. Yanlış hatırlamıyorsam konu sahibinin ekran kartı sürücüleriyle sorunu vardı. Linux sistemi kernel parametresine "nomodeset" eklenmiş halde çalışıyor olmalı şu an.

Bu konuda konu sahibine yardımcı olabilecek biri varsa diye yazıyorum.

@MRsuffix Berat Bu durumda DM kurarsan da bir şey değişmez. Display açılamadı diye hata alırsın.

Farklı linux dağıtımları daha kurulumdan itibaren sorun çıkartıyor diye bu şekilde kurmuştuk. Zaten sunucu olarak kullanacağından sürücü kurulumu yapmadık (Zaten beni aşan bir şeydi, yardımcı olamazdım.).

Aslinda sistem kaynaklarini ve stabilitesini desktop environment kurarak bosa harcayip server mantigina ters bir is yapmis oluyorsun.

Bunun yerine az kaynak tuketen desktop Linux kurup yine server olarak kullanabilirsin, bence daha stabil ve rahat olur. Server kurup de kastirmaktansa desktop kurup SSH - ufw vs gitmek sana daha uygun.

Aslında benim için desktop kurmak daha kötü çünkü benim eski bilgisayarın ekran kartı bozuk Linux kurarken boot ayarlarından ekran kartını devre dışı bırakmak falan gerekiyor.
O yüzden server kurdum ve masaüstü ortamı kurdum. Eğer desktop kursaydım çok kasardı.

Hocam, birden aklıma geldi. Yanlış hatırlamıyorsam konu sahibinin ekran kartı sürücüleriyle sorunu vardı. Linux sistemi kernel parametresine "nomodeset" eklenmiş halde çalışıyor olmalı şu an.

Bu konuda konu sahibine yardımcı olabilecek biri varsa diye yazıyorum.

@MRsuffix Berat bu durumda DM kurarsan da bir şey değişmez. Display açılamadı diye hata alırsın.

Farklı Linux dağıtımları daha kurulumdan itibaren sorun çıkartıyor diye bu şekilde kurmuştuk. Zaten sunucu olarak kullanacağından sürücü kurulumu yapmadık (zaten beni aşan bir şeydi, yardımcı olamazdım.).

Evet :) @Nizel G hatırladım. Sizin sayenizde Linux kurmuştum :) haklısın.

Aslında benim için desktop kurmak daha kötü çünkü benim eski bilgisayarın ekran kartı bozuk Linux kurarken boot ayarlarından ekran kartını devre dışı bırakmak falan gerekiyor.
O yüzden server kurdum ve masaüstü ortamı kurdum. Eğer desktop kursaydım çok kasardı.

Eger discord botu gibi seyler kurup statusunu takip edeceksen SSH client ile baglanip yan monitorden terminal uzerinden de takip edebilirsin. Yani sunucuyu aslinda direkt monitore baglamana ya da desktop env. kurmana bence luzum yok.

Ben hic linux sunucuya desktop kurmadim acikcasi, pek karsiyim bu olaya :)

Eger Discord botu gibi seyler kurup statusunu takip edeceksen SSH Client ile baglanip yan monitorden terminal uzerinden de takip edebilirsin. Yani sunucuyu aslinda direkt monitore baglamana ya da desktop env. Kurmana bence luzum yok.

Ben hiç Linux sunucuya desktop kurmadim açıkçası, pek karsiyim bu olaya :)

Ya aslında Windows server 2012 R2 kurmuştum fakat sadece Linux'ta çalışan birkaç proje denemek için Linux kurdum sonra performansı test etmek için PC sunucu kurdum Windows'a göre daha iyi olduğunu fark edince öyle kaldı.

Eger discord botu gibi seyler kurup statusunu takip edeceksen SSH client ile baglanip yan monitorden terminal uzerinden de takip edebilirsin. Yani sunucuyu aslinda direkt monitore baglamana ya da desktop env. kurmana bence luzum yok.

Ben hic linux sunucuya desktop kurmadim acikcasi, pek karsiyim bu olaya :)
Sunucunun desktopu cPanel'dir hocam :)

Konu sahibinin sorunu başlıktan farklı, veya çözümü farklı yerde arıyor :(

Yeni konular

Geri
Yukarı