UEFI Windows nasıl kurulur?

A00110001

Centipat
AMD Ryzen 2600X.
MSI B450M PRO-VDH MAX
CORSAIR 16 GB DDR4 3200 Mhz RAM
RX 580 8G
Sistem topladım.

UEFI Windows kurmak istiyorum. Technopat'ın videolarını izledim ama daha önce yaşadığım bir problemi tekrar yaşar mıyım diye sormak istedim. Ayrıca anlamadığım bir iki nokta var.
İlk sorum: Windows ISO dosyasını bulurken UEFI olan ayrı bir disk dosyası mı? Yoksa kurarken mi UEFI olup olmamasını seçiyoruz?
İkinci sorum: Rufus programı ile disk hazırlarken Disk Bölüm Düzeni'nde MBR ve GBT var. Ama problem şu ki ben önceden Windows 10'u kurarken MBR kurdum. Ondan öncesinde GBT idi ve sonradan MBR ile kurulum olduğu için hata vermişti. Harddiski alıp başka bilgisayarıma takıp verileri kurtardıktan sonra silip yüklemiştim. Şimdi büyük ihtimal halen MBR. Verilerimi yedekleyecek başka harddiskim ve bilgisayarım bulunmamakta. Bu durumdan nasıl kurtulurum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Güzel bir içerik.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İlk sorunuzun cevabı, kurulum medyanızı hazırlarken seçiyorsunuz.

İkinci sorunuzun cevabı diski silmeden hatasız yapılması çok zor. Diskpart üzerinden de yapılabiliyor ancak veri kaybı olabiliyor.

Üçüncü sorunuzın cevabında ise evet destekliyor.

Attığınız videoları izledim.
Peki MBR şeklinde UEFI Windows 10'u kursam olur mu?
Rufus ile GBT seçmezseniz Windows kurarken GBT olmadığı için olmuyor bugün format attım bu sorunu yaşadım neyseki komut işlemcisinden çözdüm.
Problemi anlamadım. GBT ayarlamadığınız için Windows 10'u UEFI mi kuramadınız?

Attığınız videoları izledim.
Peki MBR şeklinde UEFI Windows 10'u kursam olur mu?

Problemi anlamadım. GBT ayarlamadığınız için Windows 10'u UEFI mi kuramadınız?

Hayır ben Rufus ile biçimlendirmeden Windows 7 USB tool driver ile flash belleğe yazdırdım Rufus ile yapmadığım için SSD'ye Windows kurarken bu hatayı veriyordu Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde.

Yeni konular

Geri
Yukarı