Üniversite için hangi bölümü seçmeliyim?

OLİTA HAYDAR

Kilopat
Makaleler
3
Yer
DOĞU ROMA IMPARATORLUĞU
Merhabalar,

Tekrar bir şekilde bunalıma girmemek için forumdan yardım istiyorum. Bu sene sınava girdim ve genel olarak istediğim bir çok bölüme girebiliyorum (kendi hesaplamalarıma göre). Linkte görebileceğiniz üzere rezil bir eğitim hayatım oldu. Önceden tarih okudum ve terk ettim, sonra bankacılık kazandım gitmedim. Arada da açıktan maliye okudum. Şimdi ise örgün bir eğitim okuma kararı aldım lakin ne okuyacağıma karar veremedim. Hatta iki bölüm arasında kaldım. Normalde iktisat veya işletme okumayı düşünüyordum ama bu sene kendi mesleğim ve gelir kapım olan borsacılık ile ilgili bir bölüm okumayı düşünüyorum...

Sermaye piyasası bölümü ve ekonometri bölümü arasında kaldım. İkisi de benim kariyerim için çok iyi bölümler ama ekonometri bölümü okumaya bir tık korkuyorum. O bölümün dersleri zor. Uzatma gibi bir lüksüm de kalmadı yaşım ve geçmişim sebebiyle. Python biliyorum, maliye okurken muhasebe ve diğer dersleri de öğrendim. Yani aslında sermaye piyasası okumama aslında gerek yok ama diploma şart... Ekonometride ise hani finansal modellemeler vb. olduğu için daha çok hoşuma gidiyor ama tabii ki hoşuma gitmesi başarılı olacağım anlamına da gelmiyor. Özellikle ekonometri mezunları big data gibi alanlarla ilgileniyorlar vb. Bu konuda ne yapabilirim? Ekonometriyi ise Karadeniz Teknik' te okumak istiyorum ve şehir konusunda da çok tereddütlerim var. Önceki okul tecrübem Çanakkale... Biraz rahat bir şehir ihtiyacım var.

Ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olur musunuz? Tecrübelerinize ihtiyacım var. Bu yazdığım iki bölüm kesinlikle kazanabileceğim bölümler. Aynı şekilde şu anda mesleğini yaptığım bir bölümde okumak benim için çok faydalı olacak ama ekonometri gibi bir bölümü okumak ise beni birkaç kademe yukarıya çıkaracağına inanıyorum.

İki bölümden de kazanabileceğin okulları tespit et. Sonra o bölümlerin sitelerine gir hocalara mail at Online görüşmek istediğini söyle. Onlarla konuş en sağlıklı yönlendirmeyi onlar yaparlar yoksa burada Python deyince aklına ilk yılan gelen benim gibi insanların fikirleri ile kafan bulanır sadece. Emin ol bunu yaparsan senin için en doğrusunu bulursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı