Üst Düzey Soğutma İçin 12Cm Fan Önerisi

58emre588

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba Arkadaşlar;
Kasamdaki sıvı soğutmanın fanlarını değiştirmek istiyorum.
Sıvı soğutucum Silver Stone Tundra TD02-E.
İşlemci 6700K, Anakart Asus Maximus VIII Hero.
Sıvı soğutmanın üzerinde gelen fanların birinde bilyasındaki problemden dolayı bir ses yapıyor.
Zaten aklımda vardı fanları değiştirmek.
Radyatörün 2 adet 12 Cm fan ile çalışıyor.
Fanların en önemli amacı benim için soğutması, ikincisi ses seviyesi.
Biraz araştımalarım sonucu Noctua NF-F12 fanlarını buldum, yüksek Cfm değeri (71) ve 2000Rpm'e kadar fan hızı var.
Birde aklımda Corsair AF120 ve SP120 var.
Noctua tanesi 100 TL toplam 200TL ye geliyor.
Sizce nasıl bir tercih yapmalıyım.
Herkese iyi forumlar.

Dostum hata yapıyorsun. Fandaki CFM'ye değil de hava basıncına bakacaksın.

Akasa Viper 12 CM S-Flow kasa fanı almanı öneririm.
Bu fanlar kalitelimidir? Silver Stone'un kendi kullandığı fanlar 2500Rpm'e kadar çıkabiliyor ama ben 1750 Rpm seviyesinde kullanıyorum.
Aynı şekilde Akasa Viper kullansam 1750 Rpm'de daha mı iyi sonuç alırım acaba bir bilginiz var mı bu konuda?

Merhaba fan alırken cfm hava basıncı hava akış gücüne bakmalisiniz.Mesala şöyle bir örnek vermek istiyorum.Cpu soğutucum 1600 rpm ama 3000 rpm olan cpu soğutucudan daha iyi soğutuyor, cfm oranı önemlidir ve tabiki kalitesi.

Dostum söylediğim fanların hava basıncı daha yüksek galiba. Emin olamıyorum çünkü Tundra TD02-E'nin fanlarının hava basıncı hiç bir sitede yazmıyor. Sadece CFM değeri yazılmış. Fan ne kadar basınçlı hava verirse bloğu o kadar iyi soğutur. CFM değerinin bu fanlarda fazla önemi yok. Akasa Viper 12 CM S-Flow fanı alabilirsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı