Üniversite sınavına girecek öğrenci sayısı artıyor mu?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Kolay gelsin.

Her sene yüz binlerce öğrenci mezuna kalıyor. Haliyle bu biraz öğrenci yığınağına sebep oluyor. Ben 2024 yılında üniversite sınavına gireceğim. 2024 üniversite sınavında da 7 milyon kişinin sınava gireceği tahmin ediliyormuş. 7 milyon öğrenci çok fazla ve abartı değil mi? Sizce 2024 yılında üniversite sınavına kaç milyon öğrenci girer?

Kolay gelsin.

Her sene yüz binlerce öğrenci mezuna kalıyor. Haliyle bu biraz öğrenci yığınağına sebep oluyor. Ben 2024 yılında üniversite sınavına gireceğim. 2024 üniversite sınavında da 7 milyon kişinin sınava gireceği tahmin ediliyormuş. 7 milyon öğrenci çok fazla ve abartı değil mi? Sizce 2024 yılında üniversite sınavına kaç milyon öğrenci girer?

Bu yıl 3 milyon kişi girecek diye biliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mezuna kalanların fazla bir etkisi yok yani düzenli olarak mezuna kalan bir dilim var, burada asıl artış ülke nüfusunun artması ve her yıl bir öncekine kıyasla daha fazla yeni mezunun üniversite sınavına girmesi.

Bu seneki sayının aşırı artmasının sebebi baraj puanı ve önceki seneki sınavın zorluğundan mezuna kalanların artmasıydı. Tahminimce ya önümüzdeki sene ya da 2024'te sistemde değişikliğe gidilecek. 2024'te 7 milyon olmaz 2 senede 2X mezun sayısı yapamayız.

Her sene giren sayısında artış olurdu, baraj varken normalde 2 milyon 500 bin civarı kayıt olur, bunun birazı girmez. Birazı da baraj altı kalırdı. Adamakıllı rakip 1 milyon civarı olurdu. Kaldı ki bu sene baraj kaldırıldı, kayıt sayısı ona rağmen 3 milyon 200 bin falandı. Demek istediğim, bunun bazıları öylesine girse bazıları da gene girmese sınava çalışan adam her türlü gene kazanacak. 2024 sınavında taş çatlasın kayıt sayısı 4 milyon ya da 4 milyon 500 bin olur tahminimce. Artık herkes üniversite okuyor çünkü :D

Baraj kaldırıldığında ben 4 milyon civarı kayıt alınır diye bekliyordum ona rağmen gelen kayıt sayısı 3 milyon 200 bin olduysa bence çok endişelenecek bir şey yok. Kaldı ki sınav sayısına giren kişi sayısı gözünüzü korkutmasın. Düzenli olarak çalışmanıza bakın, iyi kötü hedefinize illaki ulaşırsınız. Demek istediğim kafanızı bu tarz şeylerle meşgul etmenizin pek bir anlamı yok.

Her sene giren sayısında artış olurdu, baraj varken normalde 2 milyon 500 bin civarı kayıt olur, bunun birazı girmez. Birazı da baraj altı kalırdı. Adamakıllı rakip 1 milyon civarı olurdu. Kaldı ki bu sene baraj kaldırıldı, kayıt sayısı ona rağmen 3 milyon 200 bin falandı. Demek istediğim, bunun bazıları öylesine girse bazıları da gene girmese sınava çalışan adam her türlü gene kazanacak. 2024 sınavında taş çatlasın kayıt sayısı 4 milyon ya da 4 milyon 500 bin olur tahminimce. Artık herkes üniversite okuyor çünkü :D

Baraj kaldırıldığında ben 4 milyon civarı kayıt alınır diye bekliyordum ona rağmen gelen kayıt sayısı 3 milyon 200 bin olduysa bence çok endişelenecek bir şey yok. Kaldı ki sınav sayısına giren kişi sayısı gözünüzü korkutmasın. Düzenli olarak çalışmanıza bakın, iyi kötü hedefinize illaki ulaşırsınız. Demek istediğim kafanızı bu tarz şeylerle meşgul etmenizin pek bir anlamı yok.

Hocam ilk 1 milyona girmeyen üniversiteye giremiyor diye biliyorum en azından devlete doğru mudur?

Dostum TYT' ye giren aday 3.2 milyon, AYT yani 4-5-6 yıllık lisans bölümleri için yapılan başvuru 2 milyon. Sen buna bak. Tyt çok önemli değil burada. Çünkü belli ki 1.2 milyon kendini denemeye giriyor belki iki yıllık gelirse kafasıyla. Alan sınavından ise 2 milyon hemen hemen geçen seneler ile aynı. Bundan üç sene öncesi ile fark çok yok Max 200k. Ki emin ol çok etki etmiyor 300k altına çok ucube değilse sınav.

@429905 tıp gibi bölümlerin sıralama barajı olduğu doğrudur da üniversiteye girmek için sıralama daha doğrusu puan şartı artık yok. Baraj da kaldırıldı zaten. Tercih ettiğinde eğer tercih edenler arasında yüksek puana sahipsen o bölüme girebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı