Üniversiteye masaüstü satılıp laptop mu alınmalı?

Dostum seninle hemen hemen emsal olan ve mezun olarak sınava tekrar hazırlanan ve hedefleri aynı olan bir kardeşin tarafından sorularını kendi bilgim dahilinde cevaplayayım:
1) Mühendislik için o dediğin gpu'lu cihazlar seni her şekil götürür havada karada, bu açıdan derdin olmasın.
2) Bölümde falan hoca tavsiyesini beklersen 20k'ye alırsın o cihazları, ayrıca onlar kim ki onların tavsiyesini alasın? Emin ol, burada onlardan çok daha fazla bilgiye sahip insanlar var, bir tavsiye konusunda sana her şeyi söylerler. Yani kesinlikle bekleme almak için, belki yazı bekleyebilirsin fiyatların düşmesi ihtimali dahilinde ama hiç sanmıyorum.
3) Bilgim dahilinde bahsettigin o ROG ve TUF serisi laptoplarında böyle bir sorun ortadan kalktı, öyle bir şey yok yani. Ayrıca laptop zaten, illa ki ısınacak. Yapan adamlar da bunu bir yere kadar engelleyebilir, yani önerilere bak ve seçimini yap gerisini de kafana takma çünkü 100k de versen her şekil ısınacak sadece kronik olmasın yeter, bahsi geçen Asuslarda da bir kronik sorun yok, hatta bildiğim kadarıyla çoğunlukla pozitif yorumlar mevcut. Ama Monster için aynı şeyi söyleyemem, bakım falan kulağa hoş gelse de birçok insan kronikliginden şikayetçi. Yani bence Asus, Acer, HP, Lenovo gibi markalara yönel.

Bütçen 15k ise RTX 3050 ti cihazları o banda bulabileceğini düşünüyorum indirimle falan. Asus'unkiler gözüme çarpıyordu, Acer'in de. Onlara bakabilirsin. Kendi çapında bir liste yap o cihazlar arasında ve sonra konu aç, arkadaşlar da benim bildiğim bilmediğim tüm o cihaz hakkındaki bilgilerini söylesin ve düşüncelerini aktarsınlar, sonra sen de seçimini yapıp alırsın.
2. elde garantisi hala devam etmekte olan 2060 lı cihazlar bulunuyor garantisi varken 2. el olmasının bi problemi olurmu

2. elde garantisi hala devam etmekte olan 2060 lı cihazlar bulunuyor garantisi varken 2. el olmasının bi problemi olurmu
Hocam o tamamen sana kalmış. 2060 seni daha da çok uçurur ama temiz mi, arızalı mı? Ya aldığın adam adi helal haram bilmeyen biri ise? Sana sıkıntı yok der, bir bakarsın iki hafta sonra oyunlar sebepsiz takılıyor. Bu sefer moralin çok bozulur ama garantisi olması bu durumu örter mi bilmiyorum. Yani o size kalmış, çok iyi bir cihaz da bulabilirsiniz 2.elde ya da şansınıza kötü de. O yüzden o konuda pek yorum yapamam. Siz inanıp guvendiyseniz tabii ki 2060'lı cihaz almak daha mantıklı. Ama mutlaka elden alın ve almadan önce benchmark testlerini vb. , oyun testlerini yaptırın. Baktınız Youtube'daki gibi normal veya normale yakınsa alın o zaman. Yani 2.el alırken her şeyi göz önüne alın bir şey kaçırmayın. Bir ton para vereceksiniz sonuçta.

Hocam o tamamen sana kalmış. 2060 seni daha da çok uçurur ama temiz mi, arızalı mı? Ya aldığın adam adi helal haram bilmeyen biri ise? Sana sıkıntı yok der, bir bakarsın iki hafta sonra oyunlar sebepsiz takılıyor. Bu sefer moralin çok bozulur ama garantisi olması bu durumu örter mi bilmiyorum. Yani o size kalmış, çok iyi bir cihaz da bulabilirsiniz 2.elde ya da şansınıza kötü de. O yüzden o konuda pek yorum yapamam. Siz inanıp guvendiyseniz tabii ki 2060'lı cihaz almak daha mantıklı. Ama mutlaka elden alın ve almadan önce benchmark testlerini vb. , oyun testlerini yaptırın. Baktınız Youtube'daki gibi normal veya normale yakınsa alın o zaman. Yani 2.el alırken her şeyi göz önüne alın bir şey kaçırmayın. Bir ton para vereceksiniz sonuçta.
biraz daha sınırları zorlayınca 3060 lı 12 ay garantili cihaz buldum magazadan 15 gün iade garantisi veriyor 12 ay distrbütör garantili 8 gb rami var 256gb ssd ama ilerde geliştirilebilir. bozuk çıkma olayıda aynen dediginiz gibi gerekli tüm testleri yaptırmak lazım orda sorun olmayıp 1-2 gün sonra bişey çıkarsada yapıcak bisey yok ondan dolayı garanti 1 ayda olsa 10 ayda olsa garantisiz ürün bakmıyorum 2. elde

Üniversite için laptop alan birisi olarak konuşuyorum, kesinlikle lazım oluyor. Zaten hayatta yaptığı tek sosyal aktivite bilgisayarda takılmak olan birisi olarak, 5 yılımı bilgisayarsız düşünemiyordum. Şansıma, benim planım 2020'nin sonunda 7k ya topladığım Rtx 2060'lı kasamı satmayı düşünüyordum, ailem de artan bilgisayar fiyatlarının farkındaydılar, o yüzden kasamı satmama izin vermeyip laptop almamda destek oldular. Daha önce 1060'lı kasamı satıp üstüne de ailemden biraz destek alıp yeni laptop aldım.
Ama söyleyeyim KYK'da kalacaksan internet aşırı sıkıntı, ben onun için aylık 300 TL Superbox'a ödüyorum.

biraz daha sınırları zorlayınca 3060 lı 12 ay garantili cihaz buldum magazadan 15 gün iade garantisi veriyor 12 ay distrbütör garantili 8 gb rami var 256gb ssd ama ilerde geliştirilebilir. bozuk çıkma olayıda aynen dediginiz gibi gerekli tüm testleri yaptırmak lazım orda sorun olmayıp 1-2 gün sonra bişey çıkarsada yapıcak bisey yok ondan dolayı garanti 1 ayda olsa 10 ayda olsa garantisiz ürün bakmıyorum 2. elde
Aynen hocam. Ama 3060 pek farklı değil haberiniz olsun. Hem de 8 ram 256 SSD ile daha da performansı düşer. 2060'lı 16 ram ve 1 TB veya en az 512 SSD li cihazlar seçin bence. Bir daha ilerde yükseltme ile falan uğraşmazsınız.
3060 ve 2060 karşılaştırırsak bir oyunda, işte sonuçlar:
Cyberpunk 2077 oyununda, 3060 laptop normal ayarda 70-75 FPS alırken 2060 laptop aynı ayarda 60-65 FPS alıyor.

Geri
Yukarı