Üniversitede DGS ile başka bölüme geçiş yapılır mı?

Khalens

Picopat
Daha fazla  
@Grim Reaper merhaba, net bir şey söylemek tabii ki zor da iyi bir üniversiteden mezun olursanız illaki artısı olur. İyi bir üniversitede okumaya çalışmanızı tavsiye ederim.

Hocam bir de bir şey soracaktım. Diyelim turizm rehberliği için gittim şu an üniversiteye bölüm pek hoşuma gitmezse DGS ile başka bölüme geçiş yapabiliyor muyum başka üniversiteye?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bir de bir şey soracaktım. Diyelim turizm rehberliği için gittim şu an üniversiteye bölüm pek hoşuma gitmezse DGS ile başka bölüme geçiş yapabiliyor muyum başka üniversiteye?
Galiba yapılıyor. Onu bir araştır derim. Öyle plan yapan çok oldu etrafımda ama yapılıyorsa bile o kadar kolay değildir hocam onu bilin. Öğretmenlerle aranın iyi olması iyi sınav notları vb çok faktör varmış.

Her şeyden önce kendiniz bölüm için araştırırsanız en sağlıklısı olur. Bölümden bölüme değişiyor diye hatırlıyordum. Mesela Adalet bölümünden DGS ile Hukuk bölümüne geçiş var. DGS sınavı ile geçiş yapmak ise hayli zor. Neredeyse Full yapmak gerekiyor diye biliyorum.

DGS ile bir bölüm kazanıp sonra o üniversiteden ilk sene üzerine birde yatay geçiş ile başka üniversiteye geçiş yapmıştım. Bütün imkanları kullandım :D 2 yıllık bölümlerin imkan verdiği alakalı olduğu DGS ile geçilen bölümler kısıtlıdır. Misal ben gemi inşaatı ön lisanstan sadece makine mühendisliğine, gemi inşaatı gemi makineleri mühendisliğine ve imalat mühendisliğine geçiş yapabiliyorken malzeme ve metalurji mühendisliğine geçiş yapamıyordum yada 4 yıllık bilgisayar mühendisliğine geçiş yapamam. Alakalı ve alanları benzer bölümlere sadece imkan vardır kaldı ki bence mantıklı olan odur. Ek olarak şunu söyliyim ön lisans sonrası lisans okuyan bir arkadaş topluluğum vardı herşeyin daha çok farkında ve çok daha başarılı bir üniversite hayatın ve iş hayatın olabileceği düşüncesindeyim gözlemlediğim kadarıyla.

Geri
Yukarı