UEFI sistem UEFI kurulumu sırasında açık mavi ekrana düşüyor

bluetazy

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 7 7800x3D CPU
PNY RTX 4070 GPU
Scythe Ninja 5 İşlemci Soğutucu
HyperX Fury Renegade 2x16 GB 6000 Mhz Bellek
MSI x670 Gaming Plus MB
WD SN850 1 TB SSD
EVGA GQ 750 PSU
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Kalın yazılı alan olayın özütüdür, olayın gerçekleşme sırası ve açıklamalar da yazıda yer almaktadır. Vakti olmayanlar kalın yazılı alanı okuyabilirler.

Elimde AMD A10 serisi bir işlemciye sahip laptop var. Yiğenim yavaşlığından dolayı yardım istedi. WD Green 240GB SSD satın aldım zaten HDD bad sectorden dolayı kullanılamaz hale gelmişti. Ki zaten sistem de nispeten yeni sayılır, SSD şart gibi bir şeydi.

Sistemi bana getirmeden önce bir bilgisayarcıya götürmüşler, mavi ekran alıp durdukları için telaş yapmışlar. Fotoğraflar vs. kaybolmasından korkmuşlar bilgisayarcı sanıyorum başka sistemde HDD'den fotoğrafları çekip flash diske aktarmış. Sonrasında da yarım yamalak, güncel olmayan bir Windows kurulumu yapmış. Tekrardan mavi ekran hatalarını HDD'den kaynaklı yaşadıkları için de benden yardım aldılar.

Eski HDD'yi çıkartıp WD Green SSD taktım. Windows'un sitesinden indirme aracıyla Windows indirirken üşendiğimden dolayı direkt indirme aracının USB'ye yazma seçeneğini işaretleyerek USB hazırladım. Neticesinde problemsiz kurulumu gerçekleştirdim. Fakat sistemde bir dengesizlik vardı. Yavaştı yani sistem ardından Windows güncelleştirmelerini yaparken bir tanesini bir türlü yükleyemedim. Sorunun çözümünü bulamayınca tekrar temiz kurulum yapmak istedim. Rufus ile UEFI kurulum yapılacak şekilde tekrardan USB hazırladım. Bu işlemi Windows'u tekrardan indirerek sağladım. İşler burada garipleşiyor.

BIOS seçeneklerine bir göz atmak istediğimde UEFI değil de legacy şeklinde çalıştığını fark ettim. Ben değiştirmedim demek ki bilgisayarcı değiştirmiş şeklinde düşünerek sistemin ilk defa bilgisayarcı tarafından formatlandığını duydum. Daha öncesinde sistem işlem görmemiş. Sorun burada Windows'un kendi aracının da legacy şeklinde kurmasıydı, garip gelmişti. İlk kurulum yaptığım flash disk ile SSD'nin bölümlerini kaldırdım ve BIOS ekranından legacy-->UEFI şeklinde değişiklik yaptım.

Rufus'la UEFI olarak hazırladığım farklı bir USB bellek ile Boot etmek istedim. Olmadı. Sistemin Boot sıralamasında USB gözüküyor ve en üstte duruyor. Sistem yeniden başlıyor ama USB üzerinden Windows kurulumu başlamıyor. Ekran açık mavi tonunda kalıyor. Bekleyince 2-3 dk sonra resetliyor kendisini. Tekrarlanıyor olay ve kısır döngü oluşuyor. İnternetim hızlı olduğu için hemen üçüncü bir flash diske üçüncü defa indirmiş olduğum Windows'u ikinci defa indirdiğim Rufus'la UEFI şeklinde kurdum. Standart adımları gerçekleştirdim ve yine aynı sorun. Açık mavi ekran geliyor ve USB üzerinden Boot etmede problem yaşanıyor. Ekranda herhangi bir yazı asla yok. Sonrasında BIOS ayarlarından tekrardan legacy seçerek ilk hazırladığım flash diskten legacy şeklinde Boot ettim. Başarılı oldu ve legacy kurulum gerçekleşti. BIOS ayarlarında da fabrika ayarlarına aldığımda yine UEFI şekline geliyor. Yani basic olarak sistem UEFI. Zaten bu 2, 5 yıllık Windows 10 hazır kurulu gelmiş bir sistem.

Ben işin içinden çıkamadım. Daha önce defalarca Legacy'den UEFI'ye geçiş yaptım. İlk defa halihazırda fabrika çıkışlı UEFI olup legacy harici çalışmayan bir sistemle karşılaşıyorum. Evet yazı biraz uzun ama anlaşılır olsun istedim. Mavi ekran dediğim ekranın tonu aşağıdaki gibi. Yardımcı olabilecek herkese müteşekkirim.

Adsız.png

Konuyu gece açtığım için gören olmadı sanırım.

Son düzenleme:
Aynı sorunu kendi bilgisayarımda yaşadım. Kullanmadığım bir bilgisayar olduğu için uğraşmamıştım. Umarım sorunun çözümünü bulabilirsiniz, takipteyim.

USB belleğiniz 32 GB altı ise FAT32 ile biçimlendirin daha sonra Windows isonuna çift tıklayın açın Windows gezgini ile açılacaktır şayet açılmaz ise RAR programıyla açın. Sonra kopyala ve USB'ye yapıştır yapın ve işte UEFI Windows 10 kurulum USB niz hazır. Bir de böyle Boot etmeyi deneyin bu yöntem başarılı olan bir yöntemdir olmama ihtimali yoktur, yalnızca sizde Boot eder mi bakalım etmiyorsa BIOS'da Secure Boot'u kapatın CSM yi aktif yapın.

USB belleğiniz 32 GB altı ise FAT32 ile biçimlendirin daha sonra Windows isonuna çift tıklayın açın Windows gezgini ile açılacaktır şayet açılmaz ise RAR programıyla açın. Sonra kopyala ve USB'ye yapıştır yapın ve işte UEFI Windows 10 kurulum USB niz hazır. Bir de böyle Boot etmeyi deneyin bu yöntem başarılı olan bir yöntemdir olmama ihtimali yoktur, yalnızca sizde Boot eder mi bakalım etmiyorsa BIOS'da Secure Boot'u kapatın CSM yi aktif yapın.
Söylediğiniz şekilde hazırladım USB Belleği fakat yine sonuç alamadım aynı sorun oluştu. Secure Boot kapalı lakin CSM ile ilgili bir satır göremedim bu BIOS üzerinde.

O zaman bir de legacy kurulum yapın, yani UEFI olmayan şekilde. NTFS ile biçimlendirin dediklerimi aynen yapın bakalım Boot edecek mi?
Hocam NTFS ile biçimlendirin derken SSD'yi mi NTFS biçimlendireyim? Nasıl yapabilirim? Yani tabi ki USB vs biçimlendirdim. Fakat ilk defa sizden duydum, şimdi tekrardan Legacy kurulumu başlattım. 10 dakika içerisinde tamamlanır.

Yok USB'yi demek istemiştim önce FAT32 ile denemiştik olmamıştı da ondan.
Tamamdır hocam, denedim de aynı ☹️

Bu çok saçma değil mi ya, internette yabancı kaynaklarda da en ufak bir şey bulamadım. Hani No Bootable Device gibi bir hata verse diyeceğim ki belki şurada bir yanlış, problem var.

Geri
Yukarı