Üniversitede "İstedeğine Benzer" Bölüm Okumak

Makaleler
9
Merhaba bu konuda başı yanmış biri olarak bir blog paylaşmak istedim çünkü bu gördüğüm kadarıyla yaygın bir şey. İstenilen bölüm tutmayınca ona benzer başka bölüm yazılması veya istenilen bölüm kazanıldığı halde daha iyi olur diye benzer başka bölüm yazılması gibi şeyler üzerine konuşacağım. Böyle şeyler tanıdık ortamında ve dershane ortamlarında tercih zamanı oluyor. Ben CS okumak istiyordum ancak mezun senemde puanım o kadar düştü ki mühendislik barajına kadar geldim. Yazdığım listede CS tutmadı ve EEM geldi. Görece daha yakın olduğu ve zaten sonrasında yatay geçiş yaparsın motivasyonuyla listede yedekti. Ancak bu da en büyük hatam oldu. EEM ile CS'nin ortak dersleri var elbet. Bunlar, diferansiyel denklemler, calculus, olasılık ve bazı elektronik dersleri zaten temel bilim ve mühendisliklerdeki ortak dersler çoğu. Ancak benim gibi yazılım ile uğraşmak istiyorsanız görmek istemeyeceğiniz bir sürü ders var ve bunlar önemli ve yoğunluktaki dersler. EEM'in amacı fizikteki elektrik konularını uygulamaktır ve evet C gibi yazılım dersleri alabilirsiniz ama bunlar amaç değil araçtır. Algoritmalar, grafikler, turing makineleriymiş, kuantum hesaplamalarmış cart curt hiçbiri ile ilgilenemezsiniz çünkü işin alt kısmında yani elektriksel kısmındasınız. Siz devre analizi alırken bilgisayarda veri yapıları öğretirler. Hatta matematik dersleriniz bile farklılaşır bilgisayarcılar ayrık matematik görürler. Bugün devre çözerken benim kafamda C++ ve OpenGL vardı ve bu durum hep böyle. Kendi problemim üzerinden konuştuk ama bu her bölüm için geçerli. EEM istiyorsanız makine; Kimya mühendisliği istiyorsanız eczacılık; Siyaset istiyorsanız hukuk yazmayın. Kendiniz acı çekersiniz olan hayallerinize ve yeteneklerinize olur.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı