Üniversite okumanın maliyeti ne?

redd34

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
''X üniversitesinde Y bölümünde okuyorum-okudum. 3-4 arkadaş ayrı eve çıktık / yurtta kaldım. Aylık giderim Z kadar''

Gibi cevaplayabilir misiniz? Nasıl soracağımı bilemedim ama almak istediğim cevaplar onlar .

Ben ailemle birlikteyim fakat bu sorunun en kapsamlı cevabı yaşanacak şehir sanırım.

Eğer 3 kişi eve çıkarsanız, ev kirası 1000 desek, kişi başı 330-335 gibi bir sayı çıkıyor.
Faturalar, aidat giderleri de toplam 500 dersek, kişi başı 150-175 arası. Mutfak masraflarına da aylık 900 desek (ucuz yerlerden alış veriş yaparsanız daha da düşer) kişi başı 350 civarı.
Bunları topladığımız zaman, kişi başı 800-950 arası.
Not: Bu yazdıklarım tahmini ve yüksek tutulmuş fiyatlar. Bunun daha da üzerine çıkılmaz sanırım.

İstanbul'da okuyorum. Tek başıma evde kalıyorum 1200TL Aylık masrafım da yaklaşık 1500-1750TL. Sabah tost veya sucuklu yumurta öğlen esnaf lokantası akşam dışarıdan söylüyorum. Tabii genel olarak bunlar bazen fiyat artıp azalabiliyor.

Elazığ'da okudum. Şehrin en iyi denecek ama vasat olan özel yurdunda kaldım. Aylık 700 TL civarı ücret ödedim. Sadece sabah kahvaltısı veriyorlar ve onun da kalitesi çok kötüydü. Öğlen okuldaysam, genelde 1-2 gün 2.5 TL'ye üniversite evinde yemek yiyordum. Yurt fakülteme 3 km uzaktaydı. Kışın bile dolmuş vs. kullanmadım. Bu konudaki harcamalar hakkında bir şey söyleyemem. Tek takılmayı severim. O yüzden pek gezme masrafım da olmadı. Aylık 500-750 TL arası yemek ücreti çıkıyordur. Üniversite olmasa açlıktan ağzı kokacak esnaf, geçirebildiği kadar geçiriyordu. Biraz uzun oldu ama dertliymişim Ortalama 1500 - 2000 arası diyebilirim. Aradan geçen 1 senenin üzerine gelen dolar artışı sonucunda bu ortalama yükselmiş olabilir. Ona da dikkat çekmek isterim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…