UPS akü tam dolunca içinden gelen cızırtı

Kéd

Kilopat
Daha fazla  
Tunçmatik Lite II 850 VA modeli UPS var. UPS bağlı sistemler kapalı iken ve akü tam dolduğu zaman içinden elektrik cızırtısı gibi ses yapıyor. Akü biraz boşaltınca ses yok sadece tam dolduğu zaman kıvılcım sesi gibi bir ses oluyor bu normal mi?

Bazı UPS'ler öyle sesler yapabiliyor. Aslında korkmanıza gerek yok. Benim eski laboratuvarımda 10KV'lık online UPS yapardı öyle sesler. 10 yıldır bir problem de çıkartmadı. Keza evdeki 650Va'lık cihazım da yük altına girince öyle sesler çıkartıyor. Muhtemelen ekran kartı taktıktan sonra zorlanmaya başladı ama değişimde önceliklerim arasında yer almıyor henüz.
Duyduğunuz sesler kondansatörlerden geliyor. Manyetik bir uğuldama yapıyorlar. PSU'larda da bunu coil whining olarak adlandırıyorlar.

Bazı UPS'ler öyle sesler yapabiliyor. Aslında korkmanıza gerek yok. Benim eski laboratuvarımda 10KV'lık online UPS yapardı öyle sesler. 10 yıldır bir problem de çıkartmadı. Keza evdeki 650Va'lık cihazım da yük altına girince öyle sesler çıkartıyor. Muhtemelen ekran kartı taktıktan sonra zorlanmaya başladı ama değişimde önceliklerim arasında yer almıyor henüz.
Duyduğunuz sesler kondansatörlerden geliyor. Manyetik bir uğuldama yapıyorlar. PSU'larda da bunu coil whining olarak adlandırıyorlar.
Anladım mesela bilgisayar açıkken yok o ses sadece çalışma fan sesi var ama bilgisayarı kapatıp UPS'yi sarj alma moduna alınca eğer şarj oluyorsa ses yok ama tam şarj olunca sanki iki tane elektrik kablosu birbirine dokundurduğunuz da bir ses olur ya kıvılcım sesi aynı öyle. Bende 2 gündür akşamları yatmadan önce bilerek sarj moduna alıyorum bir şey olacak mı diye bir şey yok şimdilik.

Şuan çalışırken baktım kulağımı yanaştırdım çok hafif bir şekilde o sesi gene yapıyor. Şarj modunda ses seviyesi biraz daha yüksek kullanırken az zaten uzaktan duyulmuyor yanına gidince ancak anlıyorsunuz. Ses olarak bana zararı yok ama içinde bir şey mi arızalı kıvılcım filan mı yaratıyor diye korkmuştum.
Biraz aküyü boşalttım ve taktığım zaman cızırtı kesildi ne zaman akü doldu gene yapmaya başladı. Anladığım kadarı ile akü dolunca kondansatörlerden cızırtı sesi geliyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı