Üniversitede yatay geçiş nasıl olur?

• Konuyu başlatan Oco
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 149

Oco

Hectopat
Daha fazla  
İki sorum var bununla alakalı;

Mesela iyi bir üniversitede düşük bir bölüme gidip not ortalaması ile istediğimiz bir bölüme geçebiliyor muyuz?

Sadece hazırlık okuyup olur mu olursa nasıl?

1-)Okulların şartlarına bağlı geçebilirsiniz. Benim dönemimde 180 binden girilen bölümde 1. sene sonunda ortalama kasıp 50.000 sıralamayı bölüme geçiş yapanlar olmuştu. Sadece hazırlık okuyup yatay geçiş yapamazsınız çünkü bölüm ortalaması gerekir.

Hocam benim bildiğim bu çok zor bir şey çünkü, aldığınız dersleri birebir ve aynı ders saati ile veren üniversite bulmanız gerek. Diyelim ki buldunuz ortaya not faktörü falan düşüyor.

Lisans olduğunu varsayıyorum.
Hazırlıkta not ortalaman olmaz. O yüzden sadece merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapabilirsin.

Not ile yatay geçişin de limitleri var. Öyle ben çağrı merkezi hizmetleri okuyayım orada 4,0 ortalama kasıp tıpa geçerim falan yok. Her ne kadar her okulun ayrı kuralları olsa da kabaca alakalı bölüm olacak ve yıl kaybetmemek istiyorsan derslerin de bayağı bir alakalı olacak. Yani rastgele bir mühendislikten başka bir mühendisliğe geçmek dahi zor.

Bu arada ortalama ile dendiğine bakma, onda da sınav puanına bakılıyor. Ağırlıkları okuldan okula değişiyor.

Geri
Yukarı