Çözüldü UEFİ Windows 8.1 nasıl kurabilirim?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

byfaruk

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ben windows 7 kullanıcısıyım yeni freedos bir pc sipariş ettim. Bu pc'ye 8.1 kuracağım ama 8.1'e yabancıyım. Usb ile Uefi destekli Windows 8.1 Pro yüklemek istiyorum. Bu işler nasıl oluyor bilmiyorum o yüzden bana artık son sürüm mü olur nasıl olur bir temiz Windows 8.1 pro uefi destekli indirme adresi verebilir misiniz?

Eminim ki sosyal içinde bir yerlerde böyle birşey vardır, biraz baktım ama acayip acayip şeyler yazıyor. Bu yüzden pek anlamadım, uefi mi temiz bir windows mu neyin nesi ne olur anlayamadım. Bu yüzden de kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sabit konuyu neden okumadınız?
Windows 8.1 RTM Türkçe İndirme Bağlantıları | Technopat Sosyal
Videoyu izleyip okuyup yapabilirsin.

Buradaki bağlantıdan Windows'u indirdim

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video'ya görede kurulumu yaptım..

Kurulum yaparken biosta uefi ayarını bulamadım ve bios device'de flash belleği seçerken başında UEFI yazmıyordu araştırdım benim pc modelinde UEFI otomatik olarak aktif olduğu için ayrıyetten bir aktif etmeye gerek yokmuş yazmasada olurmuş gibi bir yazı okudum. Bunun üzerine bende o şekilde Windowsu kurdum fakat ilk logodan anladım sonra sistem bilgisinden baktım windows uefi olarak kurulmamış. Nerede bir hata yapmış olabilirim?

Pc Model: Asus N550JK-CN167D

Boot kısmında Launch CSM enable yap. Boot kısmından UEFİ olan usb'yi seç (USB'den kuruyorsan). Security sekmesinde Secure boot disable ise Enable yapıp dene. Enable ise disable yapıp UEFİ gelmesini sağla. I/O interface kısmından USB interface security Unlock yapın.
Save yapıp kaydedin. Boot menüsünde UEFİ usb gelene kadar. Geldiğinde UEFİ usb seçip kurmaya geçin. Usb'yi yazdırdığın araç nedir?

Boot kısmında Launch CSM enable yap. Boot kısmından UEFİ olan usb'yi seç (USB'den kuruyorsan). Security sekmesinde Secure boot disable ise Enable yapıp dene. Enable ise disable yapıp UEFİ gelmesini sağla. I/O interface kısmından USB interface security Unlock yapın.
Save yapıp kaydedin. Boot menüsünde UEFİ usb gelene kadar. Geldiğinde UEFİ usb seçip kurmaya geçin. Usb'yi yazdırdığın araç nedir?

Bu söylediklerinizi tek tek deneyeceğim lâkin bilgisayarımda ölü piksel ve wifi gücünde azlık gibi sıkıntılar oldu aldığım yerden değişim isteyeceğim inşallah değişim olursa ondan sonra deneyebileceğim. Yardımınız için teşekkürler usb yazdırdığım program videodaki gibi rufus..

Pc geldi dediğiniz ayarları BIOS da bulamadım. USB'yi sanırım yanlış yazmışım tekrardan yazdım ve BIOS'da hiç bir ayar yapmadan USB seçme bölümünde UEFI yazdığını gördüm ve yükledim. Yükledikten sonra sistem bilgisinden BIOS türünün UEFI olduğunu ve disk bölümünde de bir EFI bölümü olduğunu görerek UEFI kurulumu yaptığımı kendimce onayladım. Fakat laptop açılışında Windows logosu yerine ürün markasının logosunun geçmesi UEFI'nin bir özelliği mi? Çünkü bende hâlâ açılışta Windows logosu gözükmekte. Acaba bir yerler de yine yanlış mı yaptım yoksa olur mu böyle şeyler?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı