UEFI Olmayan Windows 10 HDD'yi UEFI Sisteme Takma

Redrobin

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Yeni bir masaüstü sistem topladım. Bu sisteme eski masaüstü sistemimdeki harddisklerimi taşımak istiyorum. İnternette bununla ilgili ufak bir araştırma yaptığımda mevcut işletim sistemini formatlamadan Sysprep.exe adında bir windows uygulaması sayesinde gerçekleşebildiğini öğrendim.

Asıl sorun şu ki; yeni sistemim UEFI arayüzüne sahip bir BIOS kullanıyor ve eski sistemim normal BIOS'a sahipti. Eski sistemde kurulu olan Windows'u bu yeni sistemde kullanabilir miyim? Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanamazsın sürücüler uygun olmaz hata alma ihtimalin çok yüksek. Temiz kurulum tavsiye ederim. Sysprep ile sistemin imajı alınabilir ama bu da ileri seviye bilgi gerektirir. İnstall.wim düzenleme ve kullanmayı biliyorsan olabilir. Bu arada sistem ne kadar çok dolu ise İnstall.wim dosya boyutu da ona göre yükselir. Bu yöntem daha çok boş ve sadece ilk kullanım için hazırlanmış sistemlerde kullanılır. Yoksa 150GB veri olan sistemden iso hazırlamak biraz gereksiz gibi. İso boyutu 30GB civarı olurdu herhalde. İlla ki gerekli ise uğraşılır.

Sorun olmaz fakat, fırsatını bulunca Windows'u yeniden yüklemeniz tavsiye edilir. Ben çok kullandım öyle. Bios'tan Launch CSM'yi açmanız yeterli.

Peki temiz kurulum yaptığımızı varsayalım. Eski sistemde işletim sisteminin (Win10) kurulu olduğu disk C ve D olmak iki üzere iki bölümden oluşuyordu. Yeni sisteme taktığımda da diskteki bölümlendirmeler geçerli olacak mıdır ?

Teşekkürler.

Anakartınızda Legacy BIOS desteği varsa sorun olmaz, sorun da çıkarmaz fakat UEFI kurulum yaparsanız tam performans alırsınız ve daha hızlı çalışır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı