Üniversiteye gidebilmek için YKS'ye girmek zorunlu mu?

TYT 9-10. sınıf konularını kapsıyor. Temel yeterlilik testi. AYT'de ise alan kavramı giriyor işin içine. Bu alanlar da sözel sayısal ve eşit ağırlık. Her fakülte belli bir alan puanı ile alıyor. Mesela tarih fakültesi sözel ile hukul eşit ağırlık ile mühendislik sayısal ile.
TYT sınavında alan olmadığı için matematik Türkçe fen ve sosyal derslerinin hepsi çözülecek.
AYT'de ise sözel puan getiren dersler edebiyat ve sosyal-2, eşit ağırlık puanı getiren dersler edebiyat ve sosyal, sayısal puan getiren dersler matematik ve fen.

AYT konuları 11 ve 12. sınıf konularını kapsıyor. Hangi alandan gireceksen onun 80 sorusunu çözeceksin.

Peki ben yarından itibaren kendime neyi belireleyip başlayayım sana ben bunları bu kadar soruyorum yoruyorsam hakkını helal et reis.

Evet açık lisedeyim kimya ve matematik dersleri var şu an.
Ne güzel ne güzel açık lisedeysen rahat biter konular azim ve gayret göstereceğine inanıyorum. Youtube'de TYT ve AYT'deki bütün dersler için ayrı ayrı sayısız kamp var. Mesela 70 günde TYT fizik.

Her ders için 1 tane soru bankası aldın. Video dersi dinledin, sonra test kitabından sorusunu çözdün. Çözemediğin sorunun cevabını izledin. Ve bunu kalan diğer dersler için uyguladın. Sadece sayısal derslere odaklan. Türkçe için de paragraf çöz. Günlük 10 tane de olsa paragraf çözmelisin. Şimdi git YouTube'ye bak içerikler derya deniz.

Hangi kanaldan izleyeceğini, hangi kaynak kitapları alacağını bilmiyorsan konu aç yardımcı olan çıkacaktır.

Umarım kaynak kitaplar almak için maddi durumun müsaittir. Olmazsa git bi' okuldan MEB'in dağıttığı kaynak kitaplardan bul.

Önümüzdeki 1.5 senede düzgünce sıkılmadan yılmadan gayret edersen bence başarırsın. Ben sana güveniyor ve başarılar diliyorum.

Ne güzel ne güzel açık lisedeysen rahat biter konular azim ve gayret göstereceğine inanıyorum. YouTube'da TYT ve AYT'deki bütün dersler için ayrı ayrı sayısız kamp var. Mesela 70 günde TYT fizik.

Her ders için 1 tane soru bankası aldın. Video dersi dinledin, sonra test kitabından sorusunu çözdün. Çözemediğin sorunun cevabını izledin. Ve bunu kalan diğer dersler için uyguladın. Sadece sayısal derslere odaklan. Türkçe için de paragraf çöz. Günlük 10 tane de olsa paragraf çözmelisin. Şimdi git YouTube'a bak içerikler derya deniz.

Hangi kanaldan izleyeceğini, hangi kaynak kitapları alacağını bilmiyorsan konu aç yardımcı olan çıkacaktır.

Umarım kaynak kitaplar almak için maddi durumun müsaittir. Olmazsa git bi' okuldan MEB'in dağıttığı kaynak kitaplardan bul.

Önümüzdeki 1.5 senede düzgünce sıkılmadan yılmadan gayret edersen bence başarırsın. Ben sana güveniyor ve başarılar diliyorum.

Yorumu en içten duygularını yazdığını biliyorum, çok teşekkürler bunları söylediğin için kafama takılan sorular vardı çözüldü, ben bu güne kadar açık lisede çok fazla çalışmadım gayret göstermedim ve paragrafım kötü, bunun üstesinden gelirim değil mi?

Yorumu en içten duygularını yazdığını biliyorum, çok teşekkürler bunları söylediğin için kafama takılan sorular vardı çözüldü, ben bu güne kadar açık lisede çok fazla çalışmadım gayret göstermedim ve paragrafım kötü, bunun üstesinden gelirim değil mi?
Paramparça edersin. Ama bu işin %99'u gayret etmek. Yoruldum yapamıyorum kafam almıyor bıktım dememek. Çalışmaya başladıktan sonra sıkılacaksın. Zor gelecek. Başka şeyler yapmak isteyeceksin. Kim saatlerce test çözmek ister ki? Ben istemem. Sen de istemezsin. Ama buna dayanıp durmadan ilerleyenler kazanıyor. Milyonlarca kişinin zaman olarak olmak istediği yerdesin. Açık lisedesin. Önünde kocaman 1.5 sene var.
Senin içinde olduğun zamandayken ben çok zamanım olduğunu, yapabileceğimi sanmıştım. Şimdi ise zamanım bitti. Ne kadar hızlı geçtiğini anlatamam. Bu hatalara düşme. Bu yola çıktığımda matematiğim berbattı. 40 sorudan 5 tanesini çözerdim 4 tanesi yanlış çıkardı. Çabaladım düzelttim. Ben bile düzeltebildiysem senin yapamama gibi bir bahanen olamaz. Çalışmaya başla ve asla pes etme.

"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar."

Paramparça edersin. Ama bu işin %99'u gayret etmek. Yoruldum yapamıyorum kafam almıyor bıktım dememek. Çalışmaya başladıktan sonra sıkılacaksın. Zor gelecek. Başka şeyler yapmak isteyeceksin. Kim saatlerce test çözmek ister ki? Ben istemem. Sen de istemezsin. Ama buna dayanıp durmadan ilerleyenler kazanıyor. Milyonlarca kişinin zaman olarak olmak istediği yerdesin. Açık lisedesin. Önünde kocaman 1.5 sene var.
Senin içinde olduğun zamandayken ben çok zamanım olduğunu, yapabileceğimi sanmıştım. Şimdi ise zamanım bitti. Ne kadar hızlı geçtiğini anlatamam. Bu hatalara düşme. Bu yola çıktığımda matematiğim berbattı. 40 sorudan 5 tanesini çözerdim 4 tanesi yanlış çıkardı. Çabaladım düzelttim. Ben bile düzeltebildiysem senin yapamama gibi bir bahanen olamaz. Çalışmaya başla ve asla pes etme.

"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar."

Gerçekten eyvallah, çok teşekkür ederim, bu dediklerini artık uygulamaya başlayacağım, inşallah ne lazımsa yapmaya çalışacağım elimden geldiğinin en iyisini yapacağım, maddi sıkıntım şükürler olsunki yok, o yüzden lazım olan kaynaklara erişimim açık ve internet bir dolu dünya, öğrenmek isteyene engel yok gibi, o yüzden çok teşekkür ediyorum, Allah isteyen herkese yolunun açıklığını, anlının terinin hakkını versin, madem çok zamanım var, yapmaya başlayayım. Çok teşekkür ederim :) Akşam akşam yüzümü güldürdün Allah'ta senin yüzünü güldürsün inşallah.

Gerçekten eyvallah, çok teşekkür ederim, bu dediklerini artık uygulamaya başlayacağım, inşallah ne lazımsa yapmaya çalışacağım elimden geldiğinin en iyisini yapacağım, maddi sıkıntım şükürler olsunki yok, o yüzden lazım olan kaynaklara erişimim açık ve internet bir dolu dünya, öğrenmek isteyene engel yok gibi, o yüzden çok teşekkür ediyorum, Allah isteyen herkese yolunun açıklığını, anlının terinin hakkını versin, madem çok zamanım var, yapmaya başlayayım. Çok teşekkür ederim :) Akşam akşam yüzümü güldürdün Allah'ta senin yüzünü güldürsün inşallah.
Çalış ve başar.

Geri
Yukarı