Unity'den yapılan oyuna nasıl ses eklenir?

Tunahan5211

Decapat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, ben Unity'de bir oyun yaptım ufak şunu merak ediyorum mesela karakter ölünce ölme sesini nasıl çaldırabilirim ya da altın toplayınca altın sesinin nasıl çaldırabilirim? Bilen birisi yardım ederse mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam google veya youtube a Unity oyunlara ses tanıtma , ses ekleme gibi şeyler yazarsanız çıkıyor birkaç alternatif eğer işinizi görürse bir bakın derim.

Son düzenleme:
Oyun motoru kullanıyorsan İngilizce bilmen gerekiyor. Bence önce İngilizce öğrenmeye bak.

Çok spesifik sorunlar için forum yollarına da düşmen gerekecek.

Merhaba!

İlk olarak tabi ki de ses dosyalarına ihtiyacın var.

Ardından nasıl kullanıldığını anlayalım.

İlk olarak bir tane AudioSource componentine ihtiyacınız var. Bunu ben genellikle kodu atacağımız objeye yani karakterimize ekliyorum. Nasıl ekleneceğini bilmiyorsanız, objeye tıklayıp Inspector panelinden en alt kısıma inip Add Component butonuna tıklayıp, sonra AudioSource yazarak ekleyebilirsiniz.

AudioSource Componentinde bir kaç ayar yapacağız.
-İlk olarak Loop adlı bool kapalı yani tiksiz olmalı.
-Ardından Play on Awake adlı bool kapalı yani tiksiz olmalı.

Kod bölümüne gelelim.

İlk olarak ses objelerimize erişmemiz gerekiyor. Bunları

public AudioClip ölmesesi, altıntoplamasesi;
-Seslerimizi bunlara tanıtacağız.

şeklinde tanıtabilirsiniz. Tanıttıktan sonra AudioSource Componentine erişmemiz lazım.

İlk olarak tanıtıyoruz.

public AudioSource source;

Ardından Start() fonksiyonunun içine aşağıdaki kodu yazıp tanıtıyoruz.

source = GetComponent<AudioSource>();

Şimdilik her şey güzel. Ne zaman bir sesin çalmasını istiyorsanız aşağıdaki kodu yazmanız yeterli olacaktır.

source.clip = ölmesesi;
source.Play();

Karşılaştığınız hataları bana iletebilirsiniz. Yardım etmekten mutluluk duyarım 🥰

Merhaba!

İlk olarak tabi ki de ses dosyalarına ihtiyacın var.

Ardından nasıl kullanıldığını anlayalım.

İlk olarak bir tane AudioSource componentine ihtiyacınız var. Bunu ben genellikle kodu atacağımız objeye yani karakterimize ekliyorum. Nasıl ekleneceğini bilmiyorsanız, objeye tıklayıp Inspector panelinden en alt kısıma inip Add Component butonuna tıklayıp, sonra AudioSource yazarak ekleyebilirsiniz.

AudioSource Componentinde bir kaç ayar yapacağız.
-İlk olarak Loop adlı bool kapalı yani tiksiz olmalı.
-Ardından Play on Awake adlı bool kapalı yani tiksiz olmalı.

Kod bölümüne gelelim.

İlk olarak ses objelerimize erişmemiz gerekiyor. Bunları

public AudioClip ölmesesi, altıntoplamasesi;
-Seslerimizi bunlara tanıtacağız.

şeklinde tanıtabilirsiniz. Tanıttıktan sonra AudioSource Componentine erişmemiz lazım.

İlk olarak tanıtıyoruz.

public AudioSource source;

Ardından Start() fonksiyonunun içine aşağıdaki kodu yazıp tanıtıyoruz.

source = GetComponent<AudioSource>();

Şimdilik her şey güzel. Ne zaman bir sesin çalmasını istiyorsanız aşağıdaki kodu yazmanız yeterli olacaktır.

source.clip = ölmesesi;
source.Play();

Karşılaştığınız hataları bana iletebilirsiniz. Yardım etmekten mutluluk duyarım 🥰
Son kısmı if(temas.gameobject.tag = "karakter") altına yazsam olur dimi?

Geri
Yukarı