Ubuntu tabanlı KDE masaüstü ortamlı dağıtım önerisi

jAMACİA

Centipat
Daha fazla  
Ubuntu tabanlı KDE kullanabileceğim bir dağıtım arıyorum. Ayrıca minimal olması da iyi olur. Gerekli paketleri gerektiği zaman kendin kurabilirim. Kubuntu'ya baktım, 4,5 GB bir boyutu var. Neden Arch ya da Fedora değil? Çünkü onlara kuramıyorum.

Örneğin, TUXEDO OS nasıldır?

Son düzenleme:
KDE Neon.

Ayrıca Arch ve Fedora'ya kurabilirsiniz, neden kuramayasınız?

Arch'da kurulumdan sonraki ilk açılış gayet normal iken ikinci bir defa sistemi açtığımda, "Reached target graphical interface" kısmı "OK" da olmasına rağmen takılıp kalıyor. Fedora'da ise kurulum sırasında şu an adını hatırlayamadığım bir hata veriyordu. Bu ikisi için bir hafta sonumu harcadım ama sonuç sıfır. Donanımlarımdan kaynaklı olduğunu düşünüp vazgeçtim. @tempestian

Hocam önermiş olduğum KDE Neon dağıtımı direkt olarak KDE Plasma ekibinin geliştirdiği Linux dağıtımı. Hiçbir dağıtımda daha iyi Plasma deneyimi alamazsınız. KDE Neon öneririm.

Hocam önermiş olduğum KDE Neon dağıtımı direkt olarak KDE Plasma ekibinin geliştirdiği Linux dağıtımı. Hiçbir dağıtımda daha iyi Plasma deneyimi alamazsınız. KDE Neon öneririm.
Bir ara kullandım. Güzel de bir dağıtımdı fakat sürekli güncelleme istiyordu. Sürekli, sürekli, sürekli...

Bir ara kullandım. Güzel de bir dağıtımdı fakat sürekli güncelleme istiyordu. Sürekli, sürekli, sürekli...
KDE Neon'da Plasma masaüstü rolling şekilde güncelleme alır yani Plasma'da tek satır kod da değiştirseler anında güncelleme veriyor adamlar.

Testing mi denediniz yoksa normal sürüm mü? Bende öyle fazla güncelleme olmuyordu. Tabii ben son kullandığımda 2021 sonbaharıydı.

Tuxedo OS geçebilirsiniz o zaman hocam güncellemeyi sorun ediyorsanız. Tuxedo OS kullanmadım ancak bir dönem fazla aktif olduğum Solus forumunda Tuxedo OS'tan bahseden biri vardı ve bayağı övmüştü ama yorumlarda "Gereksiz, iyi bir dağıtım değil" diyenler de vardı.

KDE Neon'da Plasma masaüstü rolling şekilde güncelleme alır yani Plasma'da tek satır kod da değiştirseler anında güncelleme veriyor adamlar.

Testing mi denediniz yoksa normal sürüm mü? Bende öyle fazla güncelleme olmuyordu. Tabii ben son kullandığımda 2021 sonbaharıydı.

Normal sürüm kullanıyordum. KDE Neon'u yeniden denerim. TUXEDO OS için ne dersin?

İsterseniz hemen yapmak zorunda değilsiniz. KDE Neon, Ubuntu LTS üzerine geliştirilen bir dağıtım yani sistem güncellemeleri sık sık almaz. Fakat KDE içindeki geliştirmeler veya eklenen özellikler fazla olduğundan fazlaca güncelleme basabiliyorlar. Fakat bunları hemen yapmak zorunda değilsiniz biraz biriktirebilirsiniz.

Onun dışında TUXEDO OS'da Ubuntu tabanlı bir dağıtım olmasına rağmen kendi kütüphanelerinden güncelleme veriyor. Fakat benim bildiğim kadarıyla ana odağı Tuxedo bilgisayarlar.

Kubuntu yerine KDE Neon sürümüne bakmanız daha faydalı olacaktır eğer çok güncel bir donanıma sahip değilseniz veya Kubuntu'nun önceki versiyonlarına bakabilirsiniz. Ubuntu 23.04 versiyonunun performansı hakkında çok olumlu izlenimler yok. KDE Neon ise LTS Ubuntu versiyonunu kullandığı için bir sorunla karşılaşmazsınız.

Birde Fedora'yı yeniden deneyebilirsiniz çünkü bir aralar KDE'nin Wayland desteği çok zayıf olduğu için sistem başlatırken hata veriyordu. Fakat KDE Wayland desteğini çokça geliştirdi için bir göz atmanızda fayda var.

Ne kadar benim tercihim olmasa dahi OpenSUSE dağıtımına bir göz atabilirsiniz. Ubuntu tabanlı değil ama belki bir sıkıntı çekmezsiniz.

İsterseniz hemen yapmak zorunda değilsiniz. KDE Neon, Ubuntu LTS üzerine geliştirilen bir dağıtım yani sistem güncellemeleri sık sık almaz. Fakat KDE içindeki geliştirmeler veya eklenen özellikler fazla olduğundan fazlaca güncelleme basabiliyorlar. Fakat bunları hemen yapmak zorunda değilsiniz biraz biriktirebilirsiniz.

Onun dışında TUXEDO OS'da Ubuntu tabanlı bir dağıtım olmasına rağmen kendi kütüphanelerinden güncelleme veriyor. Fakat benim bildiğim kadarıyla ana odağı Tuxedo bilgisayarlar.

Kubuntu yerine KDE Neon sürümüne bakmanız daha faydalı olacaktır eğer çok güncel bir donanıma sahip değilseniz veya Kubuntu'nun önceki versiyonlarına bakabilirsiniz. Ubuntu 23.04 versiyonunun performansı hakkında çok olumlu izlenimler yok. KDE Neon ise LTS Ubuntu versiyonunu kullandığı için bir sorunla karşılaşmazsınız.

Bir de Fedora'yı yeniden deneyebilirsiniz çünkü bir aralar KDE'nin Wayland desteği çok zayıf olduğu için sistem başlatırken hata veriyordu. Fakat KDE Wayland desteğini çokça geliştirdi için bir göz atmanızda fayda var.

Ne kadar benim tercihim olmasa dahi OpenSUSE dağıtımına bir göz atabilirsiniz. Ubuntu tabanlı değil ama belki bir sıkıntı çekmezsiniz.

Az önce birkaç Fedora denemesi daha yaptım. NVIDIA'nın sürücüleri yükledikten sonra yeniden başlatınca ekran gri oluyor, ortada 3 tane de beyaz nokta çıkıyor ve sistem hiçbir şekilde açılmıyor. Pes ettim. KDE Neon yükleyip belirli aralıklarla güncelleme yapmaktan başka çare yok. Yine de teşekkürler.

Geri
Yukarı