Rehber UEFI Bootloader Onarma

Bugün sabit diskte kurulu olan Windows 10 işletim sistemimi Casper V8 ile SSD'ye klonladım. Fakat yazılım sanırım Windows 10 ile uyumlu olmadığından hem sabit diskteki EFI bölümünü hem de SSD'ye kopyalaması gereken EFI bölümünü pert etti.

İşlem bitince PC'yi açmak istediğimde "Checking Media Presence... No media Present..." hatası alıyordum.

Kurulum USB'sini takıp başlangıç onarma yapmak istedim ama bu da mümkün olmadı. Zaten olsaydı şaşardım. Microsoft'un, açılmayan bir PC'yi onarma becerisi, iki yaşında bir çocuğun piyano çalma becerisinin bile altında.

Bu durumda tabii ki iş başa düşüyor. Eski dostumuz komut istemcisi yardıma koşuyor.

Peki, başlayalım o zaman. Adım adım, tane tane ilerleyelim.
  1. Elinizde bir kurulum USB'si olacak. USB'deki işletim sistemi kurulu olan işletim sistemi ile aynı olursa iyi olur. 8.1 ise 8.1, 10 ise 10 gibi.
  2. USB'yi takıyoruz ve PC'yi USB'den boot ediyoruz. Karşımıza dil ve bölge seçim ekranı geliyor. İleri diyoruz.
  3. Burada Şimdi yükle yerine "Bilgisayarınızı onarın" seçeneğini seçiyoruz.
  4. Bir sonraki adımda Sorun gider seçeneğini seçiyoruz ve sonra da Komut İstemcisi'ne tıklıyoruz.
  5. Komut istemici açıldıktan sonra işlerimizi Diskpart ile halledeceğiz. Bunun için diskpart'ı çalıştırmak için aşağıdaki komutu giriyoruz:

Kod:
    diskpart

6. Diskpart açıldıktan sonra sırayla sistemdeki diskleri listelemek için bu komutu giriyoruz:

Kod:
    list disk

7. Disk 0 genelde C sürücüsünün olduğu, Windows kurulu olan disk oluyor. Onu seçiyoruz bu komutla:

Kod:
    select disk 0

8. Şimdi bu seçtiğimiz diskte hangi bölümler var bunları listeleyelim:

Kod:
    list partition

9. Listelenen bölümler arasında FAT32 dosya sistemi olan bir disk yoksa EFI bölümü zarar görüş demektir. Bu durumda bir EFI bölümü oluşturmamız gerek. Bunun için önce C sürücüsünü seçelim ve onu 200 MB küçültelim.

Kod:
    select partition 1

Kod:
    shrink desired=200 minimum=200

10. Diski küçülttüğümüze göre EFI bölümü oluşturacak kadar alan sahibiz. Komutumuzu girelim:

Kod:
    create partition efi

11. Artık EFI bölümü var. Ama bunu FAT32 yapmak zorundayız. EFI bölümü hangi bölüm numarasında, bunu öğrenelim bu komutla:

Kod:
    list partition

12. Partition 2 ise onu seçelim:

Kod:
    select partition 2

13. Ve dosya sistemini FAT32 yapalım:

Kod:
    format fs=fat32

14. Şimdi bir de bu EFI bölümüne bir harf atayalım. Mesela F harfi boştadır genelde, F harfini atayalım:

Kod:
    assign letter=f

15. Artık bu aşamada Diskpart ile işimiz bitiyor. Bu komutla Dispart'tan çıkalım:

Kod:
    exit

16. Komut satırına geri döndük. Burada Boot dosyalarını EFI bölümüne aktaracağız. Bunun için de bu komutu giriyoruz:

Kod:
    bcdboot C:\Windows /l tr-tr /s F: /f ALL

C:, Windows'un yüklü olduğu sürücü, F: de EFI bölümümüz.

17. Artık UEFI Windows'u sorunsuz boot edebilmeniz gerek. Olur da edemezseniz şu komutları da girin komut satırında:

Kod:
    bootrec /fixmbr

bootrec /rebuildbcd
Ben bu şekilde sorunumu çözdüm ve boot etmeyen sistem tekrar sorunsuz bir şekilde UEFI boot eder hale geldi.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

"en-gb" olması şart mı? Yoksa "tr-tr" de yapıp devam edilebilir mi?

Son düzenleme:
Merhabalar, bu anlatımınız UEFI olmayan Windows için uygulanabilir mi?

@Silinen üye selamun aleyküm konuyu hortlatıyorum belki ama ben Create Partition EFI yaptığımda sadece GPT diskler ayrılabilir hatası alıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu'yu kaldırırken Windows'u bozdum sanırım. Windows Boot Manager gelmiyor. İşletim sistemi yok gözüküyor. USB'de Ubuntu vardı onunla canlı ubuntuya girdim. Windows dosyalarını görebiliyorum. Ne yapabilirim? Nasıl Windows'a ulaşabilirim? Bir tane USB'm var. @Recep Baltaş

Hayır. Siz MBR onarma yapacaksınız.

Windows'unuz UEFI kurulmamış olabilir.
Ben de de aynı durum var ve bu GPT hatasını alıyorum. Nasıl düzeltebilirim?
@Silinen üye selamun aleyküm konuyu hortlatıyorum belki ama ben Create Partition EFI yaptığımda sadece GPT diskler ayrılabilir hatası alıyorum.
Ben de de oyun de sorun vardı. Bu videodaki adımları yaparak çözdüm. Ama ilk önce GBT ye dönüştürme yaptım. İki linki de bırakıyorum.
MSR and EFI Partitions Are Only Supported on GPT Disks
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• 61DE71AE-5309-4703-BFA3-C6C0F029CEA8.jpeg
    1,1 MB · Görüntüleme: 706
Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…